×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 2203

 

Większość opracowań dotyczących wypadków komunikacyjnych dotyczących najsłabiej chronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych – skupia się na kwestiach podstaw wypłaty odszkodowania i wykazywaniu tutaj winy innych uczestników ruchu drogowego. Warto sobie uświadomić jednak, że statystyki wypadkowe w dużej części pokazują, że to właśnie piesi powodują zdarzenia drogowe lub w znacznym stopniu się do nich przyczyniają. Kiedy pieszy nie może liczyć na odszkodowanie lub kiedy będzie ono pomniejszone w związku z zawinieniem samego pieszego?

 

Odblaski

Pomimo obowiązującego już od kilku lat obowiązku posiadania elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym przez wszystkich pieszych, rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z funkcjonowania tego przepisu. Ma on jednak olbrzymie znaczenie w kwestii późniejszej wypłaty odszkodowania – jeżeli jako pieszy będziemy uczestniczyli w zdarzeniu drogowym bez odblasków w warunkach, w których prawo nakłada na nas obowiązek ich stosowania, w najlepszym razie nasze odszkodowanie zostanie pomniejszone w związku z przyczynieniem się do zdarzenia.

 

Pasy – pieszy nie ma pierwszeństwa

Największa liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych ma miejsce na przejściach dla pieszych, informuje portal www.odszkodowaniazoc.pl. To na pieszym ciąży obowiązek upewnienia się, że może bezpiecznie przejść przez jezdnię, a jednocześnie jego wejście na pasy nie będzie kwalifikowane jako wtargnięcie pod koła nadjeżdżającego samochodu. Jeżeli wejdziemy na pasy w momencie, kiedy kierowca jadący przepisowo nie ma możliwość wyhamowania, to my zostaniemy uznani za winnych zdarzenia.

 

Złamanie przepisów

Odszkodowanie nie zostanie wypłacone również w sytuacjach, w których wina pieszego jest bezsporna – np. wejście na pasy w momencie wyświetlania sygnału czerwonego na sygnalizatorze drogowym. Również przechodzenie w miejscu niedozwolonym jest wysoce ryzykowne, jeżeli chodzi o późniejsze staranie się o wypłatę odszkodowania i zadośćuczynienia.

Co prawda sądy powszechne inaczej podchodzą do kwestii wypadków spowodowanych przez osoby do trzynastego roku życia, to jednak już od najmłodszych lat warto uczyć dzieci poprawnego stosunku do wyznaczonych reguł ruchu drogowego.

Podsumowując, ubezpieczyciele bardzo chętnie odmawiają wypłaty odszkodowań lub wypłacają je w mniejszej wysokości, jeżeli sprawcą jest sam pieszy – odszkodowanie należne jest osobie poszkodowanej, a nie samemu sprawcy.

Joomla SEF URLs by Artio