Miłośnicy najlepszych doznań wizualnych podczas zakupu laptopa zwracają uwagę przede wszystkim na parametry matryc poszczególnych konfiguracji. Powinna ona gwarantować najwyższą jakość generowanego obrazu oraz skuteczną ochronę przed wpływem promieni słonecznych. Jaka technologia sprosta tym oczekiwaniom?

Obecnie na rynku dominują urządzenia wyposażone albo w matryce TN albo w IPS. Pierwsze z nich są często o kilkaset złotych tańsze, dlatego można wywnioskować, że charakteryzują się niższymi osiągami. Oczywiście nie jest to regułą. Niektóre matryce TN generują bardzo przyzwoity obraz, zbliżony do rozwiązań bardziej zaawansowanych.

Matryce w laptopie – jak są zbudowane?

Zanim rozstrzygniemy, na jaki model powinniśmy się zdecydować, warto zastanowić się, na czym w ogóle polega różnica. Widoczna jest ona przede wszystkim w sposobie działania. W przypadku matryc TN mamy do czynienia z cząsteczkami kryształów, które ułożone są na kształt wstęgi – jej końce są położone do siebie prostopadle. Gdy światło przechodzi przez kryształy, zmienia się polaryzacja.

Jeśli chodzi natomiast o matryce IPS, kryształy ułożone są do siebie równolegle. Różnica nie jest więc duża, jednak wpływa ona na znacząco poprawę jakości w porównaniu z technologią TN. Wszystko to sprawia, że matryce IPS charakteryzują się lepszym odwzorowaniem kolorów, większymi kątami widzenia oraz luminancją. Modele TN wygrywają jedynie pod względem czasu reakcji, choć ten zależny jest również od półki jakościowej, na której znajduje się matryca.

Dobór matrycy do przeznaczenia laptopa

Różna jakość i różny zakres cenowy omawianych matryc sprawia, że producenci bardzo często decydują się na sprzedaż swoich laptopów w wersjach zarówno z ekranami TN, jak i IPS.

Tak jest chociażby w przypadku Lenovo X1 Carbon. Określany jest on jako biznesowy laptop klasy premium, ponieważ charakteryzuje się doskonałą obudową i szerokim wyposażeniem dodatkowym. Jego najdroższe wersje wyróżniają się również wysokiej jakości matrycą IPS. Ze względu na bardzo dobre odwzorowanie kolorów, wymienione wersje laptopa wykorzystywane są przede wszystkim do pracy na zaawansowanych programach graficznych. Matryce TN w tym przypadku okazałyby się kompletnie nieprzydatne.

Matryce IPS oferujące podobną jakość do tych montowanych w laptopie Lenovo X1 Carbon doskonale sprawdzają się również podczas obsługi odtwarzaczy multimedialnych. Wyświetlane filmy (zwłaszcza w jakości Full HD lub 4K) prezentują się po prostu lepiej – widać to zwłaszcza na dużych monitorach. Odpowiednie kąty widzenia pozwalają również oglądać filmy w większej grupie osób.

Zapotrzebowanie na dobrej jakości matryce obecne jest także w segmencie laptopów gamingowych. Takie maszyny jak chociażby Dell Alienware sprzedawane są więc również w wersjach z ekranami IPS. Są one cenione przede wszystkim przez miłośników uruchamiania rozmaitych gier na najwyższych detalach graficznych i obserwowania kunsztu twórców. Wszystko to sprawia, że matryce IPS sprawdzą się doskonale podczas obsługi takich gier jak Wiedźmin 3, Battlefield 1 czy Far Cry Primal.

Zarówno Dell Alienware, jak i laptop firmy Lenovo występują na rynku również w wersjach wyposażonych w matryce TN. Stosowane są one po to, aby nieco zmniejszyć ostateczną cenę urządzenia, jednak nie oznacza to, że ich wykorzystanie sprawi ból naszym oczom. Ze względu na przyzwoite czasy reakcji, sprawdzą się przede wszystkim w trakcie dynamicznych scen, czy to w grach czy w filmach. Podczas ich wyboru warto jednak przeanalizować parametry związane z luminancją, jakością generowania kolorów oraz katów widzenia. Jeśli trochę poszukamy, znajdziemy laptop z przyzwoitą matrycą TN.

Tego typu urządzenia wykorzystywane są również w biznesie do realizacji typowych zadań biurowych, w ramach których jakość obrazu nie ma tak duże znaczenia. Poza technologią wykonania matrycy, powinniśmy sprawdzić również, czy została ona wyposażona w matową powłokę. Gwarantuje ona bowiem utrzymanie zadowalającej widoczności podczas pracy na zewnątrz.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Joomla SEF URLs by Artio