Każdy z nas uwielbia widok pięknych, rozłożystych drzew – nie tylko w lesie, ale i w centrum miasta. Nie ulega wątpliwości, że zieleń i bujna roślinność znacznie urozmaicają i upiększają tereny zurbanizowane, dlatego też korzysta się z nich coraz częściej. Warto więc dowiedzieć się czym są nasadzenia drzew i jakie systemy ich wzrostu stosuje się we współczesnych miastach – dzięki temu będą mogły rosnąć silne i zdrowe, jednocześnie mając niezwykle pozytywny wpływ na nasze miejskie krajobrazy.

Nasadzenia drzew, czyli właściwie co?

Nasadzenia drzew to specjalny sposób sadzenia w miejscach zurbanizowanych, gdzie panują nienaturalne warunki do rozwoju drzew – podłoże jest utwardzone, pod nim znajdują się gęste sieci podziemnych rurociągów i kabli, a do tego rośliny narażone są na akty wandalizmu czy niesprzyjające czynniki zewnętrzne (zanieczyszczenia). W takich warunkach wzrost drzew jest bardzo trudny – wpływ mają zarówno wymienione czynniki, jak również np. niewielkie przestrzenie do rozwoju, co ma negatywny wpływ na systemy korzeni. Dlatego też stosuje się nowoczesne rozwiązania, które powodują, że nasadzenia drzew są efektywne i pozwalają tworzyć wspaniałe, zielone przestrzenie nawet w centrach największych miast.

Na całym świecie stosuje się wiele sposobów nasadzeń i wybór konkretnego zależy przede wszystkim od warunków, panujących na danym terenie, potrzeb konkretnego gatunku drzewa, a także możliwości finansowych. W Stanach Zjednoczonych np. niezwykle popularna jest ziemia strukturalna, będąca odpowiednio dobraną frakcją tłucznia kamiennego z dodatkiem gliny, a także części organicznych czy absorbentów wody. Dzięki takiemu połączeniu, drzewo może przyjmować składniki pokarmowe i wodę, a jeżdżące samochody nie wywierają nacisku, który mógłby mieć negatywny wpływ na wzrost i rozwój rośliny. Co więcej – tego rodzaju rozwiązanie niesie za sobą niewielki koszt i w związku z tym spotykane jest również w wielu miejscach w Polsce.

Nasadzenia drzew tworzy się również na inne sposoby – w Europie popularne są np. tzw. cele antykompresyjne, dzięki którym można tworzyć zróżnicowane, dopasowane do konkretnego przypadku systemy wspierające rozrost korzeni. Jest to rozwiązanie skuteczne np. w miejscach, gdzie mała przestrzeń uniemożliwia zastosowanie ziemi strukturalnej i konieczne jest zadbanie o odpowiednie rozwiązania, które niestety… są droższe. Mimo to spotyka się je często w naszym kraju. W Polsce i na świecie często stosuje się również misy z warstwą żwiru i rurami drenarskimi. Misy są zabezpieczone przed deptaniem, jednak i one wymagają stworzenia systemu antykompresyjnego.

Dlaczego nasadzenia drzew są tak istotne?

Właściwie wykonane nasadzenia drzew to bardzo ważna kwestia dla wszystkich z nas, a podstawową kwestią jest oczywiście wspomniany już wygląd terenów zurbanizowanych, które wzbogacone o roślinność, prezentują się po prostu lepiej. Jednak nie tylko względu estetyczne powodują, że warto sadzić drzewa w miastach. Pełnią one bowiem niezwykle ważną rolę dla naszego zdrowia – po pierwsze produkują tlen, a po drugie wchłaniają niebezpieczny dla nas dwutlenek węgla. Aby zobrazować znaczenie drzew, warto przytoczyć przykład – nawet jedno stuletnie, duże drzewo potrafi wyprodukować rocznie taką ilość tlenu, by starczył on dla kilku, a nawet 10 osób!

Szczególnie istotną role drzewa mogą odgrywać w miastach, ponieważ redukują zanieczyszczenie powietrza, które – jak doskonale wiemy – na terenach zurbanizowanych potrafi być naprawdę bardzo duże. Ponadto zapobiegają podtopieniom (pochłaniając bardzo dużą część spadającej wody deszczkwen) i obniżają temperaturę powietrza – nie tylko wpływając na nasz komfort podczas najgorętszych dni, ale też rzucając cień, który chroni np. nawierzchnię. Jak więc widać, nasadzanie drzew ma duże znaczenie i dlatego warto stosować je tak często, jak to tylko możliwe – dla estetyki, zdrowia i z miłości do przyrody!

Nasadzenia drzew – czym są i jakie mają znaczenie?