Mobilny system przeciwpowodziowy gotowy do montażu pod Wawelem

Z magazynów przeciwpowodziowych w Małopolsce wydano już 140 tys. sztuk worków na piasek i 15 agregatów pompowych dużej wydajności – informuje Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie. Cały personel techniczny MZMiUW bierze udział w akcji przeciwpowodziowej.

W magazynach jest jeszcze 870 tys. worków. Z uwagi na prognozy hydrologiczne przygotowywane są łodzie ratunkowe, którymi będzie dysponować Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej. W magazynie wojewódzkim jest 68 łodzi i 12 agregatów pompowych.

Ze względu na sytuację powodziową w powiecie brzeskim, do przepompowni w Kwikowie jako zapasowe źródło zasilania energetycznego, został wysłany agregat prądotwórczy dużej mocy zakupiony przez Województwo Małopolskie w ubiegłym roku. Na Bazie Przeciwpowodziowej w Krakowie przygotowywany jest mobilny system przeciwpowodziowy do montażu pod Wawelem i na Salwatorze.

W związku z sytuacją wprowadzono całodobowe dyżury w powiatach, Oddziałach Zamiejscowych Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz w magazynach przeciwpowodziowych. Wzmocniono także służby Centrum Zarządzania Kryzysowego. W działaniach zabezpieczających przed powodzią biorą udział wszystkie służby, straże, inspekcje, którymi kierują samorządy terytorialne. Odbyły się posiedzenia Wojewódzkiego, Powiatowych i Gminnych Zespołów Zarządzania Kryzysowego. W akcji bierze udział 589 ratowników PSP z 242 pojazdami oraz 3538 ratowników OSP z 765 pojazdami.

Sytuacja aktualna - wejdź na stronę główną Chrzanowski24.pl i zobacz najnowsze wiadomości


Komunikaty Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego

Podtopienia i szkody:

Miasto Kraków:


Na następujących ulicach wystąpiły podtopienia domów, dróg oraz infrastruktury technicznej na skutek wylania lokalnych rzek, cieków wodnych oraz niedrożności przepustów drogowych i kanalizacji burzowej: Bieżanowska,  Sucharskiego, Stacyjna, Popiełuszki, Korepty, Za Młynie, drogi dojazdowe do os. Złocień (zalana wysokość wody ok. 30 cm), Złocieniowa, Lipowskiego, Wrony,  Kostrze, Kogucia, Smoleńskiego, Świerza, Jaglarzów, Bobrowa, Krzewowa, Dębskiego, Tyniecka, Fedkowicza, Staromiejska, Rokitniańska (obok 29 Listopada), Czechowicza, Marzanny, Dąbrowy, Półłanki, Nawojki, Chałubińskiego,  Jasielskiego, Piltza, Wypoczynkowa, Lesisko, Stacyjna, Laskowa, Ludwisarzy, Widłakowa, Piaseckiego, Zdunów.  Z kilku podtopionych posesji przy ul. Smoleńskiego ewakuowano 7 osób.

Wyłączono częściowo lub całkowicie następujące ulice: Sucharskiego, Popiełuszki, Podbipięty, Kozienicka, Kamedulska, Podgórki Tynieckie, Bogucianka, Korepty, Winnicka, Mirowska (odcinek od Ks. Józefa do Orlej). W godzinach nocnych na terenie Krakowa doszło do przewrócenia 17 drzew, które przygniotły 27 samochodów.

W Mogilanach, Krzeszowicach, Świątnikach Górnych, Zielonkach, Zabierzowie, Igołomii-Wawrzeńczycach wystąpiły pojedyncze podtopienia. Zamknięto drogi  powiatowe w Lusinie Zdrojowe, Liszki – Piekary, Skawina- Radziszów, Krzywaczka- Radziszów.



Miasto Tarnów:

Podtopienia: nieprzejezdne ulice Tuchowska, Jagiellońska i Kaflarska.



Powiat dąbrowski:

W gminie Dąbrowa Tarnowska akcja ratunkowa prowadzona jest w 10 gospodarstwach, akcja związana jest z ewakuacja inwentarza i zabezpieczaniu gospodarstw domowych.

W gminie Radgoszcz w miejscowości Narożniki ( obok zalewu) zostaje podmywana droga powiatowa, trwa zabezpieczanie workami z piaskiem zagrożonego odcinka.

We wszystkich Gminnych Centrach Zarządzania Kryzysowego wprowadzono całodobowe dyżury, na bieżąco są kontrolowane stany rzek i cieków wodnych.



Powiat chrzanowski:

Na terenie gminy zamknięta droga powiatowa w miejscowości Podłęże oraz droga gminna w miejscowości Brodła.  Występują lokalne podtopienia w gminach Awernia, Babice i Libiąż oraz lokalne podtopienia gospodarstw w rejonie rzeki Wisły.



Powiat oświęcimski:

Gmina Brzeszcze: stan wody Wisły w Brzeszczach o godz. 22.00 – 720 cm – brakuje 20 cm do przelania wałów przeciwpowodziowych. Gmina organizuje dodatkowe worki z piaskiem. Zamknięto 100-metrowy odcinek drogi wojewódzkiej 933, ustawiono sygnalizację świetlną i zorganizowano objazdy. Powiadomieni są mieszkańcy z rejonów zagrożonych o ewentualnej ewakuacji. Na terenie Gminy Brzeszcze jednostki OSP zabezpieczają wały na rzekach Wisły i Soły wykorzystując worki z piachem. Jednostki OSP wypompowywuja wodę z przy pomocy własnego sprzętu.

Miasto Oświęcim: w miejscowości Jawiszowice i Wilczkowie około godz. 4.00 przelanie wody przez wały ewakuowano łącznie 100 osób do budynku szkoły. Część osób odmówiła ewakuacji. Lokalne podtopienia na Plantach w okolicach mostu Jagiellońskiego, os. Kamieniec, Przysiółek Bajcarki oraz Kruki, Dwory, ul. Kościelecka, Powstańców Śląskich.

Gmina Przeciszów: podtopienia w przysiółkach, Łowiczki Księże, Podlesie, Nawsie, wysoki poziom potoku Bachórz, wylał potok Młynówka, wylał potok Łowiczanka.

Gmina Oświęcim. Liczne podtopienia w miejscowości: Babice, Stawy Grojeckie, Brzezinka, Stawy Monowskie, Włosienica.

Gmina Osiek: wysokie stany wód na lokalnych potokach. Przekroczone są stany potoku Osieckiego i rzeki Macochy. Doszło do wylania potoku Grodzieckiego. OSP zabezpieczają domy mieszkalne workami z piaskiem oraz wzmacniają brzegi rzeki Macochy.

W miejscowości Jawiszowice i Wilczkowie przelanie wody przez wały ewakuowano łącznie 100 osób do budynku szkoły. Część osób odmówiła ewakuacji.



Powiat gorlicki:

Na terenie powiatu gorlickiego w gminie Bobowa zamknięta jest droga wojewódzka 981 Sędziszowa – Pławna w kierunku Ciężkowic oraz droga wojewódzka w Binarowej. Organizowane są objazdy. Ponadto zalana droga gminna ul. Berdychowska. Zagrożona jest kaplica w Jankowej – strażacy zabezpieczają ją workami z piaskiem. Na terenie gminy Łużna zalane są niektóre drogi gminne tj. droga w Biesnej na Osikę na odcinku  200 m oraz od granicy Siedlisk w kierunku Biesnej. Ponadto 1 podtopiony budynek w Biesnej i 1 budynek w Łużnej.

W stan gotowości postawione są wszystkie jednostki OSP w gminach gdzie zostały wprowadzone stany pogotowia lub alarmu powodziowego. Strażacy pracują nad  udrażnianiem rowów i usuwaniem powalonych drzew.



Powiat suski

Lokalne podtopienia dotyczące dróg gminnych, budynków prywatnych, użyteczności publicznej w gminach Maków Podhalański, Budzów, Zembrzyce, Sucha Beskidzka, Stryszawa, Bystra Sidzina, Jordanów, Jordanów Miasto. Inne szkody:

- utrudnienia na drodze krajowej nr 28 w Makowie Podhalańskim,

- uszkodzenie torów kolejowych w Makowie P. Oś. Mędralowa,

- zagrożony most na Skawie w Zembrzycach na drodze wojewódzkiej,

- zalanie stacji uzdatnia wody w Suchej Beskidzkiej.

- zamknięty most na rzece Skawa w m. Zembrzyce (uszkodzone przęsło); zorganizowano objazdy.



Powiat nowotarski:

Wystąpiły liczne podtopienia w gminach Ochotnica Dolna, Raba Wyżna, Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem i w Nowym Targu. Zamknięto most na potoku Poniczanka w Ponicach (gm. Rabka Zdrój); wody potoku podmywają jego podpory.

W m. Krępachy (Gm. Nowy Targ) przerwanie wału na rzece Białka. Zabezpieczane są zabudowania mieszkalno-gospodarcze .Zagrożona jest droga powiatowa 1664.

W Gminie Łabowa trwa akcja zabezpieczająca zabudowań w zdłuż rzeki Kamienica i jej dopływów.



Powiat tarnowski:

Liczne podtopienia budynków, dróg gminnych i użytków rolnych w gminach; Ciężkowice, Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Szerzyny, Żabno, Skrzyszów, Tarnów, Wojnicz, Zakliczyn i Wierzchosławice.

Nieprzejezdne drogi powiatowe: Tuchów – Ryglice w m. Tuchów, Melsztyn – Dębno w m. Gwoździec, Skrzyszów – Ryglice w m. Skrzyszów, Podgórska Wola-Szynwałd, Ołpiny – Olszyny, Czermna – Wisowa w kierunku Jodłowej.

Nieprzejezdna droga wojewódzka nr 981 Tarnów – Krynica w m. Pławna.


Lokalne podtopienia na terenie miasta Tarnowa.

Osunięcie ziemi na jeden pas drogi wojewódzkiej w miejscowości Bieśnik;

Nieprzejezdna droga wojewódzka 977.



Powiat myślenicki:

Wystąpiły liczne podtopienia w cały powiecie. Brak dostaw energii elektrycznej w miejscowościach: Raciechowice, Wiśniowa, część Dobczyc oraz część Myślenic –Zarabie. Zamknięty ruch w dzielnicy Myślenice-Zarabie. Uszczelniono wał przeciwpowodziowy na Zbiorniku Dobczyckim w m. Banowice. Podwyższono zrzut wody ze z biornikado 400m3/sek .

Nieprzejezdna droga wojewódzka nr 967 (Dobczyce- Gdów) w m. Niezdów i droga powiatowa w m. Krzczonów.

Starosta Myślenicki na wniosek Burmistrza Miasta i Gminy Dobczyce, Wójta Gminy Pcim i Raciechowice wystąpił do Wojewody Małopolskiego o wprowadzenie na terenie w/w miejscowości stanu klęski żywiołowej.



Powiat wielicki:

Na terenie wszystkich gmin powiatu występują podtopienia i zalania, a ponadto:

- w gm. Wieliczka zamknięto most drogowy w m. Janowice-Sygneczów; zamknięta jest także droga powiatowa Koźmice Wielkie- Pawlikowie oraz droga powiatowa w m. Czarnochowice;

- w gm Niepołomice rzeka Podłężanka przerwała wał w m. Podłęze i zagraża 30 osobom, które nie wyraziły zgody na ewakuację. Zamknięta jest droga powiatowa Zakrzowiec-Staniątki;

- w gm. Gdów zalana droga wojewódzka w m. Bilczyce, zamknięte drogi powiatowe w m. Cichawa i Kunice;

- w gm. Kłaj podtopienie m. Targowisk na skutek wystąpienia z brzegów potoku Tusznica.



O godz. 8.00 zakończono ewakuację 24 osób w m. Książnicy (gmina Gdów). Prawdopodobnie będzie prowadzona ewakuacja 10 budynków w m. Winiary (gmina Gdów).



Powiat wadowicki:

Liczne podtopienia budynków mieszkalnych, gospodarskich, publicznych, uszkodzenia dróg, zalania pól uprawnych gminach: Andrychów, Brzeźnica, Spytkowice, Wieprz, Mucharz, Stryszów, Wadowice, Lanckorona, Kalwaria Zebrzydowska oraz Tomice.



Powiat bocheński:


Występują liczne zalania i podtopienia (około 5 tys. ha) na terenie całego powiatu. Z koryt wystąpiły rzeki Rdzawa, Tarnawka, Trzcinka, Stradomka oraz Gróbka. Ewakuowano 21 osób z gminy Rzezawa i 10 z gminy Łapanów. Nieprzejezdne są drogi: ul. Wiśnicka i Wygoda w Bochni, Siedlec-Brzeźnica, Lipnica Górna- Połom, Lipnica Murowana-Wiśnicz, Łąkta Dolna-Trzciana, Jodłówka–Rzezawa, Łazy–Rzezawa, Krzeczów-Grądy, Krzeczów–Rzezawa Jodłówka, Rzezawa- Brzeżnica, Borek-Zatoka, Rzezawa-Ostrów Królewski, Borek-Ostrów Szlachecki, Chronów-Kobyla, Olchowa- Królówka, Uszew-Nieznanowice oraz Łąkota Gorna-Trzciana. W gminie Łapanów zamknięte są wszystkie drogi włącznie z wojewódzką.



Powiat nowosądecki:

We wszystkich gminach powiatu nastąpiły podtopienia i zalania budynków i pól a ponadto: w gm. Łososina osuwisko zagrażające budynkowi mieszkalnemu w m. Tęgoborzu (ewakuowano 4 osoby), w Gm. Gródek nad Dunajcem osuwisko na drodze nr 975 w m. Koszarka (jeden pas udrożniono), osuwisko w m. Rożnów zablokowana droga w kierunku Krakowa, w Gm. Nawojowa zalana droga krajowa nr 75 w m. Frycowa, w Gm. Łącko osuwisko w m. Łazy Brzyńskie na około 300 m zerwało drogę asfaltową wraz z barierkami i przesuwa się w kierunku rzeki Dunajec.

W gminie Grodek m. Przydonica ewakuowano 2 osoby. Na drodze wojewódzkiej 975 Koszarka - ponowne osunięcie się jezdni asfaltowej.



Powiat brzeski:

Na obszarze powiatu występują podtopienia i zalania na bieżąco prowadzi się ewakuację osób z zagrożonych posesji do wyznaczonych obiektów. W m. Mokrzyska ewakuowano 6 osób w Gm. Brzesko 15 osób oraz Gnojnik 120 osób. W gminie Szczurowa doszło do przerwania wału na rzece Usznica w m. Kwików. Planowana jest ewakuacja ludności z miejscowości Kwików, Księże Kopacze, Wola Przemykowska, Zamłynie, Natków oraz część miejscowości Zaborów. W godzinach nocnych 40 osób z Woli Przemykowskiej ewakuowalo się w bezpieczne miejsce (budynek szkoły samoewakuacja). W gminie Dębno w m. Maszkienice rzeka Niedźwiedź powoduje lokalne podtopienia, nie zarządzono ewakuacji.

Prowadzone są prace umacniania i podnoszenia wałów rzek workami z piaskiem. Nieprzejezdne drogi : krajowa nr 75 na odcinku Brzesko-Jurkow i gminna w m. Poręba Spytkowska oraz w gminie Borzęcin powiatowa na odcinku Borzęcin –Przyborów , a w gminie Czchów droga wojewódzka Jurkow- Biecz.

Godz. 7.30 informacja z gminy Borzęcin o przerwaniu wału w miejscowości Bielcza na rzece Usznica. Woda z uszkodzonego wału przepływa w kierunku Przyborowa i Borku. Poziom wody w Bielczy wynosi ok. 1m. Ludność w dol. Rzeki Dunajec  jest w trakcie powiadamiania o konieczności ewakuacji.

Przerwanie wałów rzeki Usznica w miejscowości Szczurowa;

Nieprzejezdna droga krajowa nr 75.



Powiat krakowski:

W gminach Mogilany, Krzeszowice, Zabierzow, Zielonki Świątniki Górne wystąpiły podtopienia ok. 450 budynków. W godzinach nocnych w m. Radziszów został przerwany wał na rzece Skawinka. Zamknięto drogi powiatowe Liszki-Piekary, Skawina-Radziszów i Krzywaczka- Radziszów.


W Mogilanach, Krzeszowicach, Świątnikach Górnych, Zielonkach, Zabierzowie, Igołomii - Wawrzeńczyce wystąpiły pojedyncze podtopienia. Zamknięto drogi  powiatowe w Lusinie Zdrojowe, Liszki – Piekary, Skawina- Radziszów, Krzywaczka- Radziszów.


Na szlaku kolejowym Kraków – Zakopane na odcinku Radziszów (pow. krakowski) – Leńcze (pow. wadowicki) podmyte tory kolejowe pociągi kursujące kierowane będą drogami okrężnymi – wystąpią opóźnienia. Na szlaku kolejowym Tarnów – Krynica na odcinku Bobowa–Zbiorowice podmyte tory kolejowe – pociągi będą kursowały drogami okrężnymi.

 

 

Komunikaty Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego

fot. sxc.hu