Przepisy finansowo – podatkowe ulegają zmianom i aktualizacjom, jednak ich trzon prawny na razie pozostaje bez zmian. Pomimo tego, co roku zdarzają się błędy oraz pomyłki popełniane przez podatników, przy wypełnianiu ich deklaracji podatkowych. Część z nich wynika faktycznie z niewiedzy, większość jednak z braku skrupulatności oraz odpowiedniego doświadczenia. Błędy popełnione w deklaracji PIT mogą prowadzić do negatywnych konsekwencji prawnych oraz niedogodności. Dlatego, przez przystąpieniem do pracy, warto przyjrzeć się błędom innych, by nie powielić najpopularniejszych z nich.

 

Elektroniczna rewolucja nie zastąpi pracy podatnika

W ramach wprowadzenia reformy e-administracji, coraz większa grupa podatników korzysta z możliwości elektronicznego przygotowania deklaracji podatkowej (e-pity). Są one wygodnym rozwiązaniem, które ułatwia pracę oraz pozwala uniknąć niektórych błędów. Chodzi przede wszystkim o pomyłki we wpisywaniu danych. Warto również zauważyć możliwość skorzystania z tak zwanego wstępnie wypełnionego PIT, który umożliwia „zaciągnięcie” danych przesłanych wcześniej do organów podatkowych. W tej kwestii znów chodzi o zapobiegnięcie sytuacji pomyłek podczas przepisywania danych. Faktycznie ułatwia to pracę, jednak należy zwrócić uwagę, że zaczyna pojawiać się nowy problem. Podatnicy zaczynają się przyzwyczajać do wygody i zamiast korzystać z zapewnionych narzędzi w celu ułatwienia pracy, zaczynają korzystać z nich jako zastąpienie swojej pracy. Efektem czego, akceptują wprowadzone automatycznie dane bez ich uprzedniej weryfikacji. Warto w tym miejscu zauważyć, że wstępnie wypełniony PIT może nie uwzględniać wszystkich informacji. Poza tym, z założenia automatycznie nie uwzględni przysługujących podatnikom ulg i zwolnień – co wywołać może późniejsze pretensje, dlaczego np. ulgi nie zostały przyznane. Należy bowiem zaznaczyć, iż w chwili obecnej w większości przypadków prawo przewiduje, że ulgi i zwolnienia nie są należne „z urzędu”, w praktyce więc jeżeli podatnik nie „zawnioskuje” np. wpisując to w odpowiednie miejsca formularz PIT, ulga nie zostanie przyznana.

 

Błędy formalne i obliczeniowe

Wbrew pozorom podatnicy mylą się nie tylko w obliczeniach finansowych. Zaskakująco dużo błędów dotyczy kwestii formalnych, takich jak np. błędne wypełnienie danych identyfikacyjnych podatnika, brak prawidłowych podpisów, czy niewypełnienie obowiązkowych części formularza. O tych błędach warto pamiętać i mówić najwięcej. Nie dlatego, że są najpoważniejsze, ale dlatego, że najłatwiej je wyeliminować. O ile pomyłki w obliczeniach mogą zdarzyć się zawsze – i zależą od umiejętności oraz wiedzy podatnika, a także jego skrupulatności, to błędy formalne może wyeliminować praktycznie każdy. Dlatego, przed złożeniem PIT warto zawsze sprawdzić go ponownie, tzn. przejrzeć od początku do końca – a nie tylko części finansowe.

 

Podsumowanie i rekomendacje – jak nie popełnić błędów

Biorąc powyższe pod uwagę, można więc wskazać trzy główne rekomendacje, dotyczące praktycznie wszystkich podatników:

  1. Zacznij pracę odpowiednio wcześnie, dzięki temu będzie możliwość uzupełnienia brakujących dokumentów, a praca odbywać się będzie w spokojnej atmosferze.

  2. Sprawdź aktualne przepisy i uregulowania, zawsze zweryfikuj swoje prawa i obowiązki oraz aktualnie obowiązujący formularz.

  3. Przeczytaj swój PIT przed wysłaniem, co najmniej 2 razy, a jeżeli masz taką możliwość udostępnij go komuś do weryfikacji.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.