Czy w Chrzanowie za parkowanie w centrum miasta trzeba będzie płacić? Pomysł ten wciąż wywołuje sporo kontrowersji. Włodarze miasta nie zamierzają się jednak wycofywać z planów utworzenia strefy płatnego parkowania. O tym jaki zasięg będzie mała strefa i kiedy zostanie wprowadzona i ile kosztować będzie postój w centrum Chrzanowa zdecydują radni na wtorkowej sesji rady miasta.

Pomysł ten od początku budził opór, zarówno wśród mieszkańców, jak i samych radnych. Temat poruszony został już w 2009 roku, ale uchwała po raz pierwszy pojawiła się na sesji rady miejskiej wiosną ubiegłego roku. Wtedy to samorządowcy z Klubu "Wspólny Chrzanów" mieli sporo zastrzeżeń do projektu. Sprawa została odsunięta w czasie. Do teraz. Płatne parkowanie powraca. Marcowa sesja ma być decydująca.

Wiele wskazuje na to, że i tym razem nie pójdzie gładko. Przewodniczący Klubu "Wspólny Chrzanów" mówi wprost - nie poprzemy tej uchwały. - Dalej mamy te same zastrzeżenia, które mieliśmy wcześniej - mówi Andrzej Filipczak, przewodniczący klubu. - Jedyne, co zmieniono w tej uchwale to korekta opłaty za abonament na wolne miejsce parkingowe. Zmniejszono ją z 250 zł na 150 zł i tyle. Innych sugestii nie uwzględniono - tłumaczy Filipczak. Koalicjanci burmistrza wnioskowali m.in. o utworzenie mniejszej strefy parkowania oraz podstref. Jednym z ważniejszych postulatów "Wspólnego Chrzanów" było tez zmniejszenie opłat dla mieszkańców. - 150 zł to wciąż cena zaporowa - nie ukrywa przewodniczący Flipczak. Dodaje też, że klub nie wprowadza dyscypliny partyjnej i każdy może głosować wedle własnego sumienia, ale radni z klubu nie popierają uchwały w obecnym kształcie.

Radni z klubu Platformy Obywatelskiej uchwałę popierają. - Jest jeszcze kilka dni do sesji. Wiem, że są w radzie osoby które jeszcze nie zdecydowały, jak zagłosują, więc nic nie jest przesądzone - mówi Przemysław Deda, przewodniczący chrzanowskiego klubu PO. Jedną z takich osób jest radna opozycji, Anna Kasprzyk z klubu PiS. - Nie wiem jeszcze. Zagłosują za albo się wstrzymam - mówi Kasprzyk. - Myślę, że każdy powinien głosować zgodnie z własnym podejściem do problemu, a nie zgodnie z przynależnością klubową - dodaje radna.

Wiele miast w Małopolsce posiada wyznaczone strefy płatnego postoju. Poza Krakowem mają je między innymi Bochnia, Tarnów czy Brzesko. Czy utworzenie takiej strefy również w Chrzanowie rozwiąże problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego w centrum miasta i czy radni poprą uchwałę swoimi głosami - dowiemy już za kilka dni.

Co o strefie sądzą mieszkańcy miasta? Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Zobacz poprzednie artykuły na ten temat:

Komentarze   
0 #1 Grześ 2012-03-23 16:28
Czy to oznacza, że Filipczak rozwala koalicję w imię podlizywania się urzędnikom? Rozpoczął już kampanię wyborczą?
Cytować
0 #2 Rudy 2012-03-24 01:20
Z jednej strony strefa parkowania to niegłupi pomysł. W centrum faktycznie ciężko znaleźć miejsce jeśli jest się przejazdem. Z drugiej - pracuje tam masa ludzi, która po prostu jakoś musi dojechać do pracy, a niebardzo uśmiecha im się super komunikacja miejska.
Najgłupsze w tym jest to, że osoby z UM, które chcą to wprowadzić, porobiły sobie prywatne miejsca z tabliczkami rejestracyjnymi i za taki luksus płacą wielkie G, a zarabiają przy tym tyle (na głowę) co pełna obsada niejednej firmy w centrum. Po prostu sprawiedliwość po polsku. Zedrzeć z "maluczkich" samemu mając za darmo.
Tak na marginesie - Urząd tą decyzją może dobić handel w centrum - już teraz jest tam kilka miejsc, które świecą pustymi witrynami (brak chętnych na działalność gospodarczą). Taką decyzją UM spowoduje, że ludzie zamiast jechać do miasta na zakupy i płacić za parking, pojadą na obrzeża, a centrum zostawią puste.
Cytować
0 #3 awers 2012-03-24 10:43
Abonament za miejsce parkingowe to 150 zł. Dla szeregowego urzednika, ktory zarabia niewiele ponad najniższą krajową (a nie po kilkanaście tysięcy jak jeden czy drugi burmistrz), to znacząca kwota. Tak więc trudno się dziwić, że ktoś kto nie ma innej możliwości dojechania do pracy niż wlasnym samochodem, nie chce strefy. Tak więc WSPÓLNY CHRZANÓW ma rację, że propozycja PO idzie za daleko tak w wielkosci oplaty, jak w wielkości strefy. CIEKAWE CZY BURMISTRZOWIE I NACZELNICY WYKUPIĄ SOBIE KOPERTĘ ZA 250 ZŁ, CZY BEDĄ PARKOWAC ZA FRIKO??????? TEGO TRZEBA DOPILNOWAĆ. Co do rzekomego rozbijania koalicji, niektorzy ze Wspolnego Chrzanowa związani są nierozwrwalnym węzłem finansowym z międzygminnymi związkami śmieciowym i komunikacyjnym, tak więc rozwod i kres koalicji PO WSPOLNY CHRZANOW raczej nie nastapi.
Cytować
0 #4 Kaja 2012-03-24 18:55
Tylko czemu Ci "szeregowi urzędnicy" mieszkający np. na Północy lub Południu nie przejdą się pieszo do pracy ? Czy luksus tego wymaga, a może status, by przyjeżdzać samochodem?
Ja jestem za strefą.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.