Od niespełna tygodnia mieszkania komunalne w Chrzanowie można wykupić za 50 procent ich wartości rynkowej. Taka okazja to - jak twierdzi wiceburmistrz Urszula Palka - ukłon w stronę tych, którzy mają pieniądze i chcą mieć mieszkanie na własność. Tych, którzy mieszkań nie wykupią być może czeka przeniesienie. - Za wcześnie by mówić o szczegółach- tłumaczy Palka.

Gmina oferuje mieszkańcom wykup mieszkania komunalnego z 50-procentową bonifikatą, co wedle zapewnień włodarzy, jest wyjściem naprzeciw wnioskom chrzanowian, bowiem jeszcze kilka miesięcy temu gmina oferowała sprzedaż takich mieszkań za 100 procent ich wartości. Ci mieszkańcy, którzy pamiętają ofertę gminy sprzed kilku lat, są rozżaleni. - Dlaczego w 2007 roku można było wykupić mieszkania za 4 tysiące złotych, a teraz za lokal w tym samym standardzie trzeba zapłacić nawet 100 tysięcy - pyta nasz czytelnik. - Czy jeżeli kogoś pięć lat temu nie było stać na wykup za 4 tys. zł to teraz będzie go stać na wykup za 100 - pyta. Robert Maciaszek, zastępca burmistrza tłumaczy, że w 2007 gmina uchyliła zapis dotyczący wykupu mieszkań, gdyż uznano, że wyprzedawanie majątku gminnego za grosze nie jest korzystne. - To nie jest prawidłowe gospodarowanie mieniem komunalnym - mówi Maciaszek.

Włodarze zapewniają, że obecna bonifikata ma służyć wyjściu ze wspólnot mieszkaniowych. - Dążymy do tego, by wspólnoty same się organizowały, a nie z udziałem gminy - wyjaśnia Palka. Niektórzy mieszkańcy obawiają się, że jeśli teraz nie będzie ich stać na wykupienie lokalu, w którym mieszkają, mogą zostać przeniesieni. - Na dzień dzisiejszy nikogo nie wyrzucamy, ale jeśli zdarzy się tak, że zostanie jedno mieszkanie we wspólnocie to będziemy proponować równie dobre mieszkanie w naszych lokalach komunalnych - mówi pani burmistrz. - Mamy takie w centrum, na Mickiewicza i Śląskiej - dodaje. Najemcy lokali, wskazanych do sprzedaży, będą mieli trzy miesiące na podjęcie decyzji o ich wykupie.

Obecnie w Chrzanowie mieszkań komunalnych, w budynkach, gdzie funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe, jest blisko 600. Od ubiegłego czwartku ich najemcy mogą składać wnioski w sprawie wykupu. Nie wiadomo, jak dużym zainteresowaniem będzie cieszyć się oferta gminy. - Za wcześnie, by o tym mówić. Może za kilka miesięcy, na pewno nie teraz - podsumowuje Palka.


Między innymi tutaj, przy ulicy Mickiewicza powstanie 40 nowych mieszkań komunalnych.

Komentarze   
-1 #1 starszyzna: 2012-06-20 09:31
Absurdalny zapis:gmina uznała wysprzedawanie majatku za grosze jest nie korzystne?to co w 2007 roku opłacało sie a teraz nie? czy ktos sie tak poważnie zastanowił ze w dzisiejszych czasach ludzie sie tak bardzoa wzbogacili i mogą te mieszkania wykupić po droższej cenie?Jeżeli przeznaczyli do wykupu powinna być taka sama cena jak w 2007roku-panowi e rządzący!
Cytować
-1 #2 BIEDNY 2012-06-20 15:33
To jest SKANDAL .aby proponować taką cenę za ciasne nory z epoki komunizmu , w ktorych słychać każde pierdnięcie sąsiada ...., sływające gówna rurami kanalizacyjnymi ............... Jako lokator mieszkania komunalnego .....będę walczył o swoje prawo do lokalu ...tj do wykupu , ale nie za taką bonifikatę / . Gratulacje dla włodarzy miasta i dla burmistrza ......... jesteście wierzącycy ludzmi i do kosciola chodzicie .......ale was sprawiedliwość jeszce dosięgnie .
Cytować
+1 #3 l-y 2012-06-20 16:43
A dlaczego jedni mają dostać mieszkania za grosze gdy inni całymi latami oszczędzali i oszczędzają na "norę"jak to nazwał biedny?Koniec z rozdawnictwem.P omagać ale rozsądnie bo cwaniaków wkoło pełno.
Cytować
0 #4 Współlokator 2012-07-06 15:35
kto personalnie odpowie za wyprzedanie za grosze przez okres 12 lat!!! prawie za darmo mieszkań komunalnych?
Teraz władze miasta dają możliwość zdecydowania się na zakup trzy miesiące- DZIĘKI.
Cwaniaków jest wokoło nie tylko wśród najemców.
Teraz ta transza z wykupu mieszkań ma wyrównać stratę ze sprzedaży mieszkań w okresie wyżej wymienionych 12 lat!
Obecne władze zadeklarowały ,że następny wykup będzie bez bonifikaty albo z mniejszą niż obecnie bo chce być loijalny wobec tych ,którzy wykupią mieszkania teraz!
To w takim razie gdzie jest ta lojalność wobec tych ,którzy z różnych powodów niekoniecznie finansowych nie mogli wykupić mieszkania właśnie w tym okresie?
Tu nie chodzi o to,że ktoś chce mieć mieszkanie za darmo tylko o równość wszystkich obywateli.
Wydaje mi się,że skoro w całej Gminie zostało około 600 mieszkań komunalnych do wykupu to faktycznie większość mieszkańców w Chrzanowie ma mieszkania prawie za darmo i też nie musieli oszczędzać na ich zakup .
Dobrze I-y nazwał ten proceder rozdawnictwem ale wydaje mi się,że kierował to tylko do najemców nie do władz!
Cytować
0 #5 n-ty 2012-08-14 18:07
Dlaczego Pani Minister poleciła sprzedaż mieszkań komunalnych w Szczecinie za 2,5% wartości? czyżby Szczecin był mniej atrakcyjny od Chrzanowa? A w Krakowie bonifikata wynosi 90%..... Dlaczego nikt nie pisze o średnich wartościach mieszkań komunalnych za metraż? To powinno być jawne! Dlaczego ten pośpiech z wykupem skoro w innych miastach są terminy nawet do końca 2013 roku? Na nowo otwarty pasaż za Domem Kultury wydano 5,5 mln złotych..... świeci pustką pomijając pijaczków, dla których stał się już wygodnym, poświęconym miejscem....
Cytować
0 #6 Xmen 2012-12-11 14:06
Ja po żadnych czarnuchach mieszkania nie chce i nie będę chciał nawet jak mi dopłacą:sad:
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.