Warsztaty dla seniorów: Jak nie dać się dezinformacji w sieci
W ostatnich dniach odbyło się drugie z serii warsztatów poświęconych dezinformacji w sieci. Spotkanie skierowane do osób powyżej 55. roku życia, zorganizowane w ramach europejskiego projektu REMEDIS, przyciągnęło uwagę wielu zainteresowanych. Prowadząca, dr Małgorzata Krzeczkowska, dostarczyła uczestnikom cennych wskazówek dotyczących rozpoznawania manipulacji w internecie.

Warsztaty z dezinformacji: Skuteczne narzędzia w walce z manipulacją

Podczas drugiego spotkania z cyklu warsztatów o dezinformacji, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o różnych technikach manipulacyjnych stosowanych w sieci. Dr Małgorzata Krzeczkowska, prowadząca warsztaty, przedstawiła sześciostopniowy proces weryfikacji informacji dostępnych w internecie. Dzięki temu uczestnicy mogli nauczyć się, jak unikać pułapek zastawianych przez nieuczciwe źródła.

Znaczenie nagłówków i obrazów w dezinformacji

W trakcie warsztatów omówiono także, jak ważne są nagłówki w przyciąganiu uwagi czytelników. Uczestnicy dowiedzieli się, na co zwracać uwagę, aby nie dać się zwieść sensacyjnym tytułom. Dr Krzeczkowska zwróciła również uwagę na obrazy generowane przez sztuczną inteligencję, które mogą być wykorzystywane do wprowadzania w błąd. Te aspekty są kluczowe, ponieważ dezinformacja często opiera się na pierwszym wrażeniu, jakie wywołuje nagłówek lub obraz.

Praktyczne wskazówki i techniki rozpoznawania fałszywych informacji

Warsztaty dostarczyły uczestnikom nie tylko teoretycznej wiedzy, ale także praktycznych narzędzi do rozpoznawania fałszywych informacji. Dr Krzeczkowska podkreśliła, że weryfikacja źródeł, sprawdzanie dat publikacji oraz analiza kontekstu są niezbędnymi krokami w procesie oceny wiarygodności informacji. Dzięki temu uczestnicy mogą lepiej chronić się przed manipulacjami i dezinformacją.

Warsztaty były niezwykle wartościowe dla wszystkich uczestników, którzy zyskali solidną dawkę wiedzy na temat dezinformacji i technik manipulacyjnych. Dzięki takim inicjatywom, osoby starsze mogą czuć się pewniej w świecie pełnym fałszywych informacji i świadomie korzystać z zasobów internetowych.


Na podstawie: Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini