Bycie EkoBohaterem jest prostsze niż myślisz

Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna” na swoim facebookowym profilu rozpoczął właśnie kampanię edukacyjną. Ma ona zwrócić uwagę na właściwe praktyki w postępowaniu z odpadami oraz potrzebę wzajemnej współpracy mieszkańców i Związku, aby system gospodarowania na terenie trzech gmin działał jeszcze sprawniej. Kampanię promuje hasło „I Ty możesz być EkoBohaterem”.

Głównym elementem kampanii będzie cykl grafik prezentujących dobre praktyki w gospodarce odpadami i odpowiedzialność za środowisko naturalne. Pierwsze z nich już pojawiły się na fanpage’u Związku na Facebooku.

Ich celem jest uświadomienie odbiorcom, że do prawidłowego działania systemu odbioru i zagospodarowania odpadów potrzebna jest współpraca wszystkich osób, firm i instytucji zaangażowanych w kolejne etapy tego procesu – począwszy od mieszkańców segregujących w domach, przez zarządców dbających o porządek i dostęp do altan, firmę odbierającą odpady, aż do firm odpowiadających za recykling i odzyskanie surowców.

- Nasze dotychczasowe kampanie #SEGREGUJna5 i #ToDoPSZOK skupiały się na nauce prawidłowych zasad segregacji odpadów i zachęceniu mieszkańców do korzystania z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Teraz idziemy krok dalej. Chcemy zwrócić uwagę na te elementy, które można poprawić, aby system gospodarowania odpadami działał jeszcze prężniej. Tu jednak potrzeba większej świadomości ze strony mieszkańców i zarządców w zakresie ich obowiązków oraz jeszcze ściślejszej współpracy każdej ze stron – wyjaśnia Przewodniczący Zarządu ZMGK Arkadiusz Pypłacz.

To dlatego hasła wykorzystane na poszczególnych grafikach przedstawiono w formie wzajemnych zależności między mieszkańcami a Związkiem oraz mieszkańcami a firmą odbierającą odpady.

Jakie to zależności? Na przykład jeśli mieszkańcy wystawią pojemnik na czas, to zostanie on opróżniony zgodnie z harmonogramem, albo jeśli samochody nie zastawią dojazdu śmieciarce, to odpady zostaną w terminie zabrane z altany śmietnikowej. Szukając innych przykładów warto zwrócić uwagę na to by pojemniki nie były przeciążone, a wtedy będą służyć dłużej. Czy żeby zimą nie gasić w nich popiołu, bo przymarznięty uniemożliwia odbiór, podobnie jak zamarznięte bioodpady.

Kampania kładzie więc nacisk na to, że wystarczy drobna zmiana naszych nawyków, a tych problemów nie będzie. Dlatego Przewodniczący ZMGK zachęca do jej śledzenia. – Przykłady dobrych praktyk, które będziemy prezentować przez najbliższe tygodnie, mają jeszcze jeden cel. Udowodnimy, że każdy z nas może być EkoBohaterem, bo to nic trudnego. Jak nim zostać? Konkretne wskazówki pokażemy na grafikach.

Kampania, która rozpoczęła się w połowie maja, będzie trwała przez kolejne trzy miesiące. Obecnie jest prowadzona na facebookowym profilu Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” - @ZMGKChrzanow, a niebawem dołączą do tego tradycyjne materiały – ulotki i plakaty, które każdy będzie mógł zabrać z Punktu Obsługi Mieszkańca lub otrzymać podczas wydarzeń plenerowych, w których uczestniczy ZMGK. Wszystkie materiały zostaną też udostępnione na stronie internetowej Związku

www.zmgk.chrzanow.pl