O ogrodach wertykalnych i ścianach z mchu zrobiło się głośno już kilka lat temu. Jest to element dekoracyjny, który zdecydowanie wywołuje efekt "wow", niezależnie od tego, czy instalacja znajduje się w mieszkaniu, czy w lokalu komercyjnym. Do jakich wnętrz pasują ogrody wertykalne, czy są trudne w pielęgnacji oraz kiedy warto postawić na tego rodzaju żywą dekorację we wnętrzu?

Ogród wertykalny w domu - dlaczego warto?

Im więcej żywej zieleni w domu, tym bardziej przytulne wydają się jego wnętrza. Chodzi jednak nie tylko o efekt wizualny - ogród wertykalny wpływa bowiem korzystnie na mikroklimat pomieszczeń. Dodatkową korzyścią jest poprawa samopoczucia wynikająca z obecności naturalnych roślin w domu - ogrody wertykalne to element, który idealnie sprawdzi się w przypadku osób mających problemy z koncentracją, nadmiernym stresem lub bezsennością. Zielone ściany łagodzą stany podrażnienia, wprowadzają błogi nastrój, zwłaszcza w połączeniu z elementami dodatkowymi, takimi jak np. aromaterapia, muzyka relaksacyjna i delikatne światło. W oparciu o te elementy można stworzyć w domu własną strefę SPA. Ogród wertykalny w domu nie wymaga wygospodarowania na niego dużej przestrzeni - tego rodzaju instalacje są dostosowywane indywidualnie do zastanych warunków. Z tego powodu zieloną ścianę można mieć zarówno w kawalerce, jak i w dużym budynku jednorodzinnym.

Rośliny, które są używane w ogrodach wertykalnych, to przede wszystkim gatunki niewymagające szczególnie intensywnej pielęgnacji. To ważne, zwłaszcza dla osób, które nie są hobbystami hodowli kwiatów i zastanawiają się, czy podołają oczekiwaniom tej żywej dekoracji. Pielęgnacja ogrodu wertykalnego nie nastręcza większych trudności - zielone ściany tworzone przez doświadczone firmy, takie jak Juko Green Design, mają wbudowany system nawadniający, dzięki czemu podlewanie roślin odbywa się automatycznie. Podstawowa pielęgnacja ze strony właściciela ogranicza się przede wszystkim do spryskiwania roślin oraz usuwania zwiędłych liści. Ogród wertykalny odwdzięczy się za te działania pięknym wyglądem.

Do jakich wnętrz pasują ogrody wertykalne?

Trudno wyobrazić sobie bardziej uniwersalną dekorację niż żywe rośliny. Pasują one zarówno do bardzo technicznych wnętrz, jak również tych najzupełniej klasycznych, w których dominują tradycyjne rozwiązania. Ogród wertykalny w domu można z łatwością dopasowywać do aranżacji, tworząc własne, autorskie kompozycje roślinne, które będą stanowić z pozostałymi elementami wyposażenia spójną całość. Do wnętrz zaaranżowanych w stylu skandynawskim idealnie pasują zielone ściany z mchu, które kojarzą się z lasem i surową norweską przyrodą. Z kolei rośliny egzotyczne i pnące to must have we wnętrzach w stylu boho lub industrialnym. Ogród wertykalny na ścianie z surowej cegły sprawi, że wnętrze będzie nawiązywać do tzw. urbexów, czyli opuszczonych budynków przemysłowych w miejskiej dżungli.

Co ważne, salon to niejedyne pomieszczenie, w którym można zamontować taki nietuzinkowy ogród. Wertykalne instalacje są idealne do sypialni, gabinetu, a nawet łazienki. Najlepiej jednak wybierać takie pomieszczenia, do których dociera choć minimalna ilość światła słonecznego. Aby ogród wertykalny zachwycał nie tylko za dnia, ale także nocą, system jest podświetlany, dzięki czemu wygląda na ścianie jak żywy obraz.

Ogród wertykalny w biurze - przyjazna przestrzeń pracownicza

Pracodawcy prześcigają się w tworzeniu udogodnień, które mają sprawić, że kadra poczuje się lepiej w miejscu zatrudnienia. Owocowe czwartki, karty multisport, strefa relaksu w biurze to tylko przykłady atrakcji, które czekają na zespół w nowoczesnej korporacji. Coraz więcej pracodawców rozumie, że absolutnie bezcenną wartością jest po prostu... dobra atmosfera, a na nią składa się wiele czynników, w tym żywa roślinność i dobrze zaaranżowane stanowisko pracy. Z tego względu ogród wertykalny w biurze przestaje być rzadkością.

Zielona ściana z mchu w biurze to znakomita inwestycja, która przekłada się nie tylko na kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy, ale i czysto zdrowotne korzyści. Istnieje bowiem możliwość stworzenia instalacji z roślin, które oczyszczają powietrze ze smogu. W dobie kryzysu energetycznego, gdy eksperci biją na alarm, że jakość powietrza w miastach ulegnie zimą znacznemu pogorszeniu, ogród wertykalny może się okazać znakomitym rozwiązaniem. Ale naturalne rośliny to coś więcej; nie tylko poprawiają czystość powietrza, ale też jego wilgotność, co w sezonie grzewczym jest bezcenne. Odpowiednia wilgotność powietrza może spowodować zmniejszenie ilości infekcji w firmie - z badań wynika, że infekcyjność wirusów grypy zmniejsza się, gdy wilgotność powietrza wynosi 40 proc. i więcej. To ważna informacja dla pracodawcy, który chciałby, aby w okresie zimowym jego pracownicy rzadziej musieli korzystać z L4 i byli w zdecydowanie lepszej kondycji.

Ogród wertykalny w biurze lub w domu niesie za sobą szereg pozytywnych właściwości, czy to prozdrowotnych, czy też wizualnych. Jest to jedna z tych ozdób, które są nie tylko piękne, ale i niezwykle pożyteczne - w tym właśnie należy upatrywać tajemnicy jej sukcesu.

Ogród wertykalny, czyli sposób na ożywienie czterech ścian