Alkoholizm ma wiele twarzy. Alkoholikiem nie zawsze jest osoba uboga, bezdomna, z marginesu społecznego. Uzależniony nie musi się zataczać, spać na ławce ani robić awantur w domu. Coraz częściej choroba alkoholowa dotyczy osób wykształconych i dobrze sytuowanych, nierzadko spożywają drogie, markowe alkohole. Czasami wręcz bardzo ciężko poznać, że mamy do czynienia z problematyczną sytuacją, w której konieczne jest leczenie.

Alkoholizm w każdej postaci jest jednak niebezpieczny. Nałóg powoli, lecz skutecznie wyniszcza cały organizm, jednocześnie stopniowo degradując relacje międzyludzkie, a niekiedy też wpływając na życie zawodowe uzależnionego. Dowiedz się, jak i gdzie podjąć leczenie alkoholizmu.

Niebezpieczna choroba alkoholowa

Uzależnienie od alkoholu klasyfikuje się jako chorobę, która w dodatku jest nieuleczalna. Dlatego leczenie alkoholików trwa przez ich całe życie. Każdy dzień jest walką ze sobą i swoimi słabościami, a nawroty zdarzają się bardzo często. Podjęcie odpowiedniej terapii jest jednak niezwykle istotne, ponieważ nadmierne spożywanie alkoholu sieje spustoszenie w organizmie, a pogłębiające się uzależnienie powoduje poważne konsekwencje społeczne. Wbrew pozorom alkohol nie uszkadza jedynie wątroby, a jest w stanie wpłynąć negatywnie w zasadzie na wszystkie tkanki, powodując liczne choroby. Szacuje się, że powstawanie nawet 60 schorzeń może mieć związek z nadużywaniem napojów wyskokowych. Alkohol niszczy układ nerwowy, pokarmowy, układ krążenia, zaburza gospodarkę hormonalną. Spożywany w sposób niekontrolowany jest więc w stanie dosłownie zrujnować komuś życie.

Nałogowiec jest osobą, która traci kontrolę nad swoim pociągiem do alkoholu. Oznacza to, że alkoholika poznaje się nie po tym, że pije dużo, a po tym, że nie jest w stanie przestać. Uzależnieni, szczególnie ci, który są tzw. funkcjonującymi alkoholikami, rzadko przyznają się przed sobą i przed bliskimi, że mają problem. Leczenie alkoholika jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy on sam się na nie zdecyduje. Odwyk przeprowadzony pod przymusem nie ma wielkich szans na powodzenie.

Leczenie alkoholika – jakie są możliwości terapii?

Uzależnieni mają w naszym kraju szerokie możliwości wyjścia z nałogu. Leczenie alkoholików jest refundowane przez NFZ. Osoby mogące sobie na to pozwolić i oczekujące najwyższej jakości opieki mają też do wyboru szereg ośrodków prywatnych gwarantujących maksymalną dyskrecję oraz wysoki standard zarówno terapii, jak i pobytu na niej. Chory chcący podjąć leczenie może głosić się do najbliższej poradni lub udać się do lekarza (najlepiej psychiatry) po diagnozę i skierowaniena leczenie w trybie stacjonarnym. Uzależnieni korzystający z prywatnych ośrodków nie potrzebują skierowania, konieczna jest jedynie rezerwacja miejsca oraz wniesienie odpowiednich opłat. Leczenie można podjąć również w trybie dziennym i ambulatoryjnym, jednak to stacjonarna terapia trwająca przynamniej 30 dni przynosi najlepsze rezultaty.

Na czym polega leczenie alkoholików?

Leczenie alkoholizmu ma charakter stały, ponieważ jest to choroba nieuleczalna. Najpopularniejszy typ terapii, jaką prowadzi się leczenie alkoholika, jest program 12 kroków. Pierwszym etapem powinien być detoks i solidna terapia w ośrodku. Podczas pobytu w placówce najważniejsze są indywidualne i grupowe zajęcia z terapeutą. Terapia grupowa jest też niezwykle przydatna przy powrocie do normalnego życia. Mityngi AA lub innego rodzaju spotkania grup wsparcia dla uzależnionych zapewniają motywację do życia w trzeźwości i niezbędne wsparcie. Niezwykleważna jest możliwa likwidacja bodźców, które skłaniają chorego do sięgania po alkohol, należy też wyzbyć się wszelkich pokus. Udana terapia zwykle wymaga też zaangażowania bliskich, którzy jako osoby współuzależnione powinny również uczestniczyć w niektórych sesjach.

Alkoholizm – jak podjąć leczenie?

Komentarze   
+1 #1 Karina 2019-01-30 11:24
Z tym NFZ jest roznie - wedlug mnie leczyc sie prywatnie jak np w osrodku Medox w Nowym Modlinie. Wazne jest indywidualne podejscie do potrzebujacego.
Cytować
-1 #2 Adam 2019-04-03 08:36
Ja zdecydowanie polecam leczenie w ośrodku stacjonarnym. Dwa lata temu mnie samego dotyczył problem alkoholizmu i przyznam, że na początku nie chciałem uwierzyć w to, że się uzależniłem. Dopiero kiedy zacząłem się awanturować i majaczyć, zrozumiałem że mogę stracić wszystko... moich bliskich, że każdy się ode mnie odsunie. I wtedy zdecydowałem się na terapię w Ośrodku Nefo. Kochani, z ręką na sercu przyznaje, że to miejsce odmieniło moje życie. Życzliwi terapeuci, którzy z całych sił starają się pomóc drugiemu człowiekowi. Polecam z całego serca.
Cytować
0 #3 Olek 2019-04-10 16:05
Mi z uzależnienia pomógł wyjść Ośrodek Terapii Reza w Janowie. Niesamowici terapeuci, którzy pomagali pacjentom nawet w nocy, wspierali, dużo rozmawiali, tłumaczyli… to bardzo potrzebne w tak trudnym okresie życia. Dzięki nim żyje i nie staczam się na dno jak kiedyś. Z całego serca polecam.
Cytować
0 #4 Tomek 2019-05-06 09:03
Polecam serdecznie Ośrodek Terapii Nefo. To dzięki leczeniu w tym miejscu doszedłem do siebie i co najważniejsze pozbyłem się nałogu alkoholowego. Cudowni terapeuci, otoczenie, zieleń, cisza, spokój. Idealne miejsce na przemyślenie własnego życia. Mi się udało i teraz pomogę polecać je dalej.
Cytować
0 #5 Sylwia 2019-05-28 11:46
Najważniejszy jest pierwszy krok, aby w ogóle chcieć się leczyć. W przypadku mojego syna nie było tak łatwo, ale namówiłam go że jeśli nie zmieni się to zmarnuje swoje życie. Poskutkowało i Darek rozpoczął terapię w Ośrodku Leczenia Uzależnień Parasol. Wspaniałe miejsce z bardzo dobrą ofertą terapeutyczną, doświadczonym personelem i dogodnymi warunkami do życia. Naprawdę nie ma co narzekać, Terapeuci wykonują swoją pracę najlepiej jak potrafią. Mój syn bardzo sobie zachwalał. Nie było tam nic na siłę, on po prostu chciał uczestniczyć w tych wszystkich zajęciach. Ogólne warunki równiez bardzo dobre. Serdecznie polecam...
Cytować
0 #6 Marek 2019-06-07 12:12
Najpierw należy chcieć rozpocząć terapię i wtedy szukać ośrodka, który nam w tym pomoże. Ja byłem alkoholikiem i nie chciałem żadnej pomocy, myslalem ze poradze sobie sam. Na szczęście po upływie jakiegoś czasu zrozumiałem, że to na nic i poprosiłem o pomoc rodzine. Zaczęliśmy więc szukać odpowiedniego ośrodka, który zajmuje się takimi uzależnieniami. Wybrałem Ośrodek Nefo, który jak się później okazało był najlepszą drogą ratunku. Wróciłem całkowicie odmieniony. To wszystko za sprawą wspaniałego zespołu terapeutów, którzy dali mi wsparcie i sprawili ze chciałem walczyć. Dziękuję z całego serca. Mam nadzieje, ze dam rade.
Cytować
0 #7 Rafał z Krakowa 2019-06-13 13:12
Nie tak dawno, bo pół roku temu problem uzależnienia alkoholowego dotyczył również mnie. Rodzina długo mnie przekonywała aby podjął się leczenia jednak bezskutecznie. Sam musiałem zrozumieć co się ze mną dzieje i zechcieć, tym bardziej, że inni liczyli na mnie, że wezmę się w garść. Rozpocząłem leczenie w Ośrodku Terapii Wiosenna, co całkowicie odmieniło moje życie... Terapia to jedyny i najskuteczniejs zy sposób, który może wyciągnąć człowieka z nałogu. Zrozumiałem to dopiero wtedy, gdy sam tego doświadczyłem. Nie sposób opisać ile otrzymałem tam wsparcia... a terapeuci do każdego pacjenta podchodzili indywidualnie. Każdy przypadek był dla nich wyzwaniem i dokładali największych starań, aby terapia zakończyła się sukcesem. W moim przypadku tak się stało za co im ogromnie dziękuję.
Cytować
0 #8 Lizzie 2019-09-26 14:55
Ja się leczyłam w Psychologgi Plus - zdecydowanie uważam, że kiedy bierzemy się za walkę z uzależnieniem, nie powinniśmy odcinać się od świata. Chodzi o to, że w pewnym momencie i tak będziemy musieli poradzić sobie sami, zacząć żyć bez bata nad karkiem, bez opiekuna, który mówi nam, że pić nie można. Spotykałam się z terapeutką i jednocześnie pracowałam, spotykałam się ze znajomymi i uczyłam się od razu, że kontrola mojego wewnętrznego demona to sprawa, która zajmie mi całe życie. Teraz wiem, że warto :)
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.