Panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne to dwa systemy, które się bardzo często mylone. Wbrew pozorom ich zasada działania kompletnie się różni. Obie technologie mają jednak za zadanie gromadzenie energii elektrycznej oraz zamienianie jej na prąd bądź ciepło. Ilość tej energii jest jednak zależna od kilku aspektów. Są one podobne w obu przypadkach instalacji.
Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne oraz system, który z nimi współpracuje poprzez wykorzystywanie promieni słonecznych, jest w stanie podgrzewać wodę. Taki proces możemy podzielić na trzy etapy:
- Kolektor wchłania oraz przemienia promienie światła na ciepło;
- Ciepło otrzymuje element roboczy;
- Element roboczy przedostaje się, do wężownicy znajdującej się w zasobniku wody, poprzez rury oraz oddaje jej ciepło.
Aby ciepło było wykorzystywane efektywnie, kolektor nie może go tracić na rzecz otoczenia. Dzięki zastosowaniu powłoki absorbującej kolektor bardzo umiejętnie pochłania promienie światła, jednak sam, oddaje niewiele ciepła.
Ograniczenie strat ciepła jest kluczowe w tego typu instalacji, dlatego w obudowie kolektorów możemy znaleźć wełnę mineralną. Jeśli chodzi o kolektory próżniowe, to w nich została zastosowana próżnia, w której nie znajdziemy konwekcji ani przewodzenia.
Ciepło znajdujące się w rozgrzanym absorberze musi zostać przekazane. W płaskich kolektorach, które znajdują się od spodu, znajduje się element roboczy w formie niezamarzającego płynu. Jeśli chodzi o kolektory próżniowe, to w każdej z rur znajduje się rurka z elementem roboczym, bądź ciepłowodem.
Panele fotowoltaiczne - jak to działa?
Panele fotowoltaiczne są odpowiedzialne za produkcję energii elektrycznej. Ich zasada działania polega na zamianie energii słonecznej w elektryczną. Aby to się stało foton, czyli bardzo mała jednostka światła, opada na powierzchnię krzemową, czyli panel fotowoltaiczny. Tym samym foton wybija elektron, który musi zmienić swoją pozycją, czyli wprawia go w ruch, powodując wytworzenie prądu elektrycznego.
Dzięki ustawie o OZE wyprodukowany przez nas prąd możemy „magazynować” w sieci. Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna zapewnia darmowy prąd zarówno latem jak i zimą. Letnia nadwyżka zostanie odłożona w sieci, by w zimowy wieczór wrócić do naszego gniazdka.
Co wybrać?
Panele fotowoltaiczne mają znacznie więcej zalet. Są uniwersalne. Poprzez ich działanie, jesteśmy w stanie uzyskać energię, którą możemy wykorzystać, jak tylko chcemy. Zasilanie różnych urządzeń, ogrzewanie czy oświetlenie to tylko kropla w morzu tego, co jesteśmy w stanie uzyskać. Kolejną zaletą jest ich montaż. Mogą być montowane nawet w dużej odległości od domu. Kiedy zastosujemy przewody z wystarczająco dużym przekrojem, strata energii podczas przesyłu będzie niezauważalna.