Uroczyste wręczenie Certyfikatów ZPB 2018

25 października 2018 roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyło się wręczenie Certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” z udziałem I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Pawła Dzierżaka.

Powyższe przedsięwzięcie wpisało się w obchody 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości W uroczystości uczestniczyli również Pani Halina Cimer - Małopolski Wicekurator Oświaty, Marek Bzdek – Wójt Gminy Bochnia, Ewelina Makowska – Zastępca  Wójta Gminy Bochnia, Zofia Pyla – Radna Powiatu Krakowskiego, dr inż. arch. Krzysztof  Kwiatkowski z Politechniki Krakowskiej Instytutu Projektowania Urbanistycznego, Joanna Szypułka – reprezentująca  Europe Direct w Krakowie, przedstawiciele szkół oraz Policji województwa małopolskiego. Ponadto w gali wręczenia certyfikatów uczestniczyli komendanci Miejscy/Powiatowi oraz policyjni koordynatorzy projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.

Wśród wyróżnionych 15 szkół, których przedstawiciele otrzymali Certyfikaty z rąk I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Pawła Dzierżaka, Małopolskiego Wicekuratora Oświaty Pani Haliny Cimer  znalazły się szkoły z naszego powiatu;

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Adama Mickiewicza w Chrzanowie
  • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II .

Certyfikat Szkoła Promująca Bezpieczeństwo  to dokument, z którego uzyskaniem wiąże się szereg uwarunkowań. Szkoła, która stara się o Certyfikat zobowiązana jest do dbaniao bezpieczeństwo osób i mienia w swoim obiekcie, a także w jego najbliższym otoczeniu, poprawy stanu bezpieczeństwa i podnoszenia świadomości w tym zakresie. W ramach działań warunkujących uzyskanie Certyfikatu placówka oświatowa  musi w sposób szczególny traktować  kwestię bezpieczeństwa uczniów oraz dążyć do poprawy infrastruktury sportowo – rekreacyjnej dla swoich podopiecznych. W tym celu montowany jest m.in. monitoring, tworzone siłownie zewnętrzne, realizowane są prelekcje, pogadanki i konkursy dot. bezpieczeństwa. Te ostatnie działania ukierunkowane są na podniesienie świadomości dzieci i młodzieży. Ogromne znaczenie ma też współpraca pomiędzy Policją, a rodzicami i gronem pedagogicznym. Należy podkreślić, że szkoła , która taki certyfikat otrzymała jest instytucją wyróżniającą się w kontekście dbałości o swoich uczniów, a edukowanie ich w duchu  poszanowania norm prawnych i społecznych jest jednym z ważniejszych jej celów. 

Placówkom oświatowym z naszego powiatu, które otrzymały Certyfikat po raz pierwszy, a także tym, które ten Certyfikat posiadają serdecznie gratulujemy i dziękjemy  za wspólne starania o to, by nasi najmłodsi byli świadomi i bezpieczni.

 

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.