Cera sucha bywa bardzo problematyczna w pielęgnacji. Zdarza się, że skóra sucha nie chce wchłaniać kremów lub wchłania je za szybko. Powodem tego typu problemów może być nieodpowiednie oczyszczanie cery. To prawda, że suchą cerę powinno traktować się delikatnie, nie oznacza to jednak, że oczyszczanie powinno być jedynie powierzchowne. Każda skóra twarzy potrzebuje dogłębnego oczyszczenia. Grunt to nie wyrządzić sobie przy tym krzywdy.

Oprócz standardowych kosmetyków do oczyszczania twarzy suchej, czyli płynów micelarnych czy mleczek oczyszczających, istnieją jeszcze gadżety, które oczywiście nie zastąpią właściwej, przemyślanej pielęgnacji, ale mogą ułatwić codzienną rutynę. Są to takie wynalazki jak ściereczki muślinowa, szczoteczki soniczne, rękawice do oczyszczania twarzy czy gąbki konjac.

 

Czy gadżety są na pewno dla mnie?

Przy cerze suchej można być nieco sceptyczny w podejściu do takich nowinek. Niektórzy nawet uważają, że takiej skóry nie powinno się w ogóle złuszczać, dlatego nie używają nawet peelingów. Jest to po części prawdą, ponieważ nadmierne złuszczanie naskórka przy żadnym typie cery nie jest wskazane. Odblokowywanie porów i dogłębne, delikatne oczyszczanie cery suchej jest kluczem do pięknej i zdrowej skóry, ponieważ ułatwia przedostawanie się głębiej substancji odżywczych zawartych w serum czy kremie.

Tak naprawdę kwestia gadżetów w łazience to sprawa indywidualna. Niektórzy bardzo sobie je chwalą, inni uznają za niepotrzebną fanaberię. Z pewnością na pewno poszerzają one spojrzenie na codzienną rutynę pielęgnacyjną i uczą przywiązywać większą wagę do oczyszczania skóry.

 

Gąbka konjac

Idealnym rozwiązaniem dla cery suchej, wrażliwej bądź naczyniowej jest gąbka konjac z czerwoną glinką. Gąbka konjac jest naturalnym produktem, powstaje z korzenia japońskiej rośliny. Dzięki delikatnemu masażowi taką gąbką, podczas wykorzystywania swoich codziennych kosmetyków do oczyszczania twarzy, usuwa się ze skóry warstwę martwego naskórka i stymuluje się proces regeneracji komórek. Czerwona glinka dzięki wysokiej zawartości tlenku żelaza dodatkowo pobudza krążenie krwi i ma za zadanie wzmocnienie naczynek krwionośnych. Jak każda gąbka, tak i gąbka konjac nie jest gadżetem na zawsze. Po okresie kilku miesięcy należy zakupić nową. Przed rozpoczęciem używania warto również poczytać o odpowiednim jej przechowywaniu, ponieważ istnieje ryzyko zalęgnięcia się w niej bakterii. Dlatego po każdorazowym użyciu gąbka powinna zostać powieszona w mało wilgotnym miejscu, aby miała szansę naturalnie wyschnąć.

 

Ściereczki muślinowe

Ściereczki do oczyszczania twarzy należą do produktów o intensywniejszym działaniu na skórę. Szczególnie przy cerze suchej, wrażliwej nie powinno stosować się ich codziennie. Jeśli ktoś zraził się do peelingów, nawet enzymatycznych, efektywnym sposobem na mocniejsze niż zwykle złuszczanie naskórka są właśnie ściereczki muślinowe. Są również skuteczne przy demakijażu twarzy. Dzięki nim nie będzie potrzeby stosowania klasycznych peelingów.