Mikroprojekty i warsztaty w Chrzanowie - mieszkańcy uczą się oszczędzać energię

2 min czytania
Mikroprojekty i warsztaty w Chrzanowie - mieszkańcy uczą się oszczędzać energię

FOT. UM Chrzanów

Tłumy w różnym wieku wymieniały pomysły przy zielonych stołach, a drobne działania zaczęły zmieniać bezpośrednie otoczenie. W Chrzanowie warsztaty i praktyczne mikroprojekty zamieniały teorię ekologii w namacalne efekty - od parapetów pełnych roślin po miejsca odpoczynku dla uczniów. Inicjatywa pokazała, że edukacja środowiskowa może być jednocześnie oszczędna i społecznie użyteczna.

  • Jak działał projekt - Bohaterowie ekologicznej rewolucji - Zielone Jutro zaczyna się Dziś
  • Co zmieniło się w Chrzanowie po warsztatach

Jak działał projekt - Bohaterowie ekologicznej rewolucji - Zielone Jutro zaczyna się Dziś

W materiałach opisujących przedsięwzięcie, opublikowanych 29 grudnia 2025, organizatorzy podkreślali edukacyjny i praktyczny charakter zajęć. Inicjatorem i realizatorem była organizacja Klaster Innowacji Społecznych, a działania odbywały się m.in. w Miejscu Aktywności Mieszkańców, w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie w Płazie oraz w szkołach. Projekt finansowany był ze środków publicznych NextGenerationEU w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i obejmował pięć województw, w tym województwo małopolskie.

Uczestnicy brali udział w praktycznych warsztatach i kampaniach społecznych oraz korzystali z narzędzi online i materiałów edukacyjnych. Wśród zrealizowanych lokalnych mikroprojektów wymieniano między innymi:

  • zielony kącik dla zapylaczy,
  • zielone parapety,
  • Zielona strefa relaksu przygotowana przez uczniów.

Szczególny nacisk położono na:

  • racjonalne oszczędzanie energii,
  • przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu,
  • wdrażanie zasady 3R - Reduce, Reuse, Recycle,
  • praktyczne wsparcie w obniżaniu rachunków i korzystaniu z programów dofinansowania.

Co zmieniło się w Chrzanowie po warsztatach

W zajęciach uczestniczyli seniorzy, dorośli i młodzież, a ich efekty były różnorodne. Starsi mieszkańcy poznawali sposoby na zmniejszenie zużycia energii i wody oraz dowiadywali się o dostępnych formach wsparcia finansowego. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie przygotowała kampanię edukacyjną dotyczącą segregacji odpadów i zrealizowała własny mikroprojekt o charakterze wypoczynkowym.

Działania miały obok edukacji efekt namacalny - pojawiły się nowe nasadzenia, zielone miejsca przy oknach i inicjatywy zachęcające do kompostowania oraz zero waste. Warsztaty o gotowaniu i ograniczaniu marnotrawstwa żywności skierowane do dorosłych i seniorów łączyły praktyczne porady z codziennym zastosowaniem.

Mieszkańcy, którzy chcą wykorzystać zdobyte informacje, mogą:

  • korzystać z materiałów i narzędzi udostępnionych przez organizatorów oraz lokalne placówki - takich jak Miejsce Aktywności Mieszkańców i biblioteka w Płazie,
  • rozważyć małe, łatwe do wdrożenia mikroprojekty - np. nasadzenie roślin przy oknach, prosty kompostownik w ogrodzie lub oszczędzanie wody poprzez krótsze prysznice i uszczelnienie instalacji,
  • sprawdzić możliwości dofinansowania remontów i wymiany urządzeń grzewczych w ogłoszeniach urzędu gminy lub programach opartych na środkach NextGenerationEU i KPO.

Projekt pokazał, że nawet niewielkie, lokalne działania potrafią łączyć edukację z realnymi oszczędnościami i lepszą jakością przestrzeni wokół nas.

na podstawie: UM Chrzanów.

Autor: krystian