Dziś Barbórka - Święto Górników. W powiecie chrzanowskim ten dzień szczególnie hucznie obchodzony jest w Libiążu, mieście które ma ponad stuletnią tradycję górniczą. Libiąska kopalnia, a właściwie Zakład Górniczy Janina od ponad wieku gromadzi w swoich szeregach nowe rzesze pracowników. Dziś, jak co roku o tej porze, wszyscy związani z libiąską kopalnią zbierają się by wspólnie świętować.

Tegoroczne obchody Barbórki rozpoczęły się o godzinie 8, kiedy to pod budynek urzędu miejskiego w Libiążu przybyła orkiestra górnicza. Tam górników przywitały władze miasta i wszyscy udali się do kościoła pw. Św. Barbary na mszę świętą. Po niej w hali sportowej przy ulicy Górniczej odbyła się uroczysta akademia, podczas której m.in. nadano pracownikom złote, srebrne i brązowe odznaczenia za długoletnią pracę.

Uhonorowanym medale wręczał przedstawiciel ministerstwa, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP, Dariusz Młotkiewicz. Sekretarz odczytał także list od prezydenta do górników. Nie zabrakło w nim ciepłych słów pod adresem solenizantów oraz wiary w potęgę tej gałęzi gospodarki, jaką dla Polski jest właśnie górnictwo. Podziękował też górnikom za ich codzienny trud.Wśród zaproszonych gości byli też inni parlamentarzyści: poseł Wojciech Saługa oraz libiążanin, poseł Tadeusz Arkit. Miejsca w pierwszym rzędzie zajęły także władze województwa czyli marszałek Marek Sowa oraz wojewoda Jerzy Miller. Władze powiatu reprezentował starosta Adam Potocki. Na tak ważnej imprezie nie mogło zabraknąć przedstawicieli zarządu spółki Południowy Koncern Węglowy S.A. czyli prezesa Kazimierza Grzechnika oraz jego zastępcy Jerzego Wróbla.

Prezes Grzechnik w swoim wystąpieniu wyliczał wszystkie najważniejsze wydarzenie tego roku. - To był bardzo dobry rok - mówił Grzechnik. - Zasoby w tym roku powiększyły się pół miliarda węgla zasobowego, mamy więc już trzy miliardy i 163 miliony złotych na zadania inwestycyjne. To pozwala optymistycznie popatrzeć w przyszłość. Dzięki temu kopalnia może istnieć jeszcze wiele dziesięcioleci - nie krył zadowolenia prezes. Po części oficjalnej goście i pracownicy kopalni udali się do stołówki ZG Janina na poczęstunek. W ten dzień górnicy mają wszak co świętować.

Z okazji Barbórki redakcja portalu Chrzanowski24.pl składa wszystkim górnikom i pracownikom kopalni życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy.


Sekretarz stanu nagradza wieloletnich pracowników PKW. S.A

Komentarze   
-1 #1 www 2012-12-05 10:16
Tym to się żyje.
Cytować
-1 #2 sas 2012-12-05 11:48
juz nie długo. nowa dyrektywa klimatyczna wreszcie da nam odpoczynek od węgla i spowoduje, że nie bedzie lamentu nad zamykaniem kopalń. ja się dziwię, że ktos jeszcze widzi swoją przyszłość w górnictwie, przecież przyszłość to nowe technologie a nie przywileje i profity Panów Górników nauczonych za Gierka, że wszystko mogą.
Cytować
0 #3 ja 2012-12-05 15:01
do sas to idź na kopalnie i popracuj a nie pisz durnych komentarzy!!Pra cowałeś na kopalni ?? zginał Ci ktoś bliski który tam pracował ?? człowieku brak do Ciebie słów!!
a dytrektywa klimatyczna jest po to aby utrzymać urzędasów i ... nie tylko kopalnie w Polsce dostanę po tyłku ale energetyka,ciep łownictwo a wtedy mama za internet już nie zapłaci bo na prąd nie starczy!! a co dopiero na neta
Cytować
0 #4 sas 2012-12-06 10:58
stać mnie bo pracuję. co ma do tego świadomośc pracy w koplani lub nie? dyrektywa klimatyczna jest po to aby przede wszystkim chronić klimat, który panowie z polskich elektrowni i podajacym im paliwo górnicy nieststy zanieczyszczają . takim nierobom z czasów Gierka pokazac, że czas już skończyć z wysublimowanym życiem na koszt podatników, że czas kartek, specjalnych sklapów sie skończył. ja się wcale nie boję, że ktoś nam wyłaczy prąd bo się to nie stanie a że trzeba bedzie więcej płacić, no cóż to jest własnie kapitalizm: kto zarabia ma środki a kto nie zarabia ich nie ma. jak ktoś nie rozumie prostej zasady to po prostu w obecnym świecie nie ma dla niego miejsca. dlatego tez tacy frustraci zasilają nurty radykalne, protestują pod sejmem paląc opony i rzucając petardy, krzyczac"precz zkomuną". prym wioda w tym panowie z kopalń.
Cytować
+2 #5 zabek 2012-12-06 15:29
Skoro jesteś taki pro ekologiczny to może przesiań korzystać z samochodu, autobusu i innych udogodnień działających na paliwo? Także nie korzystaj z komputera, bo przy jego wytworzeniu używano niebezpiecznych środków dla środowiska? Może przeprowadzisz się do szałasu w lesie?
Cytować
-2 #6 www 2012-12-07 10:13
czas pozamykać kopalnie ;-)
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.