Zakończyła się budowa tężni solankowej na osiedlu Siersza w Trzebini. Obiekt stanął przy ul. Ogrodowej.

tężnia w Sierszy

Budowa tężni dobiegła końca

Gdy tylko potwierdziła się informacja, że gmina dostanie 1 000 000 zł z „Rosnącej odporności” za największy przyrost poziomu w pełni zaszczepionych mieszkańców przeciwko COVID-19 w powiecie chrzanowskim, burmistrz Jarosław Okoczuk postanowił, że część tej kwoty przekaże na budowę tężni solankowej. Wybór padł na Sierszę – największe trzebińskie osiedle. O potrzebie stworzenia takiego miejsca szef rady osiedlowej Mateusz Król oraz radny Janusz Siemek mówili już wcześniej.

Początkowo przymierzano się do budowy tężni w okolicach Willi NOT. Na to jednak zgody nie dał konserwator zabytków. Dlatego ostatecznie postanowiono o ulokowaniu jej przy ul. Ogrodowej, w sąsiedztwie placu zabaw, siłowni zewnętrznej i terenu sportowego.

Na zlecenie gminy prace wykonała wyłoniona w przetargu Firma Kryształowy Świat w Libiąża. Koszt 199 700 zł. Tężnia jest bardzo podobna do tej, jaka funkcjonuje w rejonie zalewu Chechło. Też będzie ogólnodostępna i darmowa. Każdy będzie mógł tam usiąść, odprężyć się, skorzystać ze swoistego mikroklimatu. Przebywanie w jej otoczeniu pomaga w oczyszczeniu płuc z gromadzących się z nich pyłów, wspiera leczenie wybranych, przewlekłych chorób dróg oddechowych. Tężnia zostanie otwarta dla mieszkańców wiosną. Nie może bowiem funcjonować, gdy temperatury na zewnątrz oscylują wokół zera, a jesienią mroźne poranki się zdarzają.

Tężnia w Sierszy1