Studia psychologiczne pozwalają zdobyć obszerną wiedzę dotyczącą ludzkiej natury i pogłębić znajomość mechanizmów czy praw rządzących psychiką. Nie są one jednak końcowym etapem nauki – bardzo ważne jest, aby osoby związane z tą dziedziną nieustannie się dokształcały. Skąd jednak czerpać wiedzę psychologiczną po studiach? Przygotowaliśmy kilka propozycji.
Nauka po studiach psychologicznych – dlaczego jest ważna?
Psychologia jako dziedzina nauki wykształciła się w XIX wieku. Wtedy ukształtowały się jej zalążki, aby wraz z biegiem czasu przeprowadzać więcej badań pozwalających nam poznać kolejne mechanizmy ludzkiej psychiki, odkryć pewne zależności i wykształcić teorie. Kolejne lata wiązały się następnymi odkryciami, które zmieniały naszą perspektywę na wiele aspektów.
Dziedzina psychologii bez przerwy się rozwija, przedstawiając nam coraz bardziej zaawansowane metody działania oraz lepsze zrozumienie psychiki ludzkiej – w związku z tym część wiedzy zdobytej na studiach może być niewystarczająca, a niektóre jej elementy mogą okazać się nieaktualne. Sprawia to, że czerpanie wiedzy psychologicznej po studiach jest wręcz niezbędne.
Zdobywanie wiedzy psychologicznej po studiach
Każda osoba wiążąca swą karierę z psychologią, to znaczy przede wszystkim psycholodzy czy psychoterapeuci, powinna być wyposażona w aktualną wiedzę w zakresie tej dziedziny. Dotyczy to nie tylko umiejętności przeprowadzania testów psychologicznych, ale również tych intra- oraz interpersonalnych. Jak tego dokonać? Dowiedz się, skąd czerpać wiedzę psychologiczną po studiach!
Warsztaty i szkolenia psychologiczne
Warsztaty oraz szkolenia psychologiczne stanowią doskonałą okazję, aby zdobywać najnowszą wiedzę oraz rozwinąć istotne w pracy umiejętności. Zajęcia prowadzone pod czujnym okiem specjalistów wyróżniających się wieloletnim doświadczeniem zapewnią, że pozyskamy wszelkie niezbędne zasoby. Zdecydowanie warto w tym celu wybierać szkolenia w formie wykładowo-warsztatowej, dzięki którym pozyskamy wiedzę teoretyczną i przerobimy interesujące studia przypadków, aby następnie nauczyć się efektywnych technik działania w praktyce.
Postaw na swój rozwój! Odkryj warsztaty i szkolenia psychologiczne na www.psychostart.pl/.
Książki i artykuły naukowe
Samodzielna nauka w domowym zaciszu jest niezwykle istotna – nie można o niej zapominać. W tym celu warto zaopatrzyć się w książki z dziedziny psychologii, które pozwolą nam zgłębić wiedzę w wybranych aspektach. Ponadto, artykuły naukowe umożliwią nam zapoznanie się z nowymi odkryciami oraz opartymi na nich wskazówkami praktycznymi.
Blogi dla psychologów
Kolejnym cennym źródłem informacji są blogi dla psychologów. Warto wybrać takie, które prezentują wpisy napisane w sposób interesujący oraz przystępny, dzięki czemu dokształcanie się przy ich pomocy będzie dla nas przyjemnością. Zachęci nas to do poznawania kolejnych zagadnień!
Konferencje naukowe
Propagujące ideę psychologii konferencje naukowe pozwalają uczestnikom pochylić się nad pewnymi zagadnieniami i je przedyskutować. Na takich wydarzeniach możemy spotkać naukowców z pasją, którzy pragną zaprezentować wyniki swych prac, czemu nierzadko towarzyszy merytoryczna dyskusja – pozwala to nie tylko spojrzeć na pewne kwestie z nowej perspektywy, ale i zainspirować się do działania.
Superwizja
Osoby prowadzące sesje psychologiczne zobowiązane są do uczestnictwa w superwizjach. Stanowią one kolejną okazję do pracy nad swymi umiejętnościami samopoznania i samoświadomością. Co więcej, superwizja to narzędzie służące analizie własnej pracy – oferuje nam ona ważne wskazówki!
Psychoterapia
Wiedzę psychologiczną po studiach warto również czerpać podczas własnej psychoterapii – jej rozpoczęcie pozwoli nam pogłębić naszą wiedzę o nas samych. Dzięki temu bliżej poznamy swe mocne i słabe strony, przeanalizujemy własne doświadczenia, co wesprze nasz samorozwój. Dodatkowo, takie sesje umożliwią nam wcielenie się w rolę pacjenta i obserwację pracy innego specjalisty.
Skąd czerpać wiedzę psychologiczną po studiach - podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że nieustanne dokształcanie się w dziedzinie psychologii stanowi istotną kwestię. Wiedza zdobyta na studiach może ulec dezaktualizacji bądź nie być wystarczająco szczegółowa, dlatego warto uczęszczać na warsztaty oraz szkolenia psychologiczne. Dzięki nim zapoznamy się z najnowszymi odkryciami oraz nauczymy się metod działania zgodnych z aktualną wiedza. Co więcej, cennym źródłem wiedzy są książki, artykuły naukowe, blogi dla psychologów czy konferencje naukowe. Nie można przy tym również zapomnieć o istocie superwizji oraz własnej psychoterapii.