Internet jest obecnie tak powszechnie dostępny, daje tak szerokie możliwości, że stał się istotnym elementem naszego życia. Historia internetu jest stosunkowo krótka. Wszystko zaczęło się w latach 60. XX wieku. Tak jak większość nowoczesnych technologii internet powstał na potrzeby wojska, dokładnie – Departamentu Obrony USA. Od czego wszystko się zaczęło i jak sieć zmieniała się w kolejnych latach?

Pierwsze kroki ku globalnej sieci

Projekt globalnej sieci komputerów opisał J. Licklider – stało się to w 1960 roku. Natomiast koncepcję internetu stworzył Paul Baran, ale już w 1962 roku. Opublikowana przez niego praca liczyła 12 tomów, wykonana została na zlecenie Amerykańskich Sił Zbrojnych i stanowiła projekt wytrzymałych, rozproszonych sieci cyfrowych transmisji danych. W ten sposób miał powstać projekt sieci cyfrowej, która będzie w stanie przetrwać spodziewaną wówczas III wojnę światową.

Jak zmieniał się internet?

Za początek internetu uważa się powstanie pierwszych węzłów sieci ARPAnet. Doszło do tego dokładnie 29 października 1969 roku. Wszystko rozpoczęło się na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, a dalej na kolejnych trzech uniwersytetach. Eksperyment ten finansowany był przez ARPA, czyli agencję, której zadaniem było wykorzystanie akademickiego środowiska naukowego w celu budowy jeszcze bardziej zaawansowanego technicznie uzbrojenia. ARPAnet można uznać za pierwowzór sieci, z jakiej korzystamy obecnie. Pierwsze dane zostały wysłane przez studenta, Charleya Kline'a, komputer nosił nazwę SDS Sigma 7, a informacja trafiła do Ośrodka Badawczego Stanford. ARPAnet istniał do 1989 roku, ale jego możliwości były dalej wykorzystywane.

USENET – kolejnym krokiem

USENET to sieć, która łączyła jedynie dwa uniwersytety, a stworzona została przez studentów informatyki. W 1982 roku utworzono kilka sieci uniwersyteckich: CSNET, Theorynet oraz BITNET. Rozwój sieci USENET był zdecydowanie bardziej dynamiczny niż ARPAnet, a to m.in. ze względu na liczne grupy dyskusyjne. Nie były to grupy wyłącznie o charakterze zawodowym, ale również rozrywkowym.

TCP/IP i DNS – filary internetu

Sieć ARPANET wykorzystywała pierwotnie różne systemy identyfikowania komputerów. Dopiero na początku lat 80. XX wieku zostały one zunifikowane, a to dzięki pracy Jona Postela. To właśnie ten człowiek stworzył w latach 1982-1983 system DNS, jeden z filarów internetu, dzięki czemu numery IP wiązały się z nazwami domen internetowych. W 1983 roku protokoły TCP/IP zaczęły być powszechnie wykorzystywane przez wojsko.

World Wide Web – rozpowszechnienie internetu

Czynnikiem, który sprawił, że internet rozwinął się na cały świat, było powstanie WWW, czyli World Wide Web. WWW to sieciowy system informacji, który został opracowany w 1990 roku przez Tima Bernersa-Lee. W tym samym roku stworzył on podstawy html oraz pierwszą stronę internetową. Był to moment, w którym rozwój internetu zdecydowanie przyśpieszył. 2 lata później została opracowana pierwsza graficzna przeglądarka internetowa o nazwie Mosaic. W dwa lata później współtwórca tej przeglądarki, Marc Andreessen, założył firmę Netscape Communications.

Historia internetu w Polsce

Polska uzyskała dostęp do sieci internetowej dopiero w latach 80. XX wieku, uściślając – w 1987 roku. Wykorzystano do tego sieć Fidonet. Symbolicznie za początek internetu w Polsce uważany jest rok 1991. Początkowo rozwój sieci był ograniczony przez bardzo wysokie ceny wynikające z monopolu NASK-u. Wszystko zmieniło się w momencie, kiedy Telekomunikacja Polska dała możliwość posiadania numeru telefonicznego. Klienci tej firmy mogli się łączyć z siecią, o ile posiadali komputer z modemem.

Internet

Obserwując, jak zmieniał się internet, możemy dojść do wniosku, że jego rola w naszym życiu będzie coraz większa. Według danych pochodzących z raportu firmy doradczej Deloitte „Tech Trends 2017. The kinetic enterprise” w Polsce z internetu korzysta aż 25,71 mln osób. W ciągu dekady liczba ta zwiększyła się blisko dwukrotnie, a w kolejnych latach wynik ten z pewnością będzie się dalej poprawiać. Co więcej, internet nieustannie przyspiesza. Telewizja HBO GO w pakiecie z internetem UPC to internet światłowodowy do 500 Mb/s, a i pod tym względem możemy się spodziewać nieustannego rozwoju.

Komentarze   
-2 #1 Jacek 2019-01-18 16:24
Dziś internet to coś gdzie załatwić można prawie wszystko. Sam ostatnio założyłem konto bankowe przez internet na https://procredito.pl/konta-bankowe/konto-bankowe-przez-internet i wszystko poszło sprawnie.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.