Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chrzanowie przypomina właścicielom czworonogów o obowiązkowym szczepieniu pupili przeciwko wściekliźnie. Problem tej choroby u zwierząt jest nadal aktualny. 

Zaszczep psa przeciwko wściekliźnie!

Należy pamiętać, że wścieklizna jest chorobą nieuleczalną, dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli szczepienie.

Aktualnie obseruje się na terenie kraju od 2017 roku spadek ilości zaszczepionych psów przeciwko wściekliźnie, przy czym na terenie województwa małopolskiego odsetek zaszczepionych psów był niższy od średniej krajowej i wynosił w 2018 r. ok 36 proc., a w 2017 r - 34 proc.

Ważne:

- Psy powyżej 3 miesiąca życia na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

- Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

- Szczepień psów przeciwko wściekliźnie dokonuje lekarz weterynarii świadczący usulugi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt. 

- Psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejrestru prowadzonego przez lekarzy weterynarii. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie lub dokonuje się wpisu w paszporcie.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.