Każdy z nas, kto ma w domu zwierzątko, stara się dbać o nie jak najlepiej i zapewniać mu wszelkie rozrywki. Często zdarza nam się też rozpieszczać czworonożnych przyjaciół, gdyż zwykle traktujemy ich jak członków rodziny. Jednak sposób opiekowania się zwierzętami różni się nie tylko w zależności od grupy, do jakiej należą, ale także gatunku. Inaczej będziemy zajmować się psem, a inaczej fretką czy chomikiem. Także króliki mają swoje indywidualne potrzeby, które powinniśmy spełniać, jeżeli zależy nam na dobrym zdrowiu
i długim życiu zwierzaka.

 

Zadbaj o odpowiednią klatkę

Króliki mogą być różne: duże, średnie czy miniaturki. Dobierając klatkę powinieneś wziąć pod uwagę rozmiary twojego pupila - królik musi czuć się komfortowo i swobodnie. Przyjmuje się, że dla tych zwierząt wymiary klatki nie powinny być mniejsze niż 80 cm x 40cm x 40 cm. Dodatkowymi elementami, na które trzeba zwrócić uwagę, jest jej wyposażenie. Królik powinien mieć stabilną, odpowiednio dużą miskę na karmę suchą, wygodne i pojemne poidełko, a także koszyczek na siano, jeżeli nie chcesz wykładać go bezpośrednio na ściółkę.

 

Jak karmić królika?

Pożywienie, podobnie jak w przypadku innych zwierząt, możemy podzielić na podstawowe i dodatkowe. Co powinien jeść królik? Do podstawowych pokarmów zalicza się siano, gałązki, warzywa, zioła i owoce. Dodatkiem do diety jest karma sucha w postaci granulatu lub suszonych owoców, ziół i ziaren. Jeżeli chcesz sprawić frajdę swojemu królikowi dodatkowym smaczkiem, spróbuj podać mu liście świeżej bazylii lub innego zioła.

 

Po czym poznać, że nasze zwierzątko jest zdrowe?

Zdrowy i zadowolony królik jest zwierzątkiem pogodnym, wesołym i nierzadko rozbrykanym. Dodatkowo zawsze ma suchy nos, a także chętnie je oraz ma miękki brzuch. Jeżeli twoje zwierzątko nagle stało się osowiałe i ponure, warto jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem, gdyż może to być początek choroby.

Króliki to wesołe i przyjazne zwierzątka, chętnie trzymane zarówno przez osoby dorosłe, jak
i dzieci. Aby twój pupil mógł się rozwijać i cieszyć dobrym zdrowiem, musi mieć odpowiednie warunki w klatce, a także dostawać właściwe pożywienie i świeżą wodę. Jeżeli zapewnisz swojemu królikowi te podstawowe warunki, z pewnością będzie żył długo, i w dobrej kondycji, a tobie odwdzięczy się za opiekę wesołym usposobieniem i bezgranicznym przywiązaniem.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.