PCZK raportuje: Wstrząsy w regionie z 4 kwietnia - co warto wiedzieć?
Nasze okolice ponownie zatrzęsione! Trzy wstrząsy zarejestrowane w ostatnich godzinach wywołały niepokój wśród mieszkańców. Czy powinniśmy się obawiać?
  1. Zanotowano trzy wstrząsy sejsmiczne w regionie.
  2. Dwa z nich miały energię 1 x 106J i magnitudę 2,21 w skali Richtera.
  3. Jeden wstrząs był lżejszy, z energią 2 x 105J i magnitudą 1,84.
  4. Wstrząsy pochodziły z obszarów górniczych ZG "Janina" i ZG "Sobieski".

Mieszkańcy naszego regionu na pewno poczuli ziemię drżącą pod nogami w ostatnich dniach. Nie jest to niestety nic nowego dla tych, którzy mieszkają w pobliżu obszarów górniczych, jednak każdy taki incydent budzi zrozumiałe zaniepokojenie. Pierwszy z wstrząsów miał miejsce w Libiążu, w obszarze ZG "Janina". Został on zarejestrowany o godzinie 23:27 dnia 03.04.2024 r., a jego siła została określona na 2,21 w skali Richtera. Tuż przed tym, o 17:46 tego samego dnia, zanotowano nieco słabszy wstrząs, którego magnituda wyniosła 1,84.

Nie mniej jednak, nie tylko mieszkańcy Libiąża doświadczyli niepokoju. W Jaworznie, w obszarze ZG "Sobieski", kolejny wstrząs, również o magnitudzie 2,21, został odnotowany o godzinie 2:37, już 04.04.2024 r. Informacje te, pochodzące bezpośrednio z zakładu Geologii i Geofizyki Głównego Instytutu Górniczego w Katowicach, potwierdzają, że mieszkańcy tych obszarów muszą liczyć się z możliwością częstszych wstrząsów sejsmicznych.

Oczywiście, w kontekście zarejestrowanych wstrząsów, ważne jest, aby mieszkańcy byli świadomi, że takie zjawiska, choć budzące niepokój, są monitorowane przez odpowiednie służby. Ważne jest również, aby każdy znał podstawowe zasady postępowania w przypadku wstrząsów sejsmicznych. Pamiętajmy, aby zachować spokój i dbać o bezpieczeństwo własne oraz naszych bliskich. W obliczu natury, człowiek może czuć się bezsilny, ale wiedza i odpowiednie przygotowanie mogą zwiększyć nasze szanse na bezpieczne przejście przez takie wydarzenia.


Na podstawie: Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego