Praca Chrzanów i okolice gdzie szukać ofert pracy?

Doskonale skomunikowane z regionem, leżące w połowie drogi między Katowicami i Krakowem miasto Chrzanów rozwija się gospodarczo i stwarza różnorodne możliwości, gdy chodzi o poprowadzenie ścieżki zawodowej. Miejscowość stanowi siedzibę władz powiatu chrzanowskiego i pełni funkcję największego ośrodka handlowo-usługowego w okolicy.
W mieście przeważa drobna przedsiębiorczość, działają tu jednak także 4 duże firmy, każda zatrudnia co najmniej tysiąc osób. Do kogo najczęściej kierowane są oferty pracy Chrzanów? W jakich zawodach brakuje pracowników? Oto kilka podstawowych informacji na temat sytuacji na rynku pracy w mieście i powiecie chrzanowskim.
Bezrobocie ile wynosi w Chrzanowie?
Stopa bezrobocia rejestrowanego, notowana przez Główny Urząd Statystyczny, to jeden z podstawowych wskaźników pomagających ocenić stan gospodarki. W województwie małopolskim wskaźnik utrzymuje się na poziomie niższym od krajowego, a jak wygląda sytuacja w powiecie chrzanowskim?
Zgodnie z danymi GUS-u na luty 2022 r. stopa bezrobocia wynosiła:
- w powiecie chrzanowskim 6,9%,
- w województwie małopolskim 4,6%,
- w Polsce 5,5%.
W tym czasie w PUP Chrzanów zarejestrowanych było około 2,9 tys. osób bezrobotnych.
Chrzanów zawody deficytowe
Stosunkowo wysoka stopa bezrobocia nie oznacza jednak, że nie ma pracy w tej okolicy. Jeśli interesuje Cię temat praca Chrzanów, sprawdź zapotrzebowanie lokalnych firm, zgłaszane do tutejszego urzędu pracy. Dane zebrane zostały w badaniu Barometr zawodów, wykonywanym każdego roku z polecenia Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Barometr wyróżnia między innymi zawody deficytowe czyli te, których przedstawicieli na rynku, szukających pracy, jest aktualnie zbyt mało w stosunku do dostępnych ofert.
Prognoza na 2022 r. pokazuje, że w Chrzanowie notuje się największy deficyt kierowców samochodów ciężarowych. Ponadto poszukiwani przez pracodawców są:
- w urbanistyce i budownictwie architekci i urbaniści, betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
- w przetwórstwie przemysłowym elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, spawacze, ślusarze,
- w opiece zdrowotnej, pomocy społecznej fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
- w oświacie nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych,
- w handlu i branży finansowej sprzedawcy i kasjerzy, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi,
- w pozostałych usługach fryzjerzy, magazynierzy, pracownicy ochrony fizycznej, specjaliści administracji publicznej.
Oferty pracy Chrzanów jak i gdzie znaleźć pracę?
Rynek pracy w Polsce od wielu lat obsługiwany jest narzędziami internetowymi. Nie dziwi zatem fakt, że najwięcej ogłoszeń znajdziemy w sieci. Gdzie ich szukać? Najlepiej na portalu z ofertami pracy. Wybierzmy taki, który jest profesjonalny, popularny, np. praca.pl. Tego typu platforma skupia bardzo wiele ogłoszeń w jednym miejscu. Przykładowo, na początku 2022 r. na praca.pl widniały 502 ogłoszenia o pracę w Chrzanowie! Nie sposób także lekceważyć kwestii bezpieczeństwa. Ogłoszenia o pracę na profesjonalnym portalu są weryfikowane, ryzyko natknięcia się na naciągacza chcącego wyłudzić dane osobowe lub pieniądze praktycznie zerowe.
Jeśli więc zamierzamy szukać ofert także w innych miejscach w sieci np. na ogólnodostępnych tablicach ogłoszeń, forach czy w mediach społecznościowych zachowajmy ostrożność i rozsądek.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski