najwazniejsze-fakty-o-wozkach-wysokiego-skladowania

Wózki wysokiego składowania są pojazdami unoszącymi należącymi do najczęściej wybieranych urządzeń w magazynach wysokiego składowania. Stąd właśnie ich charakterystyczna nazwa. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Zobacz sam!

Pierwszy wózek widłowy wysokiego składowania powstał na bazie tradycyjnego wózka czołowego, w odpowiedzi na zapotrzebowanie przedsiębiorców zajmujących się magazynowaniem. Z czasem koniecznością w magazynach stało się wykorzystywanie przestrzeni wzwyż i korzystanie z wysokich kilkumetrowych regałów. Potrzebowano urządzenia, które będzie zwinne i zwrotne a jednocześnie sprosta unoszeniu i pobieraniu ładunków z wysokości kilku/kilkunastu metrów. I tak powstał wózek widłowy wysokiego składowania, bez którego trudno dziś wyobrazić sobie jakikolwiek magazyn.
W naszym artykule zaprezentujemy Ci 5 najważniejszych i najciekawszych faktów, które warto wiedzieć o wózkach wysokiego składowania, czy to planując ich zakup czy mając z nimi doświadczenia na co dzień. Zatem zapraszamy!

 

1. Poruszają się we wszystkich kierunkach!

Wózki widłowe wysokiego składowania bywają nazywane inaczej wózkami bocznymi, ze względu na swoją charakterystyczną budowę: zamocowane z boku, prostopadle do pozycji operatora, widły.
Jednak nie każdy wie, iż większość z tego typu pojazdów ma możliwość poruszania się we wszystkich kierunkach! Jest to wyjątkowo wygodne w przypadku niewielkich powierzchni magazynowych, szczelnie wypełnionych towarem. Dzięki zwinności, wózek widłowy wysokiego składowania z łatwością poradzi sobie w takich warunkach. Tym bardziej, iż nie ma on konieczności wykonywania obrotów, czy zmiany pozycji na frontalną w celu pobrania ładunku z regału.
Z uwagi na wyróżniającą go, boczną budowę, dla większości operatorów największym wyzwaniem jest bezkolizyjne prowadzenie tego typu pojazdu, bowiem wykonanie kierownicą skrętu w prawo warunkuje skręt pojazdu w lewo i na odwrót, co może być nieco mylące szczególnie na początku przygody z obsługą tego typu pojazdu.

wozki-wysokiego-skaldowania-poruszaja-sie-we-wzystkich-kierunkach

 

2. Sięgają nawet do 13 metrów w górę!

Biorąc pod uwagę wysokość magazynowej powierzchni roboczej, wyróżnia się 3 modele składowania:

  • składowanie niskie - do ok 4. metrów;
  • składowanie średnie - do ok 7. metrów;
  • składowanie wysokie - powyżej 7. metrów.

Wśród wózków widłowych wysokiego składowania można znaleźć nawet modele o maksymalnej wysokości podnoszenie do ok. 12-13 metrów! Wysokość ta odpowiada szacunkowo wysokości 4-piętrowego budynku!
Przy tak ogromnych możliwościach, niezbędne jest także prawidłowe zabezpieczenie operatora pojazdu, dlatego w wózkach widłowych wysokiego składowania montuje się dodatkowe osłony dachu, chroniące przed ewentualnym spadającym z wysokości ładunkiem.

 

3. Wymagają uprawnień!

wozki-wysokiego-skladowania-wymagaja-uprawnien

Operowanie wózkiem widłowym wysokiego składowania wymaga uzyskania stosownych uprawnień, tak jak w przypadku każdego wózka unoszącego z napędem mechanicznym. Jednak, jeśli chodzi o tego typu pojazdy jest to wyjątkowo istotne, gdyż tylko i wyłącznie prawidłowo przygotowany do pełnienia swoich obowiązków operator, może w pełni sprostać niełatwej sztuce manewrowania ładunkami za pomocą wózka widłowego wysokiego składowania.
W celu obsługi wózka widłowego wysokiego składowania należy ukończyć kurs na wózki widłowe kategorii IWJO oraz pozytywnie zaliczyć państwowy niezależny egzamin, organizowany wyłącznie przez komisję Urzędu Dozoru Technicznego.
Warto wiedzieć, iż samo ukończenie kursu (bez zdania egzaminu) w żadnym wypadku nie uprawnia do obsługiwania wózka widłowego wysokiego składowania i nie jest honorowane przez zakłady pracy, jako dokument poświadczający uzyskanie zezwolenia na wykonywanie pracy operatora przy użyciu tego typu pojazdów.

 

4. Zobacz ile kosztują!

Wózki widłowe wysokiego składowania są zaawansowanymi technicznie pojazdami o dużych możliwościach, dlatego ich ceny są wyższe niż np. ceny wózków widłowych czołowych. Dla porównania - koszt zakupu markowego wózka widłowego spalinowego to wydatek rzędu do 60 tysięcy wzwyż, za elektryczny wózek czołowy należy zapłacić od 70 tysięcy w górę. Natomiast zakup wózka widłowego wysokiego składowania to wydatek rzędu od 150 tysięcy w górę.
Choć niektórych przedsiębiorców mogą dziwić takie ceny, wystarczy spojrzeć na różnorodność modeli tych pojazdów, ich wielofunkcyjność oraz unikalne możliwości, aby przekonać się, że urządzenia te są warte swojej ceny i zainwestowanych w nie pieniędzy.
W przypadku przedsiębiorców, których nie stać na zakup nowego wózka widłowego wysokiego składowania, warto pomyśleć o:

  • leasingu pojazdu;
  • wypożyczeniu wózka;
  • czy chociażby skorzystaniu z oferty używanych wózków widłowych.

 

5. Wózki paletowe wysokiego składowania

wozki-paletowe-wysokiego-skladowania

Na zakończenie - ciekawostka. Czy wiedzieliście, że na rynku dostępne są także paleciaki wysokiego składowania? Są to wyjątkowe modele wózków paletowych, przystosowane do podnoszenia ładunków na wysokość nie kilkudziesięciu centymetrów, a kilku metrów! Od pozostałych wózków widłowych wysokiego składowania różnią się tym, iż nie posiadają kabiny operatora, a jedynie co najwyżej (wybrane modele) podest operatorski, na którym może on stanąć w trakcie przejazdu wózkiem. A od wózków paletowych tym, iż zostały wyposażone w maszt - umożliwiający im podnoszenie ładunków na wysokość do kilku metrów.
Z uwagi na tradycyjne zastosowanie paleciaków, wózki paletowe z masztem są unikatowe a jednocześnie chętnie wybierane jako wygodniejsza alternatywa dla tradycyjnych paleciaków o bardzo niewielkiej maksymalnej wysokości podnoszenia.

Podsumowanie

wozki-wysokiego-skladowania-podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowaliśmy najważniejsze a jednocześnie najciekawsze informacje dotyczące wózków widłowych wysokiego składowania. Mamy nadzieję, iż zawarte w nim treści były inspirującą i wartościową lekturą.
A jeśli szukacie markowego wózka widłowego wysokiego składowania lub chcecie dowiedzieć się nieco więcej o tego typu pojazdach, sprawdźcie tutaj!

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.