Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 21 grudnia w chrzanowskim Domu Urbańczyka otwarta została wystawa "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych". Potrwa ona do 18 marca. Od marca chrzanowianie będą mogli obejrzeć nowe wystawy m.in. poświęconą 150. rocznicy Powstania Styczniowego, taborowi cygańskiemu czy jubileuszowi 35 lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Wystawa "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych" zorganizowana została przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ekspozycja prezentuje ewolucję lunety - jednego z najważniejszych przyrządów naukowych w dziejach. Po raz pierwszy wystawa zrealizowana została w 2009 roku i była elementem obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii w Polsce. W chrzanowskim muzeum można zobaczyć zarówno lunety z XV wieku jaki te najnowocześniejsze, jak model teleskopu kosmicznego Hubble.

Ciekawostką jest, że wystawa jest interaktywna więc każdego eksponatu można dotknąć i zobaczyć jak działa. Z tej okazji skorzystali wczoraj studenci, którzy przyszli zobaczyć wystawę.
- Dobrze,że wystawa jest interaktywna - eksponatów można dotknąć, samodzielnie sprawdzić na kilku zegarach słonecznych godzinę, zerknąć w kilka teleskopów. Warto odwiedzić Dom Urbańczyka, bo nie często w Chrzanowie można zobaczyć tego typu wystawy - mówi chrzanowianin, Adrian Gaj.

Wystawa trwa dopiero od kilku dni, na razie nie pojawiło się zbyt wiele osób. Muzeum nie jest z pewnością najczęściej odwiedzaną instytucją. Nie znaczy to jednak, że nikt nie przychodzi.
- Teraz jest okres świąteczny, ale liczymy że po tej przerwie pojawi się więcej zwiedzających, szczególnie liczymy na uczniów szkół - mówi Edyta Waligóra z Domu Urbańczyka. Dodaje też, że średnio muzeum odwiedza 5 osób dziennie. Najczęściej są to ludzie starsi, pasjonaci, którzy interesują się historią Chrzanowa, śledzą bieżące ekspozycje i chętnie kupują najnowsze wydawnictwa.