Dziś Barbórka - Święto Górników. W powiecie chrzanowskim ten dzień szczególnie hucznie obchodzony jest w Libiążu, mieście które ma ponad stuletnią tradycję górniczą. Libiąska kopalnia, a właściwie Zakład Górniczy Janina od ponad wieku gromadzi w swoich szeregach nowe rzesze pracowników. Dziś, jak co roku o tej porze, wszyscy związani z libiąską kopalnią zbierają się by wspólnie świętować.

Tegoroczne obchody Barbórki rozpoczęły się o godzinie 8, kiedy to pod budynek urzędu miejskiego w Libiążu przybyła orkiestra górnicza. Tam górników przywitały władze miasta i wszyscy udali się do kościoła pw. Św. Barbary na mszę świętą. Po niej w hali sportowej przy ulicy Górniczej odbyła się uroczysta akademia, podczas której m.in. nadano pracownikom złote, srebrne i brązowe odznaczenia za długoletnią pracę.

Uhonorowanym medale wręczał przedstawiciel ministerstwa, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP, Dariusz Młotkiewicz. Sekretarz odczytał także list od prezydenta do górników. Nie zabrakło w nim ciepłych słów pod adresem solenizantów oraz wiary w potęgę tej gałęzi gospodarki, jaką dla Polski jest właśnie górnictwo. Podziękował też górnikom za ich codzienny trud.Wśród zaproszonych gości byli też inni parlamentarzyści: poseł Wojciech Saługa oraz libiążanin, poseł Tadeusz Arkit. Miejsca w pierwszym rzędzie zajęły także władze województwa czyli marszałek Marek Sowa oraz wojewoda Jerzy Miller. Władze powiatu reprezentował starosta Adam Potocki. Na tak ważnej imprezie nie mogło zabraknąć przedstawicieli zarządu spółki Południowy Koncern Węglowy S.A. czyli prezesa Kazimierza Grzechnika oraz jego zastępcy Jerzego Wróbla.

Prezes Grzechnik w swoim wystąpieniu wyliczał wszystkie najważniejsze wydarzenie tego roku. - To był bardzo dobry rok - mówił Grzechnik. - Zasoby w tym roku powiększyły się pół miliarda węgla zasobowego, mamy więc już trzy miliardy i 163 miliony złotych na zadania inwestycyjne. To pozwala optymistycznie popatrzeć w przyszłość. Dzięki temu kopalnia może istnieć jeszcze wiele dziesięcioleci - nie krył zadowolenia prezes. Po części oficjalnej goście i pracownicy kopalni udali się do stołówki ZG Janina na poczęstunek. W ten dzień górnicy mają wszak co świętować.

Z okazji Barbórki redakcja portalu Chrzanowski24.pl składa wszystkim górnikom i pracownikom kopalni życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy.


Sekretarz stanu nagradza wieloletnich pracowników PKW. S.A