Alkoholizm jak podjąć leczenie?

**Alkoholizm ma wiele twarzy. Alkoholikiem nie zawsze jest osoba uboga, bezdomna, z marginesu społecznego. Uzależniony nie musi się zataczać, spać na ławce ani robić awantur w domu. Coraz częściej choroba alkoholowa dotyczy osób wykształconych i dobrze sytuowanych,**nierzadko spożywają drogie, markowe alkohole. Czasami wręcz bardzo ciężko poznać, że mamy do czynienia z problematyczną sytuacją, w której konieczne jest leczenie.
Alkoholizm w każdej postaci jest jednak niebezpieczny. Nałóg powoli, lecz skutecznie wyniszcza cały organizm, jednocześnie stopniowo degradując relacje międzyludzkie, a niekiedy też wpływając na życie zawodowe uzależnionego. Dowiedz się, jak i gdzie podjąć leczenie alkoholizmu.
Niebezpieczna choroba alkoholowa
Uzależnienie od alkoholu klasyfikuje się jako chorobę, która w dodatku jest nieuleczalna. Dlatego leczenie alkoholików trwa przez ich całe życie. Każdy dzień jest walką ze sobą i swoimi słabościami, a nawroty zdarzają się bardzo często. Podjęcie odpowiedniej terapii jest jednak niezwykle istotne, ponieważ nadmierne spożywanie alkoholu sieje spustoszenie w organizmie, a pogłębiające się uzależnienie powoduje poważne konsekwencje społeczne. Wbrew pozorom alkohol nie uszkadza jedynie wątroby, a jest w stanie wpłynąć negatywnie w zasadzie na wszystkie tkanki, powodując liczne choroby. Szacuje się, że powstawanie nawet 60 schorzeń może mieć związek z nadużywaniem napojów wyskokowych. Alkohol niszczy układ nerwowy, pokarmowy, układ krążenia, zaburza gospodarkę hormonalną. Spożywany w sposób niekontrolowany jest więc w stanie dosłownie zrujnować komuś życie.
Nałogowiec jest osobą, która traci kontrolę nad swoim pociągiem do alkoholu. Oznacza to, że alkoholika poznaje się nie po tym, że pije dużo, a po tym, że nie jest w stanie przestać. Uzależnieni, szczególnie ci, który są tzw. funkcjonującymi alkoholikami, rzadko przyznają się przed sobą i przed bliskimi, że mają problem. Leczenie alkoholika jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy on sam się na nie zdecyduje. Odwyk przeprowadzony pod przymusem nie ma wielkich szans na powodzenie.
Leczenie alkoholika jakie są możliwości terapii?
Uzależnieni mają w naszym kraju szerokie możliwości wyjścia z nałogu. Leczenie alkoholików jest refundowane przez NFZ. Osoby mogące sobie na to pozwolić i oczekujące najwyższej jakości opieki mają też do wyboru szereg ośrodków prywatnych gwarantujących maksymalną dyskrecję oraz wysoki standard zarówno terapii, jak i pobytu na niej. Chory chcący podjąć leczenie może głosić się do najbliższej poradni lub udać się do lekarza (najlepiej psychiatry) po diagnozę i skierowaniena leczenie w trybie stacjonarnym. Uzależnieni korzystający z prywatnych ośrodków nie potrzebują skierowania, konieczna jest jedynie rezerwacja miejsca oraz wniesienie odpowiednich opłat. Leczenie można podjąć również w trybie dziennym i ambulatoryjnym, jednak to stacjonarna terapia trwająca przynamniej 30 dni przynosi najlepsze rezultaty.
Na czym polega leczenie alkoholików?
Leczenie alkoholizmu ma charakter stały, ponieważ jest to choroba nieuleczalna. Najpopularniejszy typ terapii, jaką prowadzi się leczenie alkoholika , jest program 12 kroków. Pierwszym etapem powinien być detoks i solidna terapia w ośrodku. Podczas pobytu w placówce najważniejsze są indywidualne i grupowe zajęcia z terapeutą. Terapia grupowa jest też niezwykle przydatna przy powrocie do normalnego życia. Mityngi AA lub innego rodzaju spotkania grup wsparcia dla uzależnionych zapewniają motywację do życia w trzeźwości i niezbędne wsparcie. Niezwykleważna jest możliwa likwidacja bodźców, które skłaniają chorego do sięgania po alkohol, należy też wyzbyć się wszelkich pokus. Udana terapia zwykle wymaga też zaangażowania bliskich, którzy jako osoby współuzależnione powinny również uczestniczyć w niektórych sesjach.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski