Soczewki miesięczne – co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe to świetny wynalazek pozwalający wielu osobom raz na zawsze zapomnieć o konieczności noszenia okularów. Nowoczesne szkła kontaktowe są przystosowane do wyrównywania większości powszechnie występujących wad wzroku. Mogą ich używać zarówno pacjenci borykający się z krótko- i nadwzrocznością, jak również astygmatycy i osoby zmagające się ze starczowzrocznością. Współczesna medycyna oferuje wiele rozmaitych typów szkieł kontaktowych. Wśród wariantów cieszących się największą popularnością na pierwszym miejscu znajdują się soczewki miesięczne. Przeczytaj nasz artykuł do końca i sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć.

Dlaczego warto używać soczewek?

Soczewki kontaktowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnych okularów. Prawidłowo dopasowane szkła kontaktowe pozwalają na swobodne funkcjonowanie, uprawianie większości sportów i podróżowanie bez obaw o zarysowanie czy rozbicie – o czym nie można niestety powiedzieć w odniesieniu do okularów. W soczewkach można jeździć na rowerze, biegać, grać w koszykówkę, pływać na basenie, tańczyć, prowadzić samochód, pracować przed komputerem i wykonywać wszelkie inne aktywności. W przeciwieństwie do okularów, soczewki kontaktowe nie zaparowują przy zmianie temperatury i nie zsuwają się z nosa. Nowoczesne szkła kontaktowe są produkowane z wysokiej jakości materiałów dobrze przyswajalnych dla ludzkiego oka. Właściwie dobrane soczewki nie ograniczają pola widzenia, nie zniekształcają obrazu i zapewniają komfortowe widzenie na każdą odległość. Soczewki korekcyjne powinny mieć moc dostosowaną do występującej wady wzroku, a ich parametry (m.in. promień krzywizny i średnica) muszą być właściwie dopasowane do kształtu gałki ocznej. Samodzielny wybór soczewek nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ bez odpowiedniego badania nie jesteśmy w stanie dokładnie określić wady wzroku i budowy oka. Z tego względu doborem soczewek powinien zająć się specjalista. Ekspertami w dziedzinie dopasowywania pomocy optycznych (zarówno soczewek, jak i okularów) są optometryści i to właśnie do nich powinniśmy się zgłosić chcąc zostać użytkownikami szkieł kontaktowych.

Czym są soczewki miesięczne?

soczewki miesięczne

Producenci proponują nam wiele rozmaitych typów soczewek. Dostępne w sprzedaży szkła kontaktowe można podzielić wedle różnych kryteriów, m.in. materiału, z którego są wykonane (hydrożelowe, silikonowo-hydrożelowe), zastosowania (korekcyjne, kosmetyczne, lecznicze), trybu noszenia (dzienne, ciągłe) oraz czasu użytkowania (jednodniowe, wielokrotnego użytku). Dla potencjalnego nabywcy jedną z najistotniejszych cech szkieł kontaktowych jest właśnie czas, przez jaki mogą być one noszone. Soczewki jednodniowe, zgodnie z ich nazwą, są przeznaczone do użytku jednorazowego: po zdjęciu ich z oka należy je wyrzucić, a kolejnego dnia użyć nowej pary soczewek wyjętej prosto z opakowania. Dla osób, które używają szkieł kontaktowych na co dzień, takie rozwiązanie nie do końca może być w pełni satysfakcjonujące. Soczewki jednodniowe są zazwyczaj droższe niż warianty wielokrotnego użytku, dlatego coraz więcej osób sięga po soczewki o dłuższym terminie. Jednym z najczęściej wybieranych typów takich szkieł są soczewki miesięczne. Są to obecnie najpopularniejsze soczewki do stosowania czasowego. Jedna para takich szkieł może być używana przez 30 dni. To optymalne i komfortowe rozwiązanie dla osób użytkujących soczewki codziennie, którym zależy na wygodzie i oszczędności. Do niewątpliwych zalet soczewek miesięcznych zaliczają się stosunkowo niskie koszty noszenia. Należy pamiętać, że soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Po zdjęciu z oka szkła należy oczyścić i zdezynfekować w specjalnym płynie, a następnie umieścić na noc w pojemniku na soczewki.

Gdzie kupić soczewki miesięczne?

Aby nie ryzykować zdrowiem naszych oczu wybierając soczewki dla siebie unikajmy przypadkowych miejsc typu drogerie czy stoiska w marketach. Dobrej jakości szkła kontaktowe bez problemu znajdziemy w salonach optycznych oraz w sprzedaży internetowej. Soczewki miesięczne najlepszych producentów oraz specjalne płyny i akcesoria do ich pielęgnacji można w bardzo dobrej cenie kupić na przykład na stronie: http://www.swiatsoczewek.com/. Kupując szkła kontaktowe w renomowanych sklepach internetowych nie musimy jechać na drugi koniec miasta i stać w kolejkach w salonach stacjonarnych, a przy okazji możemy skorzystać z wielu atrakcyjnych promocji cenowych. Warto mieć to na uwadze.