Od niespełna tygodnia mieszkania komunalne w Chrzanowie można wykupić za 50 procent ich wartości rynkowej. Taka okazja to - jak twierdzi wiceburmistrz Urszula Palka - ukłon w stronę tych, którzy mają pieniądze i chcą mieć mieszkanie na własność. Tych, którzy mieszkań nie wykupią być może czeka przeniesienie. - Za wcześnie by mówić o szczegółach- tłumaczy Palka.

Gmina oferuje mieszkańcom wykup mieszkania komunalnego z 50-procentową bonifikatą, co wedle zapewnień włodarzy, jest wyjściem naprzeciw wnioskom chrzanowian, bowiem jeszcze kilka miesięcy temu gmina oferowała sprzedaż takich mieszkań za 100 procent ich wartości. Ci mieszkańcy, którzy pamiętają ofertę gminy sprzed kilku lat, są rozżaleni. - Dlaczego w 2007 roku można było wykupić mieszkania za 4 tysiące złotych, a teraz za lokal w tym samym standardzie trzeba zapłacić nawet 100 tysięcy - pyta nasz czytelnik. - Czy jeżeli kogoś pięć lat temu nie było stać na wykup za 4 tys. zł to teraz będzie go stać na wykup za 100 - pyta. Robert Maciaszek, zastępca burmistrza tłumaczy, że w 2007 gmina uchyliła zapis dotyczący wykupu mieszkań, gdyż uznano, że wyprzedawanie majątku gminnego za grosze nie jest korzystne. - To nie jest prawidłowe gospodarowanie mieniem komunalnym - mówi Maciaszek.

Włodarze zapewniają, że obecna bonifikata ma służyć wyjściu ze wspólnot mieszkaniowych. - Dążymy do tego, by wspólnoty same się organizowały, a nie z udziałem gminy - wyjaśnia Palka. Niektórzy mieszkańcy obawiają się, że jeśli teraz nie będzie ich stać na wykupienie lokalu, w którym mieszkają, mogą zostać przeniesieni. - Na dzień dzisiejszy nikogo nie wyrzucamy, ale jeśli zdarzy się tak, że zostanie jedno mieszkanie we wspólnocie to będziemy proponować równie dobre mieszkanie w naszych lokalach komunalnych - mówi pani burmistrz. - Mamy takie w centrum, na Mickiewicza i Śląskiej - dodaje. Najemcy lokali, wskazanych do sprzedaży, będą mieli trzy miesiące na podjęcie decyzji o ich wykupie.

Obecnie w Chrzanowie mieszkań komunalnych, w budynkach, gdzie funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe, jest blisko 600. Od ubiegłego czwartku ich najemcy mogą składać wnioski w sprawie wykupu. Nie wiadomo, jak dużym zainteresowaniem będzie cieszyć się oferta gminy. - Za wcześnie, by o tym mówić. Może za kilka miesięcy, na pewno nie teraz - podsumowuje Palka.


Między innymi tutaj, przy ulicy Mickiewicza powstanie 40 nowych mieszkań komunalnych.