6 wskazówek, jak być mniej leniwym

Różni eksperci stosują różne podejścia do radzenia sobie ze zdiagnozowanym lenistwem. Może to być nauka łagodniejszego podejścia do samego siebie lub nawyki, które pomogą ci uniknąć rozproszenia uwagi.

Rób mniej, nie więcej

Twoim celem nie powinno być zwiększenie ilości zajęć. Zamiast tego musisz określić, co jest dla Ciebie najważniejsze, a resztę odłożyć na bok. Zmniejsz swoją listę rzeczy do zrobienia o połowę. Mówiąc prościej, musisz ustalić priorytety. Zadaj sobie pytanie, z czego jesteś w stanie zrezygnować? Co możesz ograniczyć? Kogo rozczarujesz? Na jakie normy społeczne możesz sobie pozwolić? To są pytania, które powinniśmy sobie zadawać, a nie jak mogę się zmusić, żeby zrobić więcej. Więcej podobnych porad na esomed.pl

Bądź konkretny

Prokrastynacja jest często napędzana przez "niejasne intencje". Na przykład mówisz sobie, że musisz naprawić swoje mieszkanie lub rozpocząć nowy program ćwiczeń nie, ale jesteś pewien szczegółów, w tym tego, co dokładnie zamierzasz zrobić i kiedy się za to zabierzesz. Mówisz sobie: 'Zrobię to w ten weekend', ale to nie ma prawie żadnej siły motywacyjnej". Zamiast tego zastanów się, co dokładnie chcesz zrobić i określ dokładny czas i miejsce, w którym to zrobisz. Na przykład zarezerwuj zajęcia jogi i umieść przypomnienia w swoim telefonie. Określenie tego, co chcesz zrobić, zwiększy prawdopodobieństwo, że będziesz to robić.

Spraw, by to była zabawa

Sztuczka w tworzeniu nawyków polega na "powtarzaniu, powtarzaniu, powtarzaniu". Jesteśmy najbardziej skłonni do powtarzania czynności, które sprawiają nam przyjemność. Znajdź więc coś, co lubisz w nowej czynności, co sprawia, że jest ona przyjemna. Na przykład, jeśli jesteś leniwy w kwestii ćwiczeń, znajdź interesujący podcast i słuchaj go tylko wtedy, gdy biegasz lub ćwiczysz. Z czasem zaczniesz postrzegać czas spędzony na ćwiczeniach jako "mój ulubiony czas na podcast" - coś przyjemnego - a nie coś, czego się obawiasz.

Ćwiczenie pojedynczych zadań i robienie przerw bez korzystania z technologii
Aby cokolwiek zrobić - lub w ogóle zacząć - musisz być w stanie oprzeć się rozproszeniu uwagi i pozostać na swoim miejscu. Technologia coraz bardziej to utrudnia, więc zastanów się, czy nie zrezygnować z technologii. Nie możesz polegać na sile woli. Musisz zabrać swój telefon i umieścić go w innym pokoju.

Bądź bardziej uważny

Wiele przypadków prokrastynacji wynika z przyzwyczajenia - czy to nawykowego odkładania zadań na później, czy też nawykowego reagowania na nie niepokojem lub innymi nieprzyjemnymi emocjami. W obu przypadkach korzystne mogą być praktyki mindfulness, które ćwiczą obecną, nieosądzającą świadomość. Trening mindfulness może też pomóc ci ignorować czynniki rozpraszające uwagę i utrzymać się w zadaniu. Partnerem jest portal suprofit.com