×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 764

Od trzech tygodni na budynku Domu Pomocy Społecznej w Płazie zainstalowany jest radioprzemiennik, wykorzystywany przez strażaków. Jak działa takie urządzenie? - Wielokrotnie podczas pożarów i innym miejscowych zagrożeń łączność radiowa jest jedynym sposobem komunikacji stanowiska kierowania ze strażakami na miejscu akcji - mówi st.kpt. Wojciech Rapka, rzecznik prasowy PSP w Chrzanowie. - Podstawowy problemem związany z wykorzystywaniem fal ultrakrótkich UKF to ich ograniczony zasięg. Wobec zawodzącej łączności komórkowej podczas działań ratowniczych łączność radiowa niejednokrotnie jest jedynym sposobem powiadamiania i alarmowania służb ratowniczych - dodaje Rapka.

Badania, wykonane w ubiegłych latach wykazały, że to właśnie Płaza jest najlepszą lokalizacją dla budowy takiego nadajnika. Przedsięwzięcie podzielono na cztery etapy. W pierwszym opracowano dane, niezbędne do sporządzenia mapy zasięgu radiowego, w drugim - zbadano teren. Kolejne dwa etapy to wybranie lokalizacji i budowa stacji retransmisyjnej.

Przez ostatnie lata strażacy wykonali trzy etapy, a dofinansowanie przyznane przez starostę (25 tys.zł) pozwoliło zamknąć inwestycję. - Wymiernym efektem realizacji tego zadania jest znacząca poprawa łączności radiowej, o której można było się przekonać podczas ostatnich ćwiczeń wojewódzkich PSP, organizowanych w Zakładach Chemicznych w Alwerni - podsumowuje Wojciech Rapka.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.