Rzeczywistość, która nas otacza, stale się zmienia, ewoluuje. Systemy kafeteryjne w Polsce również są jednym z tych elementów, który jest poddawany owym zmianom. Owe systemy kafeteryjne nieodłącznie są związane z takim elementem, jakim są benefity dla pracowników. Oczywiście kwestie finansowe, otrzymywana pensja jest kluczowym elementem wpływającym na jakość pracy, na zadowolenie pracowników. Niemniej jednak nie można tego elementu uznać za jedyny istotny w relacjach pomiędzy pracodawcą oraz pracownikiem. Tym samym owe benefity dla pracowników stanowią niezwykle istotny element w tej rzeczywistości.

Kafeteria MyBenefit

To jedna z bardziej czytelnych i bardziej atrakcyjnych propozycji, jaka istnieje na współczesnym rynku. Kafeteria MyBenefit to propozycja kierowana do bardzo wielu różnych branż, kierowana do bardzo wielu różnych zakładów pracy i firm. Na czym polega skorzystanie z oferty MyBenefit? Mowa jest o bardzo prostych działaniach. W ramach owego programu pracodawca określa wielkość środków przekazywanych dla poszczególnych pracowników. Środki te są odrębnie przelane na konta poszczególnych pracowników, z których to środków następnie ci pracownicy będą mogli korzystać. Istotnym elementem na pewno jest to, że owe środki mogą być przez danego pracownika przeznaczone na dowolny cel, na dowolne atrakcje w pełnej zgodzie z indywidualnymi zainteresowaniami, z indywidualnymi upodobaniami. MyBenefit jest kierowany do każdej branży. Zawiera on w sobie możliwości korzystania z bardzo wielu różnych rodzajów atrakcji. Mowa jest między innymi o wejściówkach do kina, o wejściówkach na baseny, baseny termalne, na siłownie, do różnego rodzaju innych obiektów. Tak naprawdę nie sposób w tym jednym miejscu wymienić wszystkie możliwości jawiące się przed użytkownikami kafeterii MyBenefit.

Sposób działania MyBenefit oraz jego korzyści

Pracodawca przelewa określoną kwotę na konto danego pracownika. Środki te pochodzą z funduszu premiowego lub też - co jest znacznie częściej spotykane - zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Do podstawowych korzyści płynących ze skorzystania z oferty MyBenefit należy na pewno zaliczyć:

- bardzo duża wygoda odnosząca się do rozliczeń oraz do dystrybucji,

- samodzielny wybór różnego rodzaju benefitów,

- dostępność owych benefitów,

- optymalizacja ponoszonych kosztów.

Benefity w kafeterii MyBenefit są dostępne dla pracowników online, a kafeteria działa przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. To duża wygoda dla pracowników, którzy chcą skorzystać z benefitów pozapłacowych w danej chwili i miejscu, w którym się aktualnie znajdują. Jednym z kluczowych elementów, a równocześnie jedną z kluczowych zalet jest to, że każdy pracownik sam decyduje o tym, z czego korzysta. Tym samym nie mamy do czynienia z narzucaniem określonych atrakcji dla wszystkich pracowników w danej firmie. Środki finansowe trafiające na ich konta są wykorzystywane bardzo efektywnie i tym samym nie ma zjawiska niezadowolenia.

Benefity pozapłacowe to element, który na pewno we współczesnym czasie znacznie zyskał na wartości. Oczywiście każdy pracownik docenia swoje wynagrodzenie, aczkolwiek coraz mocniej doceniane są właśnie pozapłacowe korzyści związane z zatrudnieniem w danym zakładzie pracy. MyBenefit określa jasne zasady korzystania z różnych atrakcji. Na dodatek jest to jeden z najbardziej rozbudowanych systemów kafeteryjnych. To ma wpływ na wybór pracodawców, którzy chcą swoim pracownikom dać coś szczególnego. Wysokość środków przekazywanych na konta poszczególnych pracowników to oczywiście kwestia bardzo indywidualna. Tym samym nikt tutaj nikomu nie narzuca kwoty, która miałaby się znaleźć na koncie jego pracowników. Kafateria MyBenefit to wiele wymiernych korzyści i przejrzyste zasady. Warto dodać, że MyBenefit daje również wiele udogodnień dla pracodawców. Ci są zobligowani tylko i wyłącznie do tego, aby w wyznaczonym czasie umieścić na kontach swoich pracowników zadeklarowaną w umowie kwotę, z której będą mogli oni korzystać.

Autor: redakcja MyBenefit.pl

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.