1 września to ważny dzień dla Polaków, to 79. rocznica wybuchu II wojny światowej. W Trzebini pamiętano o bohaterach, składając kwiaty pod Pomnikiem „Ofiar Faszyzmu” na rogu ulic Kruczkowskiego i Krętej w Trzebini.pomnik1.09.20182

Pomnik „Ofiar Faszyzmu” w Trzebini, fot. z archiwum urzędu

1.09.1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, o godz. 4.45 pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

 

Tak rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Wojska niemieckie zaatakowały Polskę na całej długości zachodniej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Atak wspomagany był nalotami bombowymi Luftwaffe. Naziści zamierzali przełamać opór Wojska Polskiego w kilkanaście dni, jednak ostatnia bitwa polskiej wojny obronnej rozegrała się dopiero 2-5 października pod Kockiem.

 pomnik1.09.20181

W 1997 r. Sejm RP ustanowił dzień 1 września Dniem Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Dnia 1 września oddajemy hołd obrońcom Ojczyzny i wspominamy wszystkich, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew.

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.