W czasie każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają m in. aktualny stan drogomierza i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu przez diagnostów wykonujących okresowe badania techniczne. U kierującej porsche chrzanowscy policjanci ujawnili cofnięty drogomierz.

29 czerwca br. w Olszynach policjanci z grupy SPEED chrzanowskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Porsche, którego 22-letnia kierująca przekroczyła dozwoloną prędkość o 24 km/h (74/50 km/h). Policjanci, sprawdzili także aktualny stan drogomierza. Po weryfikacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców okazało się, że aktualne wskazania są  zaniżone o ponad 83 tys. kilometrów. Na miejscu kierująca została ukarana mandatem karnym za popełnione wykroczenie dotyczące przekroczenia prędkości. Policjanci z Alwerni, po przeprowadzeniu oględzin pojazdu oraz sporządzeniu dokumentacji fotograficznej, wyjaśniają teraz, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym i zmianami w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego z 5 listopada 2019 r., od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe zasady kontroli drogowych. Właściciel pojazdu musi pamiętać również o tym, że zgodnie z treścią art. 306a Kodeksu Karnego, za zmianę wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.