Od 2002 roku religia i etyka znajdowały się w ramowym programie nauczania - tak wynikało z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. Przedmioty, które są uwzględnione w tzw. "ramówce" finansowane są przez państwo. Nowe rozporządzenie, które zostało podpisane ostatnio przez minister Krystynę Szumilas, nie uwzględnia nauczania religii i etyki w ramowym programie. Przedmioty te zostały wpisane w szkolny plan nauczania, który finansowany jest przez samorządy. W nowym planie pojawił się zapis:

W szkolnym planie nauczania uwzględnia się również wymiar godzin zajęć religii lub etyki zgodnie z przepisami w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Czy w praktyce oznacza to, że już od września księża i katecheci stracą pracę w szkołach, gdyż samorządy każą rodzicom płacić za naukę przedmiotu?
- Zawsze było tak, że to rodzice decydowali, czy chcą dziecko posyłać na religię, czy też nie - mówi Maria Siuda, wicestarosta powiatowy ds. oświaty. - Napisane jest, że nauka religii organizowana jest zgodnie z rozporządzeniem o warunkach nauczania religii. Samorząd nie może odmówić nauki religii, a wiadomo, że jak taki przedmiot jest to trzeba znaleźć kogoś, kto będzie  go uczył i też przecież nie za darmo - tłumaczy starosta.

Całe zamieszanie skomentowała ostatnio sama pani minister na antenie radia TOK FM. - Religia jest w rozporządzeniu o ramowych planach nauczania, tak samo jak nauczanie języka mniejszości narodowej, czy wychowanie do życia w rodzinie - powiedziała Szumilas. Kompleksowe wyjaśnienie sprawy zamieszczone tez na stronie internetowej

MEN

:

Każdy ramowy plan nauczania dla danego typu szkoły zawiera zajęcia o różnym charakterze: po pierwsze takie zajęcia, których wymiar jest określony wprost w danym ramowym planie nauczania, po drugie takie zajęcia, których wymiar określają inne rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. Pierwsza grupa zajęć to obowiązkowe zajęcia edukacyjne (i zajęcia rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych). Do drugiej grupy zajęć należą: religia, etyka, wychowanie do życia w rodzinie, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny, zajęcia sportowe w oddziałach i szkołach sportowych oraz szkołach mistrzostwa sportowego. Zarówno jedne, jak i drugie zajęcia w szkole publicznej realizowane są nieodpłatnie, co jest zgodne z art. 70 ust. 2 Konstytucji RP stanowiącym, że nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna.