W 1918 roku, po 123 latach nieobecności Państwa Polskiego na mapach świata, Polska odzyskała niepodległość od trzech zaborców: Austrii, Prus i Rosji.
Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień - powiedział podczas przemówienia na otwarcie Sejmu Ustawodawczego 10 lutego 1919 Józef Piłsudski.
11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości i do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938.
Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. Po 45 roku władze komunistyczne zastąpiły je świętem 22 lipca (w rocznicę podpisania Manifestu PKWN). Organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.
Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone dopiero w 1989 roku. Od tego czasu stało się prawdziwym polskim świętem państwowym dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego.
Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
W powiecie chrzanowskim obchody rozpoczęły się już 10 listopada. Pełny program dostępny jest w osobnym artykule.
fot. Olek Remesz / Wikipedia. Wykorzystano informacje: Narodowe Święto Niepodległości / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)