Informacja dla hodowców drobiu

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chrzanowie przekazuje informacje dla hodowców drobiu dotyczące wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chrzanowie, w związku z pismem otrzymanym z Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krakowie nr WIW-ChZ.913.5.10.2018 z dnia 12.09.2018r., przekazuje informacje dla hodowców drobiu dotyczące aktualnej sytuacji w Europie oraz ryzyka wprowadzenia wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terytorium Polski:

W Unii Europejskiej w okresie od lutego do czerwca bieżącego roku stwierdzono 14 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, 2 ogniska u ptaków dzikich utrzymywanych w zamknięciu oraz 55 przypadków HPAI u dzikich ptaków. W okresie lipiec- sierpień 2018r stwierdzono natomiast jeden przypadek HPAI u dzikiego ptactwa wodnego w Danii. Jednakże w tym samym okresie od czerwca do sierpnia 2018r. odnotowano 80 ognisk HPAI drobiu na terenie Rosji ( chów przyzagrodowy oraz fermowy). W związku z dużą ilością przypadków HPAI w Rosji oraz z tym, iż rozpoczyna się sezon przelotów dzikich ptaków, których znaczna część przyleci z terenów Rosji istnieje wysokie ryzyko wprowadzenia wirusa grypy ptaków w okresie jesiennym m.in. do Polski, Nadmienia się jednocześnie, iż wszystkich hodowców drobiu nadal obowiązują przepisy wynikające z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków ( Dz. U. z 2017r. poz. 722)

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.