Jest to aktualizacja poprzedniego artykułu.

Wyścig do fotela burmistrza i wójta rozpoczęty. Co ciekawe, oglądając wyborcze plakaty, można dostać oczopląsu. Od kandydatów o tych samych nazwiskach aż się roi.

W Chrzanowie o stołek burmistrza walczy dwóch Kosowskich. Obecny burmistrz, Ryszard, oraz naukowiec i wykładowca wyższych uczelni - Bogdan. W Trzebini bliźniaczych nazwisk jest więcej. O reelekcję ubiega się Adam Adamczyk. Zaś kolejni - Adam, Tadeusz, Stefan i Bożena Adamczyk chcą zostać radnymi. O miejsce w radzie walczy też dwóch Siwków, Robert i Waldemar.

Kobiety nie garną się do władzy. W powiecie chrzanowskim do wyścigu na najwyższe stanowiska startuje tylko jedna pani - Agata Szuta. Obecna wicekurator Małopolski, startująca z listy Prawa i Sprawiedliwości, ubiega się o fotel burmistrza Chrzanowa.

Na listach osób kandydujących do rad gmin i powiatów kobiet też nie widzimy zbyt wiele. Są na nich dwie z pań walczących o władze w powiecie olkuskim i Agata Szuta, kandydatka na burmistrza Chrzanowa. Ta ostatnia startuje do rady gminy. Małgorzata Węgrzyn kandyduje do rady powiatu, a Katarzyna Gamrat do rady miejskiej.

Wśród kandydatów do rad gmin i powiatów panie są w mniejszości. - Na pewno będę głosować na kobietę w wyborach do rady miasta. Są bardziej odpowiedzialne i mniej w nich chęci zrobienia kariery dla samej kariery - podkreśla Alicja Sekala, mieszkanka Trzebini. - Szkoda, że żadna z pań nie zdecydowała się na start na burmistrza - dodaje zawiedziona.

W pięciu gminach powiatu chrzanowskiego o szefostwo walczy 20 kandydatów. W Chrzanowie, w Libiążu i Babicach po czterech, pięciu w Trzebini i trzech w Alwerni.

W chrzanowskim o zasiadanie w radzie powiatu walczy 228 osób, zrzeszonych w pięciu komitetach wyborczych. Wśród nich jest także 81 kobiet. Najwięcej - 44 procent, na listach ma SLD. Najmniej Komitet Wyborczy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Chrzanowskiej: 13 kobiet na 37 mężczyzn.
Wybory już za 16 dni. Każdy pełnoletni obywatel Polski ma prawo głosować. W wyborach samorządowych bardziej niż przynależność partyjna liczą się kompetencje. Warto sprawdzić kto z sąsiadów startuje i wybrać tego, który najwięcej może zrobić dla wsi, miasta czy regionu.

Chrzanów - kandydaci na burmistrzów

Bogdan Kosowski, 51 lat, z Chrzanowa
Ryszard Kosowski, 58 lat, z Chrzanowa
Henryk Sawka, 63 lata, z Chrzanowa
Agata Szuta, 44 lata, z Chrzanowa

Trzebinia - kandydaci na burmistrzów
Adam Adamczyk, 63 lata, z Bolęcina.
Adam Pasternak, 52 lata, z Młoszowej.
Andrzej Pypno, 55 lat, z Młoszowej
Przemysław Rejdych, 43 lata z Myślachowic
Janusz Szczęśniak, 59 lat, z Trzebini
Stanisław Szczurek, 48 lat, z Trzebini

Libiąż - kandydaci na burmistrzów

Stanisław Bigaj, 53 lata, z Libiąża
Grzegorz Gut, 34 lata, z Libiąża
Rafał Kosowski, 39 lat, z Żarek
Jacek Latko, 44 lata, z Libiąża

Babice - kandydaci na wójtów
Roman Warchoł, 35 lat, z Babic
Radosław Warzecha, 34 lata, z Babic
Krzsztof Wiśniowski, 39 lat, z Zagórza
Zygmunt Ziajka, 49 lat, z Wygiełzowa

Alwernia - kandydaci na burmistrzów
Marek Klatka, 55 lat, z Poręby Żegoty
Jan Rychlik, 56 lat, z Kwaczały
Mariusz Stodolski, 51 lat, z Alwernii 

 

Źródło:

tekst.: Małgorzata Gleń
fot. archiwum Polskapresse

 

Reklama: