Usuwanie kamienia nazębnego - co trzeba wiedzieć?

Każdej osobie zależy na pięknym uśmiechu i białych zębach. Musimy jednak pamiętać, iż na zębach osadza się kamień, który należy systematycznie usuwać. Może on bowiem wpłynąć na osłabienie uzębienia oraz prowadzić do wielu schorzeń. Niezwykle ważną rolę odgrywa profilaktyka stomatologiczna, czyli odpowiednia higieny jamy ustnej, która jest kluczem do zdrowych i pięknych zębów. Systematyczne zabiegi, takie jak skaling, piaskowanie czy fluoryzacja uchronią nas dodatkowo przed próchnicą oraz rozwojem groźnych chorób dziąseł.

Czym jest i jak powstaje kamień nazębny?

Kamień na zębach powstaje u każdego człowieka. Jedyną różnicą jest fakt, iż u niektórych osób gromadzi się on dosyć szybko, a u innych jest mniej widoczny. To kwestia bardzo indywidualna, jednak nie należy jej bagatelizować. Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, która przybiera zwykle biały lub żółty kolor i mocno przylega do warstwy zębów.

Miękki osad można usunąć środkami do higieny jamy ustnej, jednak w przypadku twardego kamienia nazębnego należy już skorzystać z pomocy w gabinecie stomatologicznym. Najczęściej powstaje on w miejscach, które trudno samemu dokładnie oczyścić podczas zwykłego szczotkowania zębów. Wpływ na jego gromadzenie ma między innymi picie dużej ilości kawy oraz mocnej herbaty, a także niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz dieta bogata w nabiał. Ten efekt potęguje również palenie tytoniu.

Do czego może doprowadzić kamień nazębny?

Osadzanie się kamienia na zębach może prowadzić do wielu nieprzyjemnych powikłań. Na samym początku mogą to być tylko stany zapalne, krwawienie, nadwrażliwość bądź nieprzyjemny zapach z ust. Takie dolegliwości wynikają z tego, iż kamień zaczął się osadzać w kieszonkach dziąsłowych. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że długo nieusuwany kamień może prowadzić do poważniejszych problemów. Jednym z nich jest parodontoza, która objawia się osłabieniem zębów na tyle, że mogą zacząć się ruszać i wypadać.

Jak usunąć kamień nazębny?

Metod usuwania kamienia nazębnego jest kilka. Pierwszą z nich jest skaling. W czasie zabiegu, podczas którego wykorzystuje się skaler ultradźwiękowy, kamień jest rozbijany i odrywany od zęba. Zbędny osad można oczyścić bezpośrednio znad dziąseł, jak również znajdującego się poniżej jego linii, czyli przy korzeniu zęba. Drugą metodą jest piaskowanie. Wykonuje się je w momencie, gdy na zębach pojawiają się przebarwienia, a sam kamień nie zdążył się jeszcze osadzić. Stomatolodzy wykorzystują do tego zabiegu piasek dentystyczny, który umożliwia pozbycie się zanieczyszczeń oraz przebarwień nawet z trudno dostępnych miejsc.

Poradę specjalisty oraz informację o zabiegu uzyskasz wpisując dentysta Kielce Ideal Dent