Lato, jako czas wysokich temperatur nie jest z pewnością wymarzoną porą roku dla mieszkańców miasta. Szczególnie pasażerowie, podróżujący komunikacją miejską muszą liczyć się z tym, że podróż autobusem pełnym ludzi w upał może być niezbyt przyjemnym doświadczeniem. Szczególnie autobusem bez klimatyzacji.

Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego na przyjazną temperaturę wewnątrz pojazdów nie mają co liczyć. Jak ustaliliśmy, większość taboru jeźdżącego na zlecenie Związku Komunalnego "Komunikacja Międzygminna" nie jest wyposażona w klimatyzatory. - Klimatyzacja nie była wymogiem do przetargu - mówi wprost Marek Dyszy, przewodniczący ZK"KM". - Nie wymagaliśmy jej - choć wiem, że jest w niektórych autobusach - dodaje szef związku.

O tym, że powiew chłodnego powietrza w pojazdach jest nieoceniony wiedzą doskonale kierowcy. - W większości autobusów nie ma "klimy" - mówią kierowcy i dodają, że to jest kosztowne, a teraz wszyscy oszczędzają. Zdarza się, że pasażerowie proszą kierowcę o otwarcie drzwi, by zaczerpnąć trochę powietrza. - Nie możemy tego robić w cyklu miejskim - mówi nam jeden z kierowców.- Choć zdaję sobie sprawę z tego, że wiele z tych autobusów ma tylko uchylne okna i szyberdach z tyłu, to w takie upalne dni, na niewiele się zdaje - dodaje.

Niedogodności płynące z korzystania z miejskich środków transportu latem doskonale znają mieszkańcy, którzy muszą nimi podróżować. - Obowiązkowo powinna być - mówi Krystian Kamieniarz z Chrzanowa, który z komunikacji miejskiej korzysta codziennie. Chłopak mówi wprost, że otwarcie okien nie wystarczy. - Zdarza się, że niektóre starsze osoby protestują przeciwko otwieraniu szyb, ale i tak mało kto zwraca uwagę na te protesty w takie upały. Zwyczajnie nie da się wytrzymać - tłumaczy chłopak.

Wysokie temperatury to dla większości pojazdów sprawdzian. Jak tłumaczą kierowcy, część autobusów wyposażona jest w klimatyzatory, ale tylko dla kierowców. Pasażerowie są skazani na samodzielne radzenie sobie z problemem. Do tej pory nie udało nam się ustalić, ile i które z pojazdów mają klimatyzację, ale jak tylko otrzymamy odpowiedź, poinformujemy czytelników.

Sonda: Czy uważasz, że klimatyzacja w autobusach jest potrzebna?

Jak dla mnie to obeszłoby się bez niej. Wystarczy okno otworzyć, ale wiem, że dla wielu osób, szczególnie starszych, taka temperatura jest nie do zniesienia. Zdarza się, że ktoś zasłabnie, wiadomo, jak to w autobusie.

Natalia Skowronek, Luszowice


Dwa razy dziennie jeżdżę autobusem, każdego dnia do pracy. Klimatyzacja to jest jedyna rozwiązanie, inaczej można zwariować. Pamiętam, że kiedyś jechałem autobusem, który mimo gorąca miał włączone ogrzewanie. Okazało się, że kierowca nie umie go wyłączyć i tak wszyscy ludzie w tym autobusie jechali jak sardynki. To nie jest tylko wygoda, to jest konieczność.

Krzysztof Kowalski, Młoszowa

Musi być klimatyzacja, bo się nie da wytrzymać. Okna można otwierać, ale to niewiele daje, a nie raz te okna są zepsute i nie da się otworzyć. Jeszcze jak ktoś jeździ czasem, z konieczności to może jakoś to znieść, ale w przypadku, gdy osoba codziennie dojeżdża np. do pracy czy szkoły to jest dramat. Ja sama nie lubię jeździć autobusami i robię to z konieczności, zwykle wolę pójść pieszo.

Sandra Zalewska, Chrzanów

Współpraca: M. Jastrzębska

Komentarze   
0 #1 Ktoś 2012-06-18 22:17
W saunie jest lepiej. Nie śmierdzi.
Zkkm chce wprowadzać wifi do autobusów goniąc jaworznickie pkm.

A jakie są realia?
Rozwalone niesprawne autobusy,
syf i smród, i horrendalnie wysokie opłaty w porównaniu do jakości świadczonych usług.
Kpina. Remont przystanków? Kolejna zwała. Maznęli farbą usunęli liście z dachu na dworcu i jaki jest tego skutek?
Gdy pada nie ma się gdzie schować bo wszystkie dziury zostały odsłonięte.
Zresztą cały zkkm jak i dworzec to kpina. I to jest właśnie nasze wspaniałe miasto powiatowe.
Cytować
0 #2 ma 2012-06-19 01:13
najwazniejsze sa meble i obrazy dla pana prezesa,my mozemy cierpiec:-)
Cytować
0 #3 ma 2012-06-19 01:16
KOMUNIKACJA. 475 jednorazowych biletów za 2,2 zł należałoby sprzedać, by sfinansować nowy foto obraz, zdobiący ściany gabinetu szefa chrzanowskiego związku komunikacyjnego .

Marek Dyszy, przewodniczący zarządu Związku Komunalnego Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie, wychodzi z założenia, że gabinet szefa instytucji publicznej, z budżetem w wysokości blisko piętnastu milionów złotych, powinien mieć odpowiedni wystrój. Sam postanowił o niego zadbać. Chrzanowskiej agencji reklamy zlecił wydruk foto obrazu, przedstawiające go charakterystycz ne miejsca trzech gmin tworzących związek i autobusu, który do nich wjeżdża.
- Przysyłali mi różne wersje. Ostatecznie zdecydowałem się na tę, która zawisła - Marek Dyszy z dumą pokazuje swój nowy nabytek, za który z budżetu związku zapłacił ponad tysiąc złotych. I dodaje, że w cenie miał też oprawę plakatu, który kupił za prywatne pieniądze. Jego także powiesił na ścianie gabinetu.
Marek Dyszy postarał się również o nowe meble. Za duży stół dla dziewięciu osób oraz biurko zapłacił 1.950 zł. Dodatkowo za 1.800 zł kupił szafę.
- Meble na wymiar są dziś bardzo drogie. Znalazłem jednak stolarza, który podjął się ich wykonania za rozsądną kwotę - dodaje.
Cytować
0 #4 Piotr Romanowski 2012-06-19 14:09
A ja chciałbym zapytać jak wielkim brakiem logiki trzeba się kierować i narażać ZKKM na straty nie potrzebne - dokładniej chodzi o przystanki . Na jesień ubiegłego roku zostały wymienione prawie wszystkie wiaty przystankowe na tzw. wandaloodporne , które nie zapewniają żadnego schronienia przed deszczem , śniegiem czy nawet przed słońcem , a wandaloodporne to tylko nazwa . Teraz pan Dyszy szczyci się tym , że znowu wymienia wiaty przystankowe , na nowe ? Powinien ktoś temu się przyjrzeć bo robić dwa razy tą samą robotę to jest śmieszne !
Cytować
0 #5 ktoś 2012-06-19 19:01
Rozwalił mnie komentarz Krzysztofa Kowalskiego. Jeśli kierowca nie umie wyłączyć ogrzewania to rozwiązaniem jest go tego nauczyć, a nie instalacja klimatyzacji której i pewnie nie będzie umiał włączyć.
Cytować
0 #6 Piotr Romanowski 2012-06-19 23:32
Ciekaw jestem , w których autobusach są te klimatyzacje/na wiewy? W 9 granatowych (przegubowe i zwykłe) nie ma uchylanych okien , są tylko dwa szyberdachy , które lekko się otwierają , a nad głowami pasażerów nie widzę żadnych nawiewów ani nic ... więc coś trzeba z tym zrobić wg. mnie . Ludzie jeżdżą autobusami , płacą za to w sumie nie małe pieniądze , a nikt nie dba o pasażerów ...
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.