Przechodząc do pracy tą samą drogą często mijamy szare, brudne ściany budynków, których jedynym zdobieniem jest artystyczny nieład wandali. W wielu miejscach malarstwo artystyczne zaczyna powoli kiełkować i przynosi wymierne korzyści dla estetyki całego miasta. Wciąż jednak potrzeba czasu, aby przekonać ludzi, że malowanie na ścianie może stać się formą reklamową, która może stanowić równocześnie formę artystyczną i społeczną.

Na przestrzeni lat można jednak zaobserwować pozytywny trend, który pokazuje, że przedsiębiorstwa zaczynają dostrzegać potencjał w tego typu promocji i reklamie. Bez wątpienia należy stwierdzić, że artystyczne malowanie ścian jest pasją dla ludzi, którzy zajmują się tym zawodowo. Wystarczy przyjrzeć się każdemu drobnemu detalowi i szczegółowi, który jest uwzględniony przez malarzy pasjonatów. Wkładają oni w swoją pracę serce i przywiązują wagę do tego, aby jakość ich dzieła świadczyła o nich samych, co przekłada się na ich rzetelne podejście do każdego zlecenia. Malunek może więc przyciągać uwagę i stanowić powód do dyskusji na jego temat. Trudno przejść obojętnie obok wyróżniającego się przejawu tego kunsztu artystycznego, który zwykle przychodzi nam oglądać w muzeum sztuki.

Malowanie artystyczne zostało zapoczątkowane już w starożytności, tzw. freski. Freski polegają na malowaniu z użyciem mokrego tynku i jest to metoda zaliczana do najtrudniejszych metod malowania ściennego. Wśród fresków najnowszą metodą jest tzw. fresk fotograficzny – polega na odwzorowaniu na papierze danego dzieła, a następnie przeniesienie go na ścianę. Natomiast w dzisiejszych czasach najpopularniejszą metodą malowania na ścianie jest tzw. mural, który został zapoczątkowany w latach 1920-1930 w Meksyku oraz innych krajach Ameryki Łacińskiej, zobacz w tym artykule.

W dzisiejszych czasach malowanie ścian w dużym formacie wzbudza nieukrywany podziw. Z tego względu nie tylko prywatne firmy, ale również urzędy miejskie, muzea, a nawet galerie handlowe, chętnie korzystają z usług artystów, którzy przenoszą pomysł na ściany budynków. Pod znaczeniem pomysłu możemy rozumieć reprodukcje obrazów, malowidła według wytycznych oraz malowanie na żywo. Szczególnie ten ostatni punkt może przyciągnąć osoby zainteresowane tym jak taki koncept powstaje.

Ukończony projekt malarski może znacznie podwyższyć cenę nieruchomości, a jego walor reklamowy i estetyczny będzie ponadczasowy. Dlatego wśród prywatnych firm duże zainteresowanie tego typu usługami można zaobserwować wśród firm deweloperskich. Potencjał nudnej, szarej ściany może być należycie wykorzystany, z zyskiem dla właściciela i dla samego miasta.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.