×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 2203

 

Masz problem z dłużnikiem, który nie chce oddać Ci tego co Twoje? Nie czekaj i już teraz zacznij myśleć o wyegzekwowaniu swoich należności za pośrednictwem komornika. Zanim jednak odzyskasz swoje pieniądze, musisz pozytywnie przejść postępowanie egzekucyjne. Do jego wszczęcia potrzebny będzie Ci tytuł wykonawczy. Mówiąc w skrócie, jest to tytuł egzekucyjny wraz z klauzulą wykonalności. Czym różni się tytuł wykonawczy od tytułu egzekucyjnego? Czym jest klauzula wykonalności oraz co należy zrobić, aby stać się jej posiadaczem? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu.

 

Tytuł egzekucyjny – pierwszy krok do posiadania tytułu wykonawczego

 

Nie ma możliwości uzyskania tytułu wykonawczego bez posiadania tytułu egzekucyjnego. Czym jest on w praktyce? Tytuł egzekucyjny to dokument urzędowy, w którym znajdują się informacje o wierzycielach i dłużnikach wraz z wysokością roszczenia. Jest to niezbędne dla komornika, żeby wiedział, kto jest dłużnikiem i jaką sumę pieniędzy należy od niego wyegzekwować.

W tytule egzekucyjnym mogą też znaleźć się inne informacje, np. kiedy świadczenie miało być spełnione, ograniczenie odpowiedzialności dłużnika oraz termin, do którego wierzyciel może przystąpić o przyznanie klauzuli wykonalności.

Najważniejszą informacją jednak jest, że tytuł egzekucyjny sam w sobie nie umożliwia egzekucji długu z majątku dłużnika i nie stanowi podstaw do rozpoczęcia działań komornika. W momencie, gdy zostanie mu nadana przez sąd klauzula wykonalności, będzie można wykorzystać go do odzyskania długu.

O tym jak wypełnic wniosek o wszczęcie egzekucji przeczytasz w artykule:

https://vindicat.pl/baza-wiedzy/jak-wypelnic-wniosek-o-wszczecie-egzekucji/

 

Co to jest tytuł wykonawczy?

 

Tytuł egzekucyjny jest niezbędny w procesie odzyskiwania długu, nie jest on jednak wystarczający. Oprócz niego potrzebny jest też tytuł wykonawczy, czyli tytuł egzekucyjny wraz z klauzulą wykonalności. Klauzula wykonalności zostaje nadana dopiero w chwili, gdy wierzyciel wystąpi o zaopatrzenie tytułu w nią.

Warto też podkreślić, że w gestii komornika nie leży sprawdzanie, czy tytuł wykonawczy jest przeciwko wskazanemu dłużnikowi wymagalny i zasadny. Dłużnik nie ma podstaw do złożenia sprzeciwu.

 

Kilka słów o klauzuli wykonalności

 

Wydana za pośrednictwem sądu klauzula wykonalności jest to wzmianka, za pośrednictwem której organ ten stwierdza, że przedstawiony przez wierzyciela tytuł egzekucyjny może być wykorzystany do przeprowadzenia egzekucji komorniczej. W praktyce znaczy to tyle, że odzyskiwanie długu przy pomocy komornika jest prawnie dopuszczalne. Warto mieć jednak na uwadze, że klauzulę wykonalności można uzyskać dopiero w chwili upłynięcia terminu na wniesienie przez osobę dłużnika środka odwoławczego w dowolnej formie.

Trochę teorii, teraz parę słów o praktyce. Z technicznego punktu widzenia klauzula wykonalności polega na umieszczeniu na dokumencie tytułu egzekucyjnego właściwej pieczęci lub nadruku. Wydawana na wniosek wierzyciela klauzula ma miejsce bez obecności żadnej ze stron. W dalszym etapie postępowania pismo zostaje dostarczone zarówno do wierzyciela, jak i dłużnika.

Są dwa rodzaje klauzuli wykonalności: klauzula prosta i klauzula rozszerzona (konstytutywna). Ta pierwsza nadana zostaje przeciwko osobie wskazanej w dokumencie tytułu egzekucyjnego, natomiast druga może zostać nadana osobom wymienionym w tytule egzekucyjnym. Klauzula rozszerzona może zostać nadana w przypadku przejścia praw lub obowiązków wskazanych w tytule wykonalności na inny podmiot.

Dowiedz się rówież co zrobić gdy dłużnik nie chce płacić i pozbywa się swojego majątku w artykule: Co zrobić gdy dłuznik pozbywa się swojego majatku.

Komentarze   
0 #1 Marchin 2018-09-22 15:29
Zamiast bawić się w prawnicze przepychanki, lepiej zorganizować sobie ludzi do ściągania długów. Albo skorzystać z usług firmy - ja korzystam z mk-finanse, złego słowa nie mogę powiedzieć i naprawdę pomogli mi już nie raz.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.