"Zostań dawcą szpiku - podaruj życie innym" - to hasło tegorocznej akcji poszukiwania potencjalnych dawców szpiku kostnego. Już po raz czwarty swój udział zadeklarowały dwie szkoły z powiatu chrzanowskiego oraz dom kultury. I i II LO w Chrzanowie oraz Libiąskie Centrum Kultury 22 marca w swoich siedzibach zorganizują zbiórkę krwi. W II LO im. K.K. Baczyńskiego zbiórka odbędzie się w godzinach od 8.00 do 11.00, od południa do godziny 16.00 można będzie oddać krew w I LO im. S. Staszica również w Chrzanowie. Od 11.00 do 16.00 w Libiążu akcję przeprowadzi dom kultury w Libiążu.
Akcja poszukiwania potencjalnych dawców organizowana jest od kilku lat przez Fundację Przeciwko Leukemii. Fundacja ta pomaga ludziom chorym na nowotwory krwi, popularnie nazywane białaczkami. To pierwsza w Polsce organizacja, która oferuje pacjentom i ich rodzinom wszechstronną pomoc w najtrudniejszych chwilach życia. Organizacja ta powstała w maju 2000 roku z inicjatywy osób, które od wielu lat zajmują się pacjentami cierpiącymi na schorzenia układu krwiotwórczego. Fundacja Przeciwko Leukemii jest organizacją non-profit, która kompleksowo zajmuje się chorymi i ich rodzinami oraz prowadzi działalność edukacyjną – propaguje wiedzę na temat nowotworów krwi i sposobów ich leczenia. Fundacja współpracuje z ośrodkiem dawców szpiku "Medigen", która po raz kolejny zawita do naszego powiatu.
Jednym z koordynatorów, a jednocześnie pomysłodawców zorganizowania akcji w szkołach jest Jerzy Jura, historyk z II LO w Chrzanowie. - Przez ostatnie trzy lata w akcji wzięło udział blisko 1160 osób, w ubiegłym roku było ich 460 - mówi pan Jerzy. - Staramy się to wydarzenie jak najbardziej propagować i odpowiednio nagłośnić wcześniej. Dlatego ogłaszamy się w lokalnych mediach, nawet w kościele - dodaje historyk. Uczniowie biorą wcześniej udział w prelekcjach na ten temat, dyskutują też z nauczycielami biologii.
Duża frekwencja w poprzednich latach świadczy o tym, że coraz mniej osób obawia się oddawać krew. Powszechne, warto dodać - mylne - wyobrażenie o tym, jakoby rejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców było zabiegiem bolesnym, zostaje wreszcie obalone. Chrzanowscy licealiści chętnie biorą udział w akcji. - Strach osoby która oddaje krew jest tylko chwilowy, w porównaniu do tego co czuje ktoś chory - mówi Martyna Ryba z II LO, która uczestniczyła w ubiegłorocznej akcji. - Nie ma się czego bać, to nie jest bolesne, a może uratować czyjeś życie. Tak małym kosztem - dodaje licealistka. - To niewielki gest, a może tak wiele. Nie wolno takich akcji bagatelizować - dodaje jej kolega, Marek Majer.
Każdy, kto chce zostać dawcą może zgłosić się do w czwartek 22 marca do jednego z dwóch chrzanowskich ogólniaków, lub Libiąskiego centrum Kultury. By zostać dawcą nie trzeba wiele. Rejestracja w banku szpiku zajmuje tylko chwilę. Należy jedynie wypełnić krótką ankietę i oddać niewielką ilość krwi (10ml) do badania. Osoba rejestrowana nie ponosi żadnych związanych z tym kosztów. Nie są potrzebne żadne wcześniejsze badania. Na pobranie krwi można zgłaszać się po posiłku. Każdy, kto oddał próbkę krwi zostaje umieszczony w rejestrze potencjalnych dawców szpiku. Warto dodać, że co roku w Polsce u blisko 10 tysięcy osób wykrywa się nowotwory krwi, czyli "białaczki". Jedną z metod leczenia takich chorób jest właśnie przeszczep szpiku. W ostatnich latach leczenie przeszczepieniem szpiku stało się w pełni uznaną metodą leczenia tych chorób.
Martyna Ryba i Marek Majer z II LO w Chrzanowie brali udział w ubiegłorocznej akcji.