Choć od zamknięcia trzebińskiej kopalni "Siersza" minęło już kilkanaście lat, większość mieszkańców gminy nigdy nie pogodziła się z jej likwidacją. 125-letnia tradycja górnicza w gminie jest wciąż żywa. Niedawno pojawiła się szansa, aby górnictwo powróciło do Trzebini. - Czuję się w obowiązku ją wykorzystać maksymalnie - mówi burmistrz, Stanisław Szczurek. 
 
Historia rozpoczęła się już rok temu, kiedy to trzy firmy konsultingowe wyraziły chęć rewitalizacji trzebińskiej kopalni. Z trzech pozostała jedna, która poważnie zainteresowała sie tematem. Owocem rozmów było międzynarodowe porozumienie, podpisane w ubiegłą środę przez wszystkie strony w Berlinie, w ramach którego polska firma - na koszt inwestora - wykona analizy ekonomiczno-środowiskowe. - Mają być przeprowadzone do końca marca, zaś do końcas czerwca zarząd firmy podejmie decyzję o realności realizacji projektu, jego efektywności i ewentualnej lokalizacji - tłumaczy burmistrz Szczurek, lecz zaznacza, że nie może zdradzić ewentualnej lokalizacji ani nazwy inwestora.
 
Ponowne uruchomienie kopalni to przede wszystkim nowe miejsca pracy. Szacuje się, że w zakładzie znalazłoby zatrudnienie blisko tysiąc osób. Burmistrz zaznacza, że to wielka szansa dla młodych trzebinian na stabilą i dobrze płatną pracę. Jeśli wszystko pójdzie dobrze i firma zdecyduje się na rewitalizację kopalni w Trzebini to za dwa lata  libiąska Janina, nie będzie jedynym zakładem górniczym w powiecie.
 
Komentarze   
-4 #1 Internet 2013-01-11 20:44
Idea kilku deklaracji pro futuro kandydatów na burmistrza i radnych w gminie Trzebinia:

Jestem za wspieraniem przez samorząd rozwoju energetycznego w gminie Trzebinia.
Jestem za wspieraniem przez samorząd nowoczesnego przemysłu w gminie Trzebinia.
Jestem za rozwojem w gminie Trzebinia akwenów wodnych dla mieszkańców i gości.
Jestem za finansowaniem przez gminę działalności jednostek OSP w gminie Trzebinia.
Jestem za budową w gminie Trzebinia sieci światłowodowej z dostępem do internetu.
Jestem za rozwojem przez samorząd walorów gminy Trzebinia dla zamieszkania i firm.
Jestem za wydawaniem przez samorząd raz w roku biuletynu informacji budżetowych.
Jestem za budową w Trzebini galerii - sport i rozrywka: lodowisko... kręgle... koncerty.
Jestem za wspieraniem przez samorząd wspólnych działań nauki i biznesu w Trzebini.
Jestem za rozwijaniem przez samorząd konkurencyjnośc i partnerskiej gminy Trzebinia.
Cytować
+1 #2 Bong 2013-01-11 21:07
Jaka rewitalizacja? ktoś tu nie rozumie tego słowa. Idea kopalniana w Trzebini jest wiecznie żywa jak Lenin. Banialuki
Cytować
+5 #3 mikołaj 2013-01-11 21:42
to zapewne tylko kolejne obiecanki,strac h przed odwołaniem ze stanowiska nagle włączył mechanizm obronny, dziwne że teraz nagle o tym się mówi tak namiętnie, z tym że ciagle bez konkretów ! tajemniczy inwestor, może dwóch, a może kolejne biznesy z Katarem ;> obym był mocno zaskoczony !
Cytować
+4 #4 LSD 2013-01-11 22:21
jaka realna, data otwarcia, rozpoczecia gdzie? Bzdury i tyle zupełnie jak kaczka dziennikarska. Komuś sie pali tyłek i bajeczki opowiada.
Cytować
-5 #5 Internet 2013-01-12 00:24
Nikt nie ma takiej polityki, która byłaby mocniejsza niż wyrocznia z fizyki.
Jak głosi przysłowie, to ludowa nauka, że jakoby było do trzech razy sztuka.
Jestem za dla Pałacu promocji innowacji i transferu technologii w Trzebini.
Jestem za wyborami miss promocji Trzebini... i na gminny bilbord przy A4.
Cytować
0 #6 Ktoś~~. 2013-01-12 04:47
A może też przydałoby się wskrzesić Zakłady Metalurgiczne? wTrzebini :zzz
Cytować
-5 #7 Internet 2013-01-12 10:33
Motto: "Niedawno pojawiła się szansa, aby górnictwo powróciło do Trzebini. - Czuję się w obowiązku ją wykorzystać maksymalnie - mówi burmistrz, Stanisław Szczurek."

To byłoby bardzo ciekawe, gdy jedna osoba po likwidacji górnictwa sięga do Brukseli, a inna po rewitalizacji tegoż górnictwa, też sięga do Brukseli.

Jestem za kandydowaniem burmistrza Trzebini do Parlamentu Europejskiego.
Cytować
-1 #8 deratyzator 2013-01-12 13:29
No i bardzo dobrze, niech uruchomią tę kopalnię. Tylko na litość Boską, niech Szczurek już tego więcej nie dotyka, bo schrzani. Jeśli to przypadkiem prawda, następca będzie miał pole do popisu.
Cytować
-5 #9 Internet 2013-01-12 16:03
Wygląda na to, że mamy w Trzebini burmistrza odważnego, choć przezornie ubezpieczonego, z uwagi na podjęcie się skoordynowania w domenie publicznej inwestycji gospodarczych takich jak: kopalnia, elektrownia, rafineria, strefy. :eek:

Jestem za poznaniem przez burmistrza Trzebini, że nie ten czas, nie ten temat, nie ta gmina.
Cytować
+4 #10 łukasz85 2013-01-13 00:49
Szczurek chce sobie nałapać ludzi jeszcze przed referendum. My młodzi nie wierzmy w jego brednie on nas wykończy, dla tego do referendum pasowało by iść i oddać solidarny głos.
Cytować
-3 #11 Internet 2013-01-13 08:42
Idea gminnej sieci światłowodowej wywodzi się z czasu burmistrza Zbigniewa Dudy, ale była to idea wobec stanu, gdy dostęp do internetu dopiero się pojawiał. Gdy w 1998r. otwierano w Trzebińskim Inkubatorze Przedsiębiorczo ści gminne centrum teleinformatycz ne, to o ile dobrze pamiętam, było ok. 300 milionów użytkowników internetu w świecie. Dziś jest ponad miliard użytkowników jednego globalnego portalu społecznościowe go. Zatem kontekst pro futuro gminnej sieci światłowodowej jest już inny, w tej idei nie ze stanu "nie ma - ma być", ale wobec stanu - jakie są, jakie mamy, warunki dla konkurencyjnośc i terytorialnej ? - i coraz więcej zależny nie tylko już od wizji burmistrza i radnych, ale od kapitału intelektualnego mieszkańców. Stąd młody Internecie zanim rozważysz "wyciągnięcie" od gminy kasy na samorządowo gminny wkład postępowo światłowodowy, to kliknij tu:

www.polskaszerokopasmowa.pl/inwestycje/co-dalej-samorzadzie-po-wybudowaniu-sieci.html

Jestem za tym, jak burmistrz Trzebini, aby młode pokolenia miały tu bez lęku oczekiwaną przyszłość.

Jeżeli nie nowoczesna kopalnia, elektrownia, rafineria, tereny gospodarcze dla firm, tereny dla mieszkańców do wypoczynku i zamieszkania... internet - to co? Wszyscy przecież nie utrzymamy się z wiejskiej agroturystyki konnej.
Cytować
0 #12 sas 2013-01-14 16:09
kiedyś już o tym pisałem. pakiet klimatyczny na pewno pozwoli na budowe kopalni:) nawet jesli coś takiego miałby stanąć to miną lata a w sytuacji globalnego rynku lata to jest czas, w którym nie da się przewidzieć co bedzie. ja jednak uważam, że trzeba czytać trendy rozwojowe: skoro małopolska i polska również stawia na nowoczesny przemysł, czystych technologii to trzeba szukac teego typu branż. poza tym przez 100 lat nasze miasto było degradowane przez przemysł ciężki, więc chyba dosc.tak się składa, że nie zamkniecie kopelni było najgorsze aler to, że w Trzebini mysliało się: dobrze jest jak jest i że zawsze bedzie tak jak teraz, kiedy istnieją huta, kopalnia itd. wtedy czyli 12 lat temu a może i 20 lat temu należało sie przygotować na załamanie gospodarcze a nie płakac nad rozlanym mlekiem. a argument pracy: dzisiejsze społeczeństwo ma być mobilne a więc dojazd do pracy kiedy np. zostanie uruchomina SKA w aglomeracji krakowskiej to nie jest juz argument przeciwko temu aby dojeżdżać do pracy np do Krakowa, Bochni czy Tarnowa bo to bedzie raptem max 1 h. trzeba zrozumieć jeszcze jedno: bezrobotni będą zawsze i do tego trzeba się przyzwyczaić.
Cytować
-1 #13 Internet 2013-01-14 18:14
Motto: "...polska firma - na koszt inwestora - wykona analizy ekonomiczno-środowiskowe..."

GOWinGOW w Trzebini,
czyli od gospodarki opartej na węglu do gospodarki opartej na wiedzy.

Internecie, internecie, pokaż, że jesteś najlepszy w świecie. Propozycja przesłanki niech będzie taka: jakie muszą być spełnione warunki, aby idea kopalni była zrealizowana w Trzebini. Napisz Internecie wynik lepszy niż wyjdzie wspomnianej polskiej firmie. Do dzieła.

W internecie jest tak wiele różnych informacji o inwestycji w węgiel, że można by raczej ułożyć każde relacje - pozytywne i negatywne. Głosi się, że pokłady węgla w istniejących kopalniach skończą się za ok. 25 lat i już dziś trzeba inwestować w nowe. Co jednak będzie jak się krajanom spodobają elektrownie jądrowe i przez dekady powstaną 2-4? Wątek emisji przemysłowej CO2 jest powiązanym wątkiem. To ma być inwestycja firmy, zatem kryterium głównym jest zysk. Jak do tego pasują informacje w internecie o idei tej kopalni? Wskazanie czasu w ilości węgla na 50 lat, szacunkowa wartość wielkości inwestycji, domniemana liczba miejsc pracy, eksploatacja poza terenem zamieszkanym [koszt ryzyka szkód górniczych]. Te wszystkie przesłanki pasują raczej pozytywnie, jeżeli węgiel jest dobrej jakości rynkowej i blisko byłby jego stabilny zbyt [niskie koszty transportu]. W tej wspomnianej analizie powinna chyba być informacja bliska wiedzy o uzasadnieniu likwidacji KWK Siersza. Gdzie w Trzebini jest dobry rynkowo węgiel poza obszarem zamieszkałym dla inwestycji biznesowej na 50 lat? Internecie, czy masz lepszą wiedzę niż tworzone analizy?

ps.
www.poznajatom.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=1295&sid=51746c3f735c3ee546757275ba8a2af7
Cytować
-1 #14 Internet - dodatek 2013-01-14 19:31
Każdy projekt informatyczny jest na drodze ku klęski. Kogo na to stać, ten jest kreatorem przyszłości, kogo na to nie stać, ten jest tylko jej konsumentem. Dlaczego tak jest, to pozostawiam wam jako internetową zagadkę.

Ciekawe, czy Chrzanowski24.p l też z niedalekim czasem przeniesie się na 'lubię to', gdy większość jego użytkowników [w domyśle dyskutantów] tam będzie.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.