Organizacje pożytku publicznego uprawnione do otrzymania 1% podatku apelują o przekazywanie 1% w czasopismach, gazetach, programach radiowych, telewizyjnych. Na swoich stronach internetowych umieszczają linki do darmowych dla podatników programów do pit.

Platforma e pity na stronach OPP

Platforma pity ze strony OPP służy podatnikom do przygotowania oraz wysłania do systemu fiskalnego rocznego rozliczenia podatkowego.  Są one darmowe dla podatników, ale formularze, które wypełnia podatnik najczęściej zawierają wpisany już numer KRS (numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego) organizacji w rubrykach przeznaczonych na wnioskowanie o przekazanie 1 % . Organizacje umieszczają na swoich stronach programy do rozliczania pit chcąc w ten sposób promować swoja organizację i zebrać więcej  srodków z 1 %. Nie zawsze platforma e pity umieszczony na stronie OPP jest darmowy dla organizacji. Poniesione koszty mogą się zwrócić, jeśli podatnicy przekażą swój 1%, dlatego wpisanie KRS “na sztywno” jest uzasadnione.  

Jeśli mamy już wybrana organizację pożytku publicznego, którą chcielibyśmy wesprzeć 1%, wystarczy wejść na stonę internetowa tej organizacji i sprawdzić, czy oferuje platforma e pity, a następnie z niego skorzystać.

Wybór OPP z listy

Jeśli natomiast nie jesteśmy zdecydowani, komu przekazać 1%, możemy znaleźć w internecie platformy e pity, który daje możliwość wyboru OPP z wykazu sporządzonego przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W momencie  składania wniosku o przekazanie 1% może rozwinąć się  lista wszystkich organizacji pożytku publicznego uprawnionych w danym roku do pozyskiwania środków z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Pełna lista to ponad 8000 organizacji. Niekiedy lista ta jest ograniczona np. terytorialnie.

E PITy rozliczane przez programy


Platforma e pity pozwala na szybkie i bezbłędne wypełnienie zeznań podatkowych. Podatnik może rozliczyć zarówno przychody opodatkowane na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej, jak i na innych zasadach, jak podatkiem liniowym, ryczałtowym, kartą podatkową. Platforma e pity umożliwia też rozliczenie ulg podatkowych i skorzystanie z preferencyjnych form rozliczenia podatku wspólnie z małżonkiem albo z dzieckiem. Platforma e pity sam wykonuje wszystkie działania matematyczne po wprowadzeniu danych uzyskanych od płatników albo z ksiąg rachunkowych. Przed wysłaniem formularzy weryfikuje poprawność wpisów. W przypadku błędów sygnalizuje je odpowiednimi kodami cyfrowymi. Następnie możemy śledzić przetwarzanie zeznania przez system e-Deklaracje aż do otrzymania potwierdzenia UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru), które urząd skarbowy przesyła na adres mailowy podatnika.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Joomla SEF URLs by Artio

Zobacz również