Elektryczne podgrzewacze wody - jak wybrać?

Żeby zapewnić naszemu mieszkaniu dostęp do ciepłej wody konieczne będzie zamontowanie podgrzewacza. Istnieją ich dwa rodzaje - elektryczne i gazowe. Dziś poświęcimy kilka słów tym pierwszym. Czym są, jak działają i jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Czym jest elektryczny podgrzewacz wody?

Jest to stosunkowo niewielkich rozmiarów i wagi urządzenie służące do przygotowania ciepłej wody. Najczęściej znajduje swoje zastosowanie w kuchni i łazience. Popularność tego rodzaju sprzętu spowodowana jest jego energooszczędnością. Pobiera on energię jedynie w momencie przepływu wody. Jego zaletą jest fakt, że nie musimy długo czekać na ogrzanie się cieczy - pojawia się ona od razu po odkręceniu kranu.

Istnieją dwa sposoby poprawnego montażu urządzenia. Możemy podłączyć go do instalacji zasilanej z wodociągu lub własnej stacji uzdatniania wody. Podgrzewacz należy także wyposażyć w hydrofor. W takiej sytuacji z powodu różnic ciśnienia temperatura wypływającej wody może ulegać nieznacznej zmianie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektrycznego podgrzewacza wody?

Sklepy oferują różne rodzaje podgrzewaczy. Urządzenia mogą różnić się pomiędzy sobą takimi parametrami jak np. technologia grzania, zakres wyposażenia oraz złożoność obsługi. Decydując się na konkretny model warto przyjrzeć się każdemu z wymienionych właściwości, gdyż przekładają się one w bezpośredni sposób na jakość produktu. Warto również wziąć pod uwagę wielkość domu i stopień eksploatacji wody.

Elektryczne podgrzewacze wody należy także dostosować do rodzaju posiadanej w domu instalacji. W przypadku instalacji jednofazowych (230 V) zasilić można jedynie podgrzewacz o słabszej mocy wynoszącej zazwyczaj nie więcej niż 6 kV. Podgrzewacze o wyższej mocy będą wymagały dysponowania instalacją trójfazową, czyli liczącą 400 V.

Jakie są zalety i wady elektrycznego podgrzewacza wody?

Ogromną zaletą elektrycznych podgrzewaczy wody jest brak konieczności montowania rur odprowadzających spaliny. Urządzenie, które nie wymaga użycia gazu jest bardziej bezpieczne. Innymi plusami jest stosunkowo łatwy montaż, prosta obsługa i niska wadliwość. Jest to również rozwiązanie bardziej ekologiczne niż podgrzewacz gazowy.

Wszystko posiada jednak też drugą stronę medalu. Bezdyskusyjną wadą są wysokie koszty użytkowania i konieczność korzystania z prądu trójfazowego, gdy dom wymaga urządzenia o większej mocy. Do tego dochodzą ograniczone możliwości zasilania i konieczność wyłączania na noc z gniazdka.