Odszkodowania za szkody górnicze

Śląsk jest zdecydowanie sercem polskiego górnictwa. To właśnie na tym terenie wielu ludzi pracuje i wydobywa węgiel kamienny. Województwo to charakteryzuje się częstym hałasem spowodowanym przez głośne maszyny czy wyjeżdżające pociągi, które są obładowane tonami węgla. Jednak podczas wyciągania tego bogactwa natury, bardzo często kopalnie narażają pobliskie budynki na nieuchronne, negatywne konsekwencje.
Mieszkańcy Śląska często borykają się z problemem krzywych domów, nierównych podłóg, pęknięć w ścianie oraz sufitach. Ruch zakładów górniczych powoduje wiele wstrząsów oraz tąpnięć, które są również odczuwalne dla mieszkańców niższych pięter bloków. Najbardziej poszkodowane są domy jednorodzinne, działki czy klatki w blokach. Ciężko jest zliczyć wszystkie pęknięcia oraz naruszenie ścian, które powstają na wskutek oddziaływań kopalni.
Takie problemy pojawiają się na przestrzeni wielu lat, nawet kiedy kopalnia upadła kilka lat temu. Szkody górnicze są bardzo poważnym problemem, jednak należy pamiętać, że poszkodowany praktycznie nigdy nie pozostaje bezbronny. W takich sytuacjach można ubiegać się o odszkodowanie za szkody górnicze. Jak się do tego zabrać i o czym należy pamiętać? Tego dowiesz się w poniższym artykule.
Jak się do tego zabrać?
Częstym pytaniem, który pada od osób poszkodowanych jest to, jak się w ogóle do tego zabrać. Odpowiedź jest względnie prosta. Nigdy nie należy załatwiać tego na własną rękę. Może to prowadzić do tego, że otrzymamy albo bardzo niską kwotę zadośćuczynienia, albo nie otrzymamy jej w ogóle. Wystarczy jeden mały błąd, który zaprzepaści nasze szanse na otrzymanie odszkodowania. Dlatego zdecydowanie warto zdecydować się na profesjonalną kancelarię https://kancelariafortis.pl. To właśnie oni mogą pomóc w rozpoczęciu, jak i pozytywnym zakończeniu całej sprawy.
Przed samym ubieganiem się o odszkodowanie należy zrobić porządną dokumentację fotograficzną. Powinna być ona robiona co mniej więcej 2 lata, dzięki czemu dostrzec będziemy mogli wszystkie uszczerbki budynku. W ten sposób specjaliści będą mogli przeanalizować, jaką kwotę odszkodowania poszkodowany powinien otrzymać.
Jeśli zauważyłeś jakieś szkody górnicze w Twoim budynku, a pobliska kopalnia już od jakiegoś czasu jest zamknięta to nic straconego! Niedziałająca od lat kopalnia może nadal mieć negatywny wpływ na pobliskie budynki. W takim przypadku można nadal ubiegać się o zadośćuczynienie. Niestety wiele osób na tym poziomie już rezygnuje, przez co tracą oni możliwość naprawienia szkód. Często zdarza się to u osób starszych, które już po tylu latach przyzwyczaiły się do odczuwalnego dyskomfortu w mieszkaniu.
O czym warto wiedzieć?
Pierwszą ważną rzeczą, którą zdecydowanie warto wiedzieć to wysokość kwoty odszkodowania. Ta można się bardzo różnić, szczególnie kiedy będziemy chcieli rozwiązać sprawę polubownie. Wtedy kopalnie bardzo często zaniżają kwotę zadośćuczynienia, przez co nie będziemy mogli pokryć wszystkich wyrządzonych szkód. Jeżeli współpraca z taką kopalnią nie jest możliwa lub jest po prostu mocno utrudniona, warto przejść na drogę sądową. W ten sposób możemy otrzymać o wiele wyższe odszkodowanie. W takim procesie pomoże nam również profesjonalna kancelaria https://kancelariafortis.pl/odszkodowania-gornicze.html, która oferuje wyspecjalizowaną pomoc prawną w tym zakresie.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest prowadzenie regularnej dokumentacji fotograficznej. Jest to niezwykle ważny dowód w całym procesie, dzięki któremu można wycenić wyrządzone kwoty. Jak już wyżej wspominaliśmy, należy robić taką dokumentację co mniej więcej 2 lata. W ten sposób uwiecznimy wszystkie uszczerbki naszego budynku.
Autor: Materiał partnera