Nabój z wyciągnięty z drzwi do gabinetu dyrektora, obrazy oraz pamiątki żydowskie. To niektóre z eksponatów jakie trafiły w ostatnim czasie do chrzanowskiego muzeum.

Dwa obrazy zostały namalowane przez Henryka Oziembło, który urodził się w Krzu (obecnie osiedle Trzebini). Muzealnicy starają się cały czas powiększać kolekcję artysty z Krza. W sumie mają już pięć jego obrazów.

- Pierwszy z nich to portret staruszki z 1902 roku, drugi to architektura Krakowa z lat trzydziestych - opowiada o obrazach Anna Cieplińska z muzeum w Chrzanowie. - Staramy się zebrać jak najwięcej oryginalnych obrazów, projektów czy materiałów źródłowych. Planujemy wystawę prac Henryka Oziembło, wypożyczymy z innych muzeów jego prace, nie tylko malarskie - zaznacza.


Prace Henryka Oziembło

W ubiegłym roku kolekcję powiększył obraz Nathana Wasserbergera, który pochodzi z Chrzanowa. Portret matki i córki z 1961 roku został kupiony na aukcji w Stanach Zjednoczonych i wzbogaci zbiór eksponatów judaików.

- Mamy nadzieję, że nie jest to pierwsze i ostatnie dzieło malarza i uda się utworzyć kolekcję – nie kryje zadowolenia dyrektor, Zbigniew Mazur.


Portret matki i córki z 1961 roku Nathana Wasserbergera

Na wystawach będzie można również zobaczyć kufle z przełomu 18-19 wieku oraz z lat dwudziestych 20 wieku, jad czyli wskazówka do czytania tory, pamiętnik szkolny oraz nabój wyciągnięty z drzwi do gabinetu dyrektora.


- Jad, pochodzi z 1895 roku, wykonany jest z kości bydlęcej i srebra próby 84 - informuje Anna Sadło - Ostafin, inwentaryzator muzeum.


Kamil Bogusz prezentuje miejsce wyjęcia kuli oraz typ karabinu z jakiego pochodziła.


Koszula pochodząca ze stanu wojennego przemycona z obozu Uherce, widnieją na niej liczne podpisy internowanych.


Dębowa rura wodociągowa wykopana w rejonie ulicy Kabłubek.

Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie zaprasza w tygodniu oraz w niedzielę - szczegółowe godziny otwarcia na stronie tam też można zleźć informacje na temat aktualnych wystaw.