Przy organizacyjnym wsparciu Libiąskiego Centrum Kultury, zorganizowano w Libiążu dwie niezwykle udane imprezy, z których dochód wspomógł leczenie i rehabilitacje 17-letniego Patryka Chełczyńskiego.


Niepowtarzalną szansę obejrzenia doskonałego musicalu „Michael Jackson Live Forever” w reżyserii nauczycielki Agaty Kulig, a w wykonaniu uczniów i absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego im. KK. Baczyńskiego w Chrzanowie, mieli wszyscy ci, którzy przybyli do Libiąskiego Centrum Kultury 22 października 2010r.

Usłyszeli oni takie hity Króla Popu jak: „2Bad”, „Bad”, „Another day”, „Billi Jean”, „Black or withe”, „Smooth criminal”, „Thriller”, „Dirty Diana”. Doskonałe efekty pracy twórczej reżyserki widowiska oraz niemały wysiłek realizatora efektów dźwiękowych i świetlnych akustyka z LCK przyniósł entuzjastyczny odbiór zgromadzonej widowni, która „na stojąco” oklaskiwała młodych artystów.

Libiąskie Centrum Kultury w imieniu rodziców Patryka składa serdeczne podziękowania dla młodzieży  i ich opiekunki – Agaty Kulig za zaangażowanie w realizację spektaklu i tym samym przyczynienie się do pozyskania środków na rehabilitację bohaterskiego libiążanina.

Całkowity dochód z koncertu został przekazany na rzecz leczenia i rehabilitacji 17-letniego Patryka Chełczyńskiego. Chłopiec w 2008 roku jako jedyny z tłumu gapiów pospieszył na ratunek tonącemu koledze. Podczas tej próby wpadł w wir wodny i wskutek zbyt długiego przebywania pod wodą uszkodzeniu uległ jego układ nerwowy. Patryk do dziś jest sparaliżowany, nie mówi, nie może samodzielnie jeść, chodzić.

Kosztowna rehabilitacja trwająca już 2 lata przynosi efekty - wyjaśnia Dorota Nowak, inicjatorka pomocy dla Patryka. Wypadek całkowicie zmienił życie rodziny Chełczyńskich. Patryk wymaga ciągłej pielęgnacji, wskutek czego z pracy musiała zrezygnować jego mama, a rodzina pozostaje na utrzymaniu samego ojca.

Bohaterski czyn Patryka nie pozostał niezauważony. Otrzymał za to nawet statuetkę "Samarytanin Roku". Niestety nagroda stanęła na półce, a nie poszły za nią żadne środki na kosztowne leczenie.

Dla Patryka Chełczyńskiego kwestowano także podczas II Charytatywnej Wystawy Owczarków Niemieckich. Ta impreza to inicjatywa libiąskich hodowców Jacka i Mateusza Szumniaków, odbywająca się po raz drugi przy organizacyjnym wsparciu Libiąskiego Centrum Kultury. Na obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Solidarności 1980 24 października hodowcy z całej Polski pokazali 70 owczarków niemieckich. Zwierzęta prezentowały swoje umiejętności na tzw. "ringu", w którym podlegały ocenie pod kątem anatomii i kondycji fizycznej.

Każdy z czworonogów rywalizował o miano najlepszego psa i suki w następujących klasach wystawowych: baby (3-6 miesięcy), szczeniąt (6-9 miesięcy), młodzików ( 9-12 miesięcy), młodzieży (12-18 miesięcy), juniorów (18 – 24 miesięcy) i otwartej (od 24 miesięcy).

W tak zwanym porównaniu tytuł najlepszego psa długowłosego przypadł  „Exonowi” z Szacht Libiąskich należącym do  Mateusza Szumniak. Najlepszym psem krótkowłosym był „Ando Explorer”  Adama Gajosa. Wśród suk długowłosych tryumfowała Łezka Dorplant (właściciel Zbigniew Skonieczko), a w kategorii krótkowlosych Sandra Witax należąca do Jarosława Opozdy.

Impreza przyciągnęła niemal 300 osobową rzeszę widzów. Mogli oni wesprzeć Patryka kupując specjalnie przygotowane na tą okazję cegiełki. Wylicytowano także za 500 zł ufundowaną przez jednego z hodowców 3 miesięczną suczkę. Łącznie, podczas obu wydarzeń na rzecz leczenia i rehabilitacji 17-sto letniego libiążanina uzbierano kwotę ponad 8.000,00 zł.


Kto jeszcze chce wspomóc dzielnego chłopca będzie miał okazje to zrobić w trakcie XII Biesiady Patriotycznej, organizowanej w ramach uroczystości Odzyskania Niepodległości 11 Listopada br. w hali sportowej w Libiążu.

 

Tekst: Libiąskie Centrum Kultury
fot. Libiąskie Centrum Kultury oraz (ostatnie) Magdalena Balicka

O akcji pisaliśmy również we wcześniejszym artykule.