W przyszłym roku ma się rozpocząć budowa rurociągu relacji Boronów-Trzebinia. Właściciele nieruchomości, przez które będzie przebiegał, otrzymają z tego tytułu rekompensatę.

pern

Do budowy rurociągu paliwowego z Boronowa do Trzebini przymierza się PERN S.A. Mają być nim tłoczone benzyny i oleje napędowe do Terminala Paliw w Trzebini. Rurociąg o długości około 97 km będzie przebiegał przez tereny gmin województwa śląskiego i małopolskiego: Boronów, Woźniki, Koziegłowy, Siewierz, Porębę, Łazy, Dąbrowę Górniczą, Sławków, Bolesław, Bukowno oraz Trzebinię. To przedłużenie istniejącej magistrali rurociągowej Płock – Koluszki – Boronów do trzebińskiej rafinerii.

Zgodnie z założeniem, zlokalizowany on będzie pod ziemią, na głębokości co najmniej 1 metra. Rura o średnicy 250 mm ma być wykonana ze stali o podwyższonej wytrzymałości i podlegać ciągłemu monitorowaniu.

Pas roboczy na czas budowy ma liczyć około 15 metrów w terenach otwartych i około 12 metrów w terenach leśnych. Podczas eksploatacji rurociągu, obowiązywać będą ograniczenia w możliwości zabudowy w pasie bezpieczeństwa o szerokości 12 metrów, czyli 6 metrów z jednej i 6 metrów z drugiej strony.

Inwestycja będzie realizowana w oparciu o Ustawę z dnia 22 lutego 2019 roku o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym, tzw. Specustawę, która weszła w życie 18 kwietnia tego roku.

Przy wyznaczeniu trasy rurociągu inwestor brał pod uwagę m.in. istniejącą zabudowę i infrastrukturę, obowiązujące miejscowe plany, kwestie środowiskowe. Ma on przebiegać przez działki prywatne oraz tereny, będące własnością publiczną. Właścicielom tych nieruchomości należeć się będzie odszkodowanie. Jego wysokość określi licencjonowany rzeczoznawca po zakończeniu realizacji inwestycji.

Aktualnie trwają prace nad opracowaniem dokumentacji projektowej. Inwestor chce uzyskać pozwolenie na budowę w połowie 2020 roku, by następnie ruszyć z robotami budowlanymi. Inwestycja ma się zakończyć w grudniu 2021 roku.

Planowana trasa rurociągu w gminie Trzebinia
W gminie Trzebinia rurociąg ma liczyć 11,5 km długości i przebiegać od granicy z gminą Bukowno w kierunku południowym, przez las, wzdłuż zachodniej granicy składowiska odpadów przemysłowych Elektrowni Siersza, następnie przez obręb ewidencyjny Gaja, Sierszę, osiedle Wodna, osiedle Górka, osiedle Trzebionka aż do Terminala Paliw w Trzebini.

 Więcej na stronie internetowej boronowtrzebinia.pl


PERN S.A. to spółka ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa. Podstawową działalnością spółki jest eksploatacja sieci rurociągów transportujących ropę naftową dla największych producentów paliw w Polsce oraz w Niemczech. PERN S.A. posiada także sieć rurociągów produktowych, wykorzystywanych do transportu paliw płynnych, wyprodukowanych przez rafinerie. Spółka dysponuje również pojemnościami magazynowymi na ropę naftową i paliwa płynne.
Źródło: www.pern.pl

 

 

Komentarze   
+4 #1 aaa 2019-07-02 14:40
...No to lux, nareszcie coś się dzieje pożytecznego...
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.