Zima to okres, kiedy z uroków ogrodu korzysta się dużo rzadziej. Niekorzystne warunki atmosferyczne są dla naszych drewnianych produktów ogrodowych zagrożeniem – trwała ekspozycja na niskie temperatury i wilgoć skracają żywotność niektórych z nich. Szczególnie skrupulatnie powinniśmy zimą zadbać o altany w ogrodzie. Cena, jaką zapłacimy za pozostawienie jej bez ochrony przez kilka sezonów może być spora – grozi nawet potrzebą całkowitej wymiany na nową…

 

Impregnacja altany ogrodowej z drewna

Wilgoć to cichy zabójca dla drewnianych altanek. Chociaż deszcz czy śnieg nie jest szczególnie erozyjny w krótkotrwałym ujęciu, może osłabiać drewno. Większość dostępnych na rynku pawilonów ogrodowych z drewna, wiat i altanek jest fabrycznie impregnowanych. To solidne zabezpieczenie na kilka lat. Jednak, by w pełni ochronić drewniane elementy altanki od wilgoci, dobrze jest sezonowo samodzielnie pokrywać je impregnatem do drewna.

Wilgoć, która wnika w szczeliny belek altany ogrodowej, zimą może marznąć, zwiększając swoją objętość. Osłabia to elementy konstrukcyjne, powoduje powstawanie nieestetycznych szczelin i powoduje, że drewno staje się bardziej podatne na działanie szkodników, grzybów i sinizn. Impregnacja altany drewnianej to pierwszy i najbardziej istotny krok, by chronić ją w okresie zimowym. Większość nowych altan  (www.produktyogrodowe.pl) jest impregnowana fabrycznie.

Wybierając się do marketu budowlanego warto pytać o impregnaty powłokotwórcze. Preparaty te opracowane są w taki sposób, by oprócz standardowego zabezpieczenia altanki ogrodowej, tworzyć na drewnianych elementach powłokę, stanowiącą dodatkową barierę mechaniczną. Powłoka ta w większości przypadków ma strukturę woskową – wodoodporną oraz poprawiającą estetykę (belki altany oraz meble ogrodowe pokryte woskiem nabierają przyjemny dla oka, matowy wygląd – są dużo świeższe i wyglądają na nowe nawet mimo upływu wielu lat od zakupu altany).

Jak inaczej zabezpieczyć altanę ogrodową z drewna?

Cena altany ogrodowej to zaledwie kilka tysięcy złotych. Jednak mało kto posiada w ogrodzie wyłącznie drewnianą wiatę – zwykle wyposażamy ją przecież w meble ogrodowe, oświetlenie, kute dodatki, elementy ozdobne itd. U progu zimy warto rozmontować możliwie najwięcej małych elementów i schować je na ten czas do garażu lub piwnicy.

Jeśli altanka w ogrodzie jest niewielka, można pomyśleć o przykryciu jej folią przemysłową – to w pewnym stopniu ochroni ją przed wilgocią, a w przypadku obfitych opadów śniegu nie będziemy musieli tak często usuwać zalegającej pokrywy. Folia to cenne zabezpieczenie ceramicznych elementów altany ogrodowej – szczególnie donice warto owinąć na czas zimy solidną folią, by uchronić je przed pęknięciami. Jeśli do altany doprowadzone jest źródło prądu, bezwzględnie powinniśmy zabezpieczyć je na czas zimy odpowiednią izolacją.

Zobacz również altany 8-kątne: www.produktyogrodowe.pl/41-altany-osmiokatne-8-katne-ogrodowe

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.