Budowanie oraz wystawianie szopek bożonarodzeniowych to zwyczaj, który dopełnia magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Jest on kultywowany przez chrześcijan w różnych zakątkach świata i przynosi radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Oprócz Świętej Rodziny, postaci Trzech Mędrców czy pasterzy, istotną rolę w szopce bożonarodzeniowej odgrywają zwierzęta – dowiedz się, jakie kryją one znaczenie!
Krótko o historii szopki bożonarodzeniowej
Tradycja budowania szopek bożonarodzeniowych sięga IV wieku, kiedy religia chrześcijańska przestała być prześladowana z uwagi na mediolański edykt i uznanie daty 25. grudnia za kościelne święto. To w tamtym okresie cesarzowa Helena poleciła, aby zbudować marmurowy żłobek w grocie. Miało to na celu upamiętnienie narodzin Jezusa Chrystusa. W późniejszym czasie przebudowano wspomniany żłobek w stajenkę – działanie to zlecił św. Hieronim.
Jeśli chodzi o upowszechnienie szopki bożonarodzeniowej, zawdzięcza się to św. Franciszkowi z Asyżu. Pragnął on upamiętnić narodziny Jezusa, a przy tym jednocześnie przypomnieć wiernym o istocie święta. Właśnie dlatego postanowił on stworzyć pierwszą w historii żywą szopkę w 1223 roku w Greccio. Grotę wyłożono sianem oraz zgromadzono w niej zwierzęta – wśród nich znalazł się m.in. osioł oraz wół. Chociaż nie pojawiały się one w oficjalnych Ewangeliach oraz nie zostały oficjalnie uznane przez Kościół, św. Franciszek zapoczątkował tradycję tworzenia szopek przedstawiających Narodziny Pańskie wraz z towarzyszącymi zwierzętami.
Co symbolizują zwierzęta w szopce bożonarodzeniowej?
W szopce bożonarodzeniowej nie może zabraknąć postaci, takich jak Święta Rodzina, Trzej Mędrcy i pasterze – warto jednak pamiętać, że jako świadków narodzin Jezusa Chrystusa przedstawia się również zwierzęta. Charakteryzują się one głęboką symboliką! Co więcej, były one swego rodzaju przepowiednią dotyczącą przyszłych losów Zbawiciela. Warto uwzględnić figurki zwierząt podczas tworzenia własnej szopki, która wprowadzi magiczną atmosferę do naszego domu podczas świąt.
Figurki zwierząt do szopki bożonarodzeniowej, dzięki którym wzbogacisz i spersonalizujesz swoją szopkę, znajdziesz tutaj: https://www.holyart.pl/boze-narodzenie/zwierzeta-do-szopki.
Owce w szopce bożonarodzeniowej – co symbolizują?
Zwierzęta w szopce bożonarodzeniowej to najczęściej owce – jest ich najwięcej z uwagi na pasterzy, którzy przybyli powitać Jezusa i zabrali je ze sobą. Kryją one w sobie bogatą symbolikę: prezentują łagodność oraz niewinność myśli, jak i czystość serca.
Baranek – jaką kryje symbolikę?
W szopce bożonarodzeniowej możemy również zobaczyć baranka. Zwierzę w czasach Starego Testamentu było przeznaczane na ofiarę – z tego powodu zapowiada ono ofiarę, jaką Jezus złożył za ludzkość. Ponadto, baranek stanowi symbol zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.
Osioł w stajence bożonarodzeniowej
Upór, cierpliwość, wytrwałość, a także pokora i posłuszeństwo – wszystkie te symbole ukryte są w postaci osiołka. Wymienione cechy nawiązują do postępowania Zbawiciela. Wiążą się one z wytrwałością Jezusa w wierze, jak i posłuszeństwem oraz pokorą wobec Ojca.
Symbolika krowy i byka w szopce
Krowa jako zwierzę wytwarzające mleko stanowi symbol zarówno płodności, jak i Ziemi Karmicielki. Z kolei byk symbolizuje płodność, moc oraz siłę. Zbawiciel karmi wiernych swym ciałem podczas Eucharystii, oferując im siłę do działania i umacniając ich w wierze. Jeśli chodzi o zwierzęta w szopce bożonarodzeniowej, byk pojawia się zamiennie z wołem, którego symbolika jest podobna do tej posiadanej przez osiołka – wynika to z ich łagodnego usposobienia.
Koń – co symbolizuje w szopce?
Konie wysłane przez Boga uznawane były za przedstawicieli anielskich mocy. Co więcej, te zwierzęta nierzadko pojawiają się w opisie Apokalipsy. Co symbolizują? Konie w szopce bożonarodzeniowej ukazują posłuszeństwo, siłę oraz pokorę.
Wielbłądy w szopce bożonarodzeniowej
Przybycie do stajenki Trzech Mędrców ze Wschodu wiązało się z pojawieniem się wielbłądów. Prezentują one pokorę, wytrwałość i powściągliwość.
Gołębica – jej symbolika w szopce
Niektóre szopki ukazują również, że narodzinom Jezusa Chrystusa towarzyszyła także gołębica – to przedstawienie najczęściej widoczne jest w ikonografii. To symbol pokoju oraz czystości, a także znak Ducha Świętego.
Zwierzęta w szopce bożonarodzeniowej kryją w sobie niezwykle bogatą symbolikę. Warto pamiętać o ich uwzględnieniu podczas kultywowania tradycji tworzenia świątecznej szopki.