Jest ślisko. Zachowajmy ostrożność!

Chrzanowska Policja apeluje  o ostrożność na drogach. Pogorszenie się warunków atmosferycznych w ostatnich dniach zaskoczyło wielu kierowców w naszym kraju.

Obecna aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo niebezpieczne  zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Deszcz, śnieg, mżawka przy temperaturze zero stopni jak i poniżej zera powoduje, że nawierzchnia drogi jest śliska.  Przy takich temperaturach również  czarna i sucha jezdnia  może być już przymrożona, a w takich sytuacjach  koła pojazdów stracą przyczepność. Droga hamowania znacznie się wydłuża, a niejednokrotnie kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Szczególną ostrożność trzeba zachować na wzniesieniach i  zagłębieniach dróg, a także  w masywach leśnych oraz  zbiornikach wodnych. Tam jezdnia może być szczególnie śliska.

                Kierowcy powinni pamiętać o włączonych światłach mijania w przypadku  zmniejszonej przejrzystości powietrza (m.in. mgła, mżawka opady deszczu i śniegu), nie rzadko zapominają o  nich i jeżdżą na światłach do jazdy dziennej. Powinni również pamiętać o zachowaniu należytej ostrożności szczególnie  w pobliżu przejść dla pieszych, i o odpowiednich odstępach miedzy pojazdami (dostosowując odpowiednią prędkość pojazdu).

                Z gorącym apelem chrzanowscy policjanci również wychodzą do pieszych. Pieszy musi pamiętać, aby nie wchodzić na przejście przed upewnieniem się, że wszystkie pojazdy się zatrzymały.                     

 Noszenie odblasków zarówno przez  pieszych jak i rowerzystów w dużej mierze pozwala na ich lepszą widoczność przez kierujących. Świecący lub migający odblask jest sygnałem dla kierowcy, aby zachował szczególną ostrożność.

 

W ostatnich dwóch dniach na drogach powiatu chrzanowskiego doszło do 8 kolizji drogowych. 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.